Nowe przepisy dotyczące ślubu kościelnego! Jak teraz przygotować się do sakramentu małżeństwa?

W 2020 roku planujecie ślub i sakramentalne „tak” chcecie wypowiedzieć przed ołtarzem? Podpowiadamy, jak przygotować się do ślubu kościelnego. Zwłaszcza, że w połowie roku czekają nas zmiany – od 1 czerwca 2020 roku będą obowiązywać nowe zasady przygotowań do sakramentu małżeństwa. Co się zmieni? 

Przede wszystkim przyszli małżonkowie będą musieli podpisać nowy protokół przedślubny, który będzie gwarancją, że decyzję o wstąpieniu w związek małżeński podejmują z własnej woli, świadomie i odpowiedzialnie. Zmiany będą dotyczyć głównie sposobu spisywania protokołu przedmałżeńskiego przez księży. Dotychczas była to czysta formalność –teraz spisywanie dokumentu, które zwyczajowo odbywa się w kancelarii parafialne, ma być „spotkaniem duszpasterskim, podczas którego ksiądz wprowadza młodych w to, co się będzie działo”, wyjaśni, czym dokładnie jest sakrament małżeństwa i przygotowuje młodych do tego wydarzenia”. Wagę podejmowanej decyzji ma podkreślić przysięga, którą przyszli małżonkowie będą musieli złożyć na początku takiego spotkania. Każda ze stron będzie musiała odpowiedzieć na pytania, które mają na celu wykluczyć jakiekolwiek przeszkody dla zawarcia związku małżeńskiego. Pytań jest więcej niż dotychczas, ujednolicony został także wzór formularza.

Disney wypuści kolekcję sukien ślubnych inspirowanych waszymi ulubionymi księżniczkami >>>

Jak przygotować się do ślubu kościelnego w 2020 roku? Jakie dokumenty są wymagane, by wziąć ślub kościelny?

Jakie jeszcze dokumenty oprócz nowego protokołu przedślubnego będą potrzebne do wzięcia ślubu kościelnego? Tu zmian nie będzie. Przyszli małżonkowie, chcąc wziąć ślub kościelny, muszą dostarczyć do wybranej parafii: akty chrztu, akty bierzmowania, dowody osobiste, dokument o odbytych naukach przedmałżeńskich, a także dokument z Urzędu Stanu Cywilnego, stwierdzający brak przeszkód do zawarcia związku cywilnego.

Na której ręce nosi się obrączkę? >>>