Zmiany dotyczące ślubu kościelnego obowiązujące od 2020 roku

Na planujących ślub kościelny (inaczej: ślub konkordatowy) czeka w tym roku sporo zaskoczeń. Po pierwsze, jak informowaliśmy w marcu, zmieniły się przepisy dotyczące przygotowań do ślubu kościelnego – przyszli małżonkowie będą musieli podpisać nowy protokół przedślubny, a by to zrobić będą musieli odbyć specjalne „spotkanie duszpasterskie”. Odpowiedzieć będą musieli także na serie pytań dotyczących przyszłego małżonka oraz małżeństwa. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku.

Ale to nie koniec zmian. Planując ślub kościelny, trzeba przygotować się także na większe wydatki. Jak podaje „Gazeta Pomorska” (na podstawie głosów internautów) – na skutek pandemii koronawirusa Kościół podniósł ceny za udzielenie sakramentu. Ile teraz kosztuje ślub kościelny?

Ile kosztuje ślub kościelny? Jest drożej niż przed pandemią!

Choć każda parafia ustala cennik indywidualnie, dotychczas za udzielenie ślubu kościelnego najczęściej trzeba było zapłacić ok. 500 zł (choć, jak podaje portal colaska.pl, w wybranych parafiach cena jest symboliczna – ślub może kosztować nawet 10 razy mniej). Na skutek pandemii koronawirusa ceny jednak wzrosły – i to nawet o kilkaset złotych. Najwyższa stawka, jaką trzeba zapłacić za udzielenie sakramentu to aż 2000 zł! Tyle życzy sobie choćby Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w miejscowości Lelis (i 23 inne parafie na terenie Polski). To jednak rekord. Po zmianach śluby kościelne kosztują najczęściej od 800 do 1200 złotych – to właśnie tyle życzy sobie większość parafii. Dla porównania – ślub cywilny kosztuje 84 złote. W całym kraju cena jest ta sama. 

10 rzeczy, które powinna wiedzieć każda panna młoda przed zakupem sukni ślubnej >>>