Bajki Disneya to nieodłączna część naszego dzieciństwa. Jednak na przestrzeni lat ich percepcja mocno się zmieniła. Przede wszystkim ze strony rodziców. Zanim włączą swoim pociechom jedną ze słynnych produkcji, zastanawiają się, czy seans przypadkiem nie doprowadzi do zakorzenienia niebezpiecznych stereotypów. Właśnie dlatego Keira Knightley, gwiazda jednej z produkcji Disneya, czyli serii Piraci z Karaibów, a prywatnie mama dwóch dziewczynek zabrania im seansu tych bajek Disneya, gdzie bohaterka „czeka na bogatego faceta, który ma ją uratować”.

Jakiś czas temu w programie Elle DeGeneres aktorka wyznała, że np. w przypadku syrenki Arielki najbardziej uderza ją fakt, że postać ta w zamian za bycie z mężczyzną musi oddać swój głos. Aktorka docenia jednocześnie, że pojawiają się także takie bohaterki jak Moana z filmu animowanego Vaiana: Skarb oceanu czy Elsa z Krainy lodu. To bez wątpienia dwa najbardziej feministyczne przykłady ostatnich produkcji Disneya. I nie mamy wątpliwości, że będzie ich coraz więcej, gdyż legendarna wytwórnia idzie z biegiem czasu i nie są jej obojętne ani ruch #MeToo, ani Black Lives Matter. Ostatnia decyzja, jaka zapadła na platformie Disney+ jest na do najlepszym dowodem.

11 pytań, na które Disney nigdy nie odpowiedział. Czyli błędy i nieścisłości w kultowych filmach animowanych >>>

Platforma Disney+ ostrzega widzów przed niektórymi produkcjami. Wśród nich Zakochany kundel, Dumbo i Księga dżungli 

Disney postanowił zablokować dla użytkowników serwisu streamingowego poniżej 7. roku życia takie produkcje, jak Zakochany kundel, Arystokraci, Piotruś Pan, Dumbo, Księga Dżungli czy Swiss Family Robinson. Powód? Zawarte w nich rasistowskie stereotypy. To oznacza, że młodzi widzowie nie dotrą do tych tytułów za pomocą wyszukiwarki, z kolei dorośli tuż przed seansem przeczytają następujące oświadczenie: „Ten program zawiera negatywne przedstawienie ludzi lub kultur. Te stereotypy były złe zarówno wtedy, jak i teraz. Zamiast jednak usuwać tę zawartość, chcemy przyznać, iż mają one szkodliwy wpływ, chcemy wyciągnąć z tego wnioski i rozpocząć dyskusję na ten temat, by wspólnie tworzyć przyszłość, w której jest miejsce dla każdego. Disney chce tworzyć inspirujące historie, które odzwierciedlają różnorodność ludzkiego doświadczenia na całym świecie”.

To nie wszystko w tym temacie. Disney chce także edukować swoich widzów w każdym wieku i w ramach walki z rasizmem oraz promowania tolerancji szacunku i zrozumienia, zainicjował projekt Stories Matter. Wchodząc na tę stronę można dowiedzieć się, z jakich konkretnie powodów wymienione wyżej tytuły są niedostępne dla najmłodszych. I zaznacza, że „długo i szczęśliwie się nie zdarza. To wymaga wysiłku. Wysiłku, który podejmujemy”.

Platforma Disney+ zadebiutowała w listopadzie 2019 roku. Póki co nie jest jeszcze dostępna w Polsce, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że jej premiera planowana jest na 2021 rok.