Polska najbardziej homofobicznym krajem w Europie!

Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska zajęła niechlubne, bo ostatnie miejsce w rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych). Wyniki najnowszego rankingu ILGA Europe właśnie wyszły na światło dzienne. „Zajmując ostatnie miejsce wśród krajów UE w rankingu ILGA Europe Polska władza oblała test z równouprawnienia” – powiedziała dyrektor stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, Slava Melnyk. I dodała: „Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy i siła ich sprzeciwu”.

Jak się żyje homoseksualnym dziewczynom w Polsce >>>

Ranking ILGA Europe, organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBTI w Europie, przeprowadzany jest rokrocznie. Na podstawie jego wyników opracowywana jest „tęczowa mapa” kontynentu, na której wyraźnie widać, które kraje są przyjazne środowiskom LGBTI, a które nie (tegoroczną mapę znajdziecie w naszej galerii). Dotychczas, tj. przez ostatnie trzy lata, Polska plasowała się na przedostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, teraz spadła jeszcze niżej. Dlaczego? To wynik analizy krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. A, jak podkreśla Slava Melnyk, „przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice, majstrując w systemie prawnym. To uderzyło  w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe”. Mowa między innymi o wydawanych przez lokalne władze zakazach marszów równości, selekcji organizacji społecznych, z którymi mogą współpracować samorządy w ramach Samorządowych Kart Praw Rodzin czy niskiej ocenie poziomu bezpieczeństwa osób walczących o prawa środowisk LGBTI. Ranking nie jest na szczęście badaniem opinii publicznej.

Parada Równości 2020 odwołana! Powstało oświadczenie w formie wideo >>>

Który kraj według rankingu ILGA Europe jest najbardziej tolerancyjny? Malta – to właśnie ona zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Zaraz za nią plasują się Belgia  i Luksemburg, a następnie – Dania i Norwegia. Polsce bliżej jest jednak to krajów, takich jak: Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan, które zamykają ranking.