Keira Knightley to jedna z najpopularniejszych brytyjskich aktorek. Największą popularność przyniosły jej role w To właśnie miłość, serii Piraci z Karaibów, ekranizacji Dumy i uprzedzenia czy w Pokucie. W tej ostatniej produkcji w reżyserii Joe Wrighta pojawia się gorąca scena erotyczna, w której Knightley występuje razem ze swoim ekranowym ukochanym, Jamesem McAvoyem. I wygląda na to, że przejdzie ona do historii nie tylko jako jedna z najgłośniejszych w historii kina, ale również z tego powodu, że aktorka nie będzie miała już okazji, aby podobną zagrać.

Keira Knightley rezygnuje z grania w erotycznych scenach. Skąd taka decyzja?

W rozmowie z reżyserką Lulu Wang i scenarzystką Diane Solway w ramach podcastu marki Chanel, której od lat jest ambasadorką, aktorka wyznała, że kończy z rozbieranymi scenami w filmach reżyserowanych przez mężczyzn. W innym przypadku mogłaby to rozważyć. - Nie chcę grać w tych okropnych scenach seksu, gdzie jesteś cała nasmarowana, a wszyscy wokół chrząkają. Nie interesuje mnie to. Czuję się bardzo niekomfortowo, próbując wpasować się w męskie spojrzenie. Czasem mówię: „Tak, seks jest w tym filmie naprawdę dobry. A wy potrzebujecie kogoś atrakcyjnego. Więc weźcie kogoś innego, bo ja jestem zbyt próżna, a to ciało nosiło dwójkę dzieci. I teraz wolałabym nie stać nago przed grupą mężczyzn – powiedziała Keira Knightley.

Aktorka stwierdziła również, że sposób, w jaki patrzymy dziś na nagość w filmie, został narzucony na przestrzeni lat przez męski punkt widzenia. Dlatego, jeśli miałaby już zdecydować się pokazać swoje ciało lub zagrać intymne zbliżenie, to tylko przed kamerą, za którą stanie kobieta. Chciałby także dostać szansę pokazania się nago w zupełnie innym kontekście, jak choćby macierzyństwo czy samoakceptacja.

To już nie pierwsza tego typu deklaracja Keiry. W 2019 roku, przy okazji promocji filmu W domu innego, w wywiadzie dla The Times powiedziała, że po tym, jak została matką, nie chce już grać rozbieranych scen. A we wspomnianym filmie, gdzie znalazła się m.in. intymna scena jej bohaterki i postaci granej przez Alexandra Skarsgårda, zamiast Keiry gra dublerka, w wyborze której udział brała sama Knightley.

O tych filmowych scenach seksu pary najchętniej fantazjują. Ty też się do nich zaliczasz? >>>

Keira Knightley – aktorka, matka, feministka 

Wypowiedzi Keiry mają silny związek z jej zaangażowaniem w ruch #MeToo, który wykluł się w 2017 roku po głośnej sprawie producenta filmowego Harvey Weinsteina oskarżonego o wielokrotne molestowanie seksualne (ostatecznie został on skazany na 23 lata więzienia, a kilka procesów nadal jest w toku). Wówczas Knightley podkreślała, że zanim nagłośniono przypadki molestowania i czyny Weinsteina, w branży mówiono o nich dużo wcześniej, „ale dziennikarze nie tykali tematu”.

Swój sprzeciw wobec przedmiotowego traktowania kobiet aktorka wyraziła także tym, że zabroniła swoim córkom oglądania bajek Disneya, gdzie bohaterka „czeka na bogatego faceta, który ma ją uratować”. Oprócz tego angażuje się w produkcje podejmujące temat dyskryminacji. Ostatni film z jej udziałem – Niepokorna Miss w reżyserii Philippy Lowthorpe opowiada o konkursie Miss Świata w Londynie w 1970 roku, do którego organizatorzy zapraszają tylko białe kobiety. Keira gra tam działaczkę ruchu feministycznego. 

Zobacz także:

10 niezapomnianych scen erotycznych. Warto je zobaczyć zamiast Greya czy porno >>>