Z roku na rok powstaje coraz więcej marek, które proponują nam ubrania z ekologicznych materiałów. Również gwiazdy są coraz bardziej świadome i promują wegańskie firmy. Przykładowo Rooney Mara wraz z koleżankami stworzyła markę Hiraeth, która proponuje nam dobre jakościowo ubrania, które są eko i vege. Marka aktorki brała udział w Vegan Fashion Week, pierwszej takiej imprezie, która odbyła się na początku lutego w Los Angeles. Warto również wspomnieć, że jest to kolejne miasto w USA, w którym nie można produkować i sprzedawać naturalnych futer. Również w Polsce zaczyna się zwracać uwagę na materiały, z których tworzy się ubrania. Weganie (i nie tylko) oprócz tego co jedzą, zwracają tez większą uwagę także na to w czym chodzą. A wszystko to zgodnie z manifestem #crueltyfreefashion, którego założenia stają się coraz bardziej popularne. W odpowiedzi na ten nurt polska marka BOHEMA Clothing wykonała buty z... ananasa! A konkretnie botki za kostkę na niewielkim obcasie.

Zobacz także: Jesteś weganką lub weganinem? Możesz dostać darmowe bilety na koncerty Beyoncé i Jaya-Z! >>>

Buty z ananasa – jak powstał pomysł marki BOHEMA Clothing?

Pierwsze wegańskie buty polskiej marki zostały wykonane z Piñatexu, materiału, który wymyśliła dr. Carmen Hijosa. W praktyce są to liście ananasa, które nie były wcześniej wykorzystywane i po prostu gniły w ziemi. Ile liści jest potrzebnych do wykonania jednego metra kwadratowego materiału? Aż 480, a jeden ananas ma ich około 40. Warto także podkreślić, że do wyprodukowania Piñatexu nie zużywa się dodatkowych ilości wody oraz nawozów. Botki to nie jedyne buty, które marka planuje wykonać z tego ekologicznego materiału. Jak mówi Sebastian Szypuła, projektant marki:

BOHEMA to pierwsza polska marka, która oferuje w 100% wegańskie buty ze skóry ananasa w dodatku wykonane ręcznie. Ale jak wiadomo apatyt rośnie w miarę jedzenia. Sprawdzamy już nowe roślinne patenty na „skórę”, których jeszcze nie możemy zdradzić. Już w lecie możecie spodziewać się kolejnego zaskakującego rozwiązania. A w wiosennej kolekcji planujemy ręcznie szyte bluzy z polskiej bawełny i kilka zupełnie nowych modeli butów z ananasa, również szpilek.

Buty BOHEMA Clothing możemy kupić na stronie internetowej bohemaclothing.com. Botki kosztują 599 złotych, co wydaje się być uczciwą ceną jak za produkt w pełni ekologiczny, wegański oraz wykonany ręcznie. Co ciekawe, Piñatex to nie pierwsza alternatywna skóra, która jest wykonana z pozornie dziwnego materiału. Na świecie powstają również ubrania z butelek PET, ziaren kawy czy jabłek. W pełni wspieramy takie inicjatywy!

Eko marki kosmetyków, które warto znać >>>