Wszyscy znamy to uczucie: motyle w brzuchu, spocone dłonie, lekki rumieniec na twarzy i utrata umiejętności wypowiedzenia pełnego zdania. Idealnie byłoby, gdyby to przydarzyło się nam tylko wtedy, gdy poznajemy ukochaną osobę. Oczywiście wraz z rozwojem relacji uczucie zdenerwowania minie i ustąpi na rzecz spokoju i bezpieczeństwa. Co, jednak jeśli te uczucia w pewnym momencie pojawią się ponownie – tylko w przypadku kogoś innego niż osoba, z którą jesteś w związku? Jeśli czujesz, że powoli zaczynasz zadurzać się w kimś inny? Serce nagle zapragnie czegoś nowego i tak naprawdę nic nie można z tym zrobić. Jak wszyscy wiemy, emocji nie da się kontrolować. Jak więc wyjść z sytuacji, w której spodoba nam się ktoś inny i czy to zawsze powód do rozstania?  

Zakochałem/am się w kimś innym – zawsze powód do rozstania, a może da się to przezwyciężyć?

Zauroczenie się w innej osobie, gdy jest się w związku, zawsze prowadzi do emocjonalnego chaosu. Z jednej strony jesteś w szczęśliwej relacji, z drugiej jednak – trudno zrezygnować z innej opcji, do której tak bardzo ciągnie. Nie wiesz do końca, dlaczego czujesz wewnętrzny konflikt: wiesz jedynie, że nie powinnaś/eś się tak czuć i myśleć w ten sposób. Prawdopodobnie zmagasz się także z ogromnym poczuciem winy. Wreszcie, w związku z zakochaniem się w drugiej osobie, często mówi się o zdradzie emocjonalnej. Nie martw się: ten punkt nie został (jeszcze) osiągnięty.

Wszystko zależy od tego, jak sobie radzisz ze swoimi uczuciami i potrzebami oraz od tego, co te emocje próbują ci przekazać. Natychmiastowe zakończenie obecnego związku, ponieważ zauważysz, że serce bije szybciej w przypadku tej innej osoby, jest trochę pochopne. Poczucie winy oraz skrajne emocje nigdy nie są dobrymi doradcami. Z tego względu nigdy nie działaj pochopnie i zdaj sobie sprawę, że może to być całkowicie normalne. W końcu wszyscy mamy oczy w i to, że jesteśmy w związku, nie oznacza, że ​​nagle przestaniemy widzieć innych atrakcyjnych ludzi. Ustalenie tego to jedno, ale działanie zgodnie ze swoimi myślami i uczuciami, zdrada oraz zranienie partnera / partnerki to zupełnie inna sprawa.

Zakochałam/em się w kimś innym i co dalej? 4 wskazówki, jak radzić sobie ze swoimi uczuciami

W zależności od tego, jak bliski jest twój kontakt z drugą osobą, w której się zadurzyłeś/aś, lub jak często spotykasz ją w życiu codziennym, radzenie sobie z wewnętrznym chaosem może być dość stresujące. Dezorientacja, zdenerwowanie i poczucie zagubienia to typowe emocje w takich sytuacjach. Wiemy jednak, jak radzić sobie w takich przypadkach. Oto 4 wskazówki, które mogą pomóc.

Postaraj się zachować spokój

Wiemy, easier said than done. Pamiętaj jednak, że uczucia do nowej osoby nie oznaczają wcale, że związek nie jest już do uratowania i trzeba się go czym prędzej pozbyć. Zanim wyciągniesz pochopne wnioski – postaraj się znaleźć w sobie spokój i spojrzeć na całą sytuację, po prostu, na chłodno. Pociąg fizyczny czy emocjonalny do innych to coś zupełnie normalnego, co zdarza się prawie każdemu – niezależnie od tego czy jest się w związku, czy też nie. Choć komunikacja i szczerość w związku to podstawa, będąc w skrajnych emocjach, nie warto rozmawiać z osobą partnerską na temat swoich uczuć. W pierwszej kolejności zadbaj więc o wewnętrzny spokój i stabilność emocjonalną.

Zrozum swoje emocje

Zasadniczo to zupełnie normalne, że inni ludzie są atrakcyjni. Warto jednak postarać się dotrzeć do sedna swoich emocji i zrozumieć, skąd wzięło się zauroczenie nową osobą. Być może to wypadkowa niezaspokojonych potrzeb we własnym związku? Jeśli tak jest, to naprawdę dobra wiadomość. Możesz wówczas porozmawiać z osobą partnerską o waszej relacji tak, by zadbać o zaniedbane dotychczas aspekty między wami.

Porozmawiaj z zaufaną osobą

W przypadku tak delikatnych tematów jak sprawy sercowe warto  zaczerpnąć drugiej opinii. Szczególnie gdy w grę wchodzą takie emocje jak lęk, dezorientacja i wspomniany już chaos. Wówczas warto zwrócić się do zaufanej osoby – przyjaciela lub przyjaciółki, kogoś z rodziny lub bliskiego otoczenia. Zaczerpnięcie opinii osoby z zewnątrz pomoże ci spojrzeć na wszystko z innej, zupełnie nowej perspektywy oraz ułatwi zrozumienie całej sytuacji.

Zobacz także:

Porozmawiaj z osobą partnerską, dopiero gdy uporządkujesz swoje uczucia

Gdy osiągniesz wewnętrzny spokój, a także zrozumiesz źródło swoich nowych emocji względem innej osoby oraz znajdziesz rozwiązanie całej sytuacji – to czas, by porozmawiać z partnerem / partnerką. Powiedz jasno, co się z tobą dzieje oraz wyjaśnij, że na początku nie miałaś/eś pewności, co było przyczyną tych uczuć. Bądź również gotowa/y na wszelkie konsekwencje. Zakochanie się w kimś innym jest na początku dezorientujące i stresujące, ale w żadnym wypadku nie jest powodem, aby narażać swój związek lub nawet go kończyć.