Ten rok zapowiada się naprawdę interesująco pod względem premier kinowych. Pisałyśmy już o najbardziej wyczekiwanych filmach 2023 od światowej sławy twórców i twórczyń. To wysokobudżetowe produkcje z topowymi gwiazdami w obsadzie. Nie byłybyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie wspomniały o produkcjach zrealizowanych nad Wisłą. Oto polskie filmy 2023, na które czekamy. Wśród nich adaptacje książek, komedie i dramaty. Niektóre mają już pierwsze sukcesy na koncie. Sprawdźcie, jakie produkcje znalazły się w naszym zestawieniu.

Polskie filmy 2023 – „Niebezpieczni dżentelmeni”

Kilka miesięcy temu Witkacy przyciągnął tłumy do Muzeum Narodowego w Warszawie, a teraz wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku jego historia przyciągnie je również do kin w całej Polsce. Na 20 stycznia zaplanowano bowiem premierę filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” o czterech artystach, którzy budzą się po szalonej imprezie i odkrywają, że są zamieszani w pewną intrygę. Poza tym znajdują trupa na kanapie. A to wszystko w Zakopanem w 1914 roku. Marcin Dorociński zagra Witkacego, Tomasz Kot wcieli się w postać Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Andrzej Seweryn wystąpi jako Joseph Conrad, natomiast Wojciecha Mecwaldowskiego zobaczymy jako Bronisława Malinowskiego. 

Premiera: 20 stycznia 2023 

Polskie filmy 2023 – „Chleb i sól”

„Chleb i sól” to pełnometrażowy debiut Damiana Kocura. Film, który trafi do kin w styczniu tego roku, zdobył już kilka nagród i nominacji (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji). Co więcej, zebrał świetne recenzje od krytyków i krytyczek. Produkcja opowiada o Tymku (w tej roli Tymoteusz Bies) – studencie Akademii Muzycznej w Warszawie, który latem wraca do swojej rodzinnej miejscowości. Trafia w sam środek konfliktu między lokalną społecznością a obcokrajowcami. Reżyser i scenarzysta zaprosił do współpracy aktorki oraz aktorów młodego pokolenia, o których już wkrótce zrobi się głośno, dlatego warto zapamiętać ich nazwiska. 

Premiera: 27 stycznia 2023

Polskie filmy 2023 – „Doppelgänger. Sobowtór”

Na początku 2023 roku Jakub Gierszał powróci na wielki ekran. Jeden z najbardziej utalentowanych i charakterystycznych aktorów w Polsce zagra główną rolę w „Doppelgänger. Sobowtór” – nowym filmie w reżyserii Jana Holoubka. Fabuła koncentruje się na dwóch żyjących równolegle bohaterach, a mianowicie na Hansie (pracowniku urzędu w Strasburgu, który wiedzie bardzo spokojne życie) i Janie Bitnerze (mieszkającym w Sopocie patriocie zaangażowanym w sprawy „Solidarności”). Jak się jednak okazuje, pierwszy z nich jest agentem specjalnym PRL o najwyższym stopniu szpiegowskiego wtajemniczenia. Cóż, jeszcze nie widziałyśmy Jakuba Gierszała w takiej roli. W filmie „Doppelgänger. Sobowtór” towarzyszyć mu będą m.in. Tomasz Schuchardt, Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja i Katarzyna Herman. Na ekranie pojawi się również kilka gwiazd spoza Polski. 

Premiera: 24 lutego 2023 

Zobacz także:

Polskie filmy 2023 – „Zadra”

Główną bohaterką jest Sandra „Zadra” Kwiecik (Magdalena Wieczorek), czyli 18-latka, która marzy o karierze w branży muzycznej. Chce zostać raperką. Na co dzień pracuje w kawiarni, by pomóc swojej mamie (Magdalena Różczka), która samotnie wychowuje ją oraz jej młodszego brata (Oskar Grzegorzewski), natomiast w wolnych chwilach oddaje się muzyce. Jej życie całkowicie odmienia się, gdy poznaje jednego z najpopularniejszych raperów w kraju – Motyla (Jakub Gierszał). Film „Zadra” został pokazany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2022. Zdobył całkiem pozytywne recenzje. Krytyczki oraz krytycy przyznają, że historia jest trochę schematyczna, jednak całość jest przyjemna w odbiorze. Produkcja trafi do kin 3 marca tego roku. 

Premiera: 3 marca 2023

Polskie filmy 2023 – „Filip”

Tego samego dnia co „Zadra” do kin trafi „Filip” – film Michała Kwiecińskiego na postawie autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda. Akcja toczy się we Frankfurcie w 1943 roku. Tytułowy Filip to uwodziciel, który – jak czytamy w oficjalnym opisie produkcji – jest niezdolny do głębszych uczuć. W Polsce stracił najbliższych, a teraz ukrywa swoje żydowskie pochodzenie. Pracuje jako kelner w luksusowym hotelu. Korzysta z uroków życia. Ale, niestety, do czasu, o czym przekonamy się podczas seansu. Twórczynie i twórcy filmu mają na swoim koncie pierwsze sukcesy. „Filip” zdobył nagrodę Srebrne Lwy podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, a także statuetki w kategoriach: zdjęcia i charakteryzacja. Co więcej, Eryk Kulm jr, czyli odtwórca roli głównej, został ostatnio doceniony w plebiscycie im. Zbyszka Cybulskiego i uznany za najwybitniejszego aktora młodego pokolenia. 

Premiera: 3 marca 2023

Polskie filmy 2023 – „Król dopalaczy”

Tomasz Włosok powoli staje się królem polskich produkcji o gangsterach. Do tej pory oglądałyśmy go m.in. w „Kruku”, „Jak zostałem gangsterem” i „Jak pokochałam gangstera”. Z kolei w 2023 roku wystąpi w „Królu dopalaczy”. Twórczynie oraz twórcy produkcji nie ujawniają jeszcze szczegółów. Na razie wiadomo, że głównym bohaterem jest Dawid, który po śmierci ojca musi poradzić sobie z problemami finansowymi. Dlatego zaczyna zajmować się dopalaczami. Szybko zdobywa fortunę, jednak sprawy zaczynają się komplikować. Pat Howl, który odpowiada za reżyserię, zaprosił do współpracy także Vanessę Alexander, Łukasza Simlata, Rafała Maćkowiaka, Agnieszkę Grochowską, Janusza Chabiora, Grażynę Sokołowską, Jana Frycza, a także inne znakomite aktorki oraz znakomitych aktorów. 

Premiera: 2023 

Na którą premierę czekacie najbardziej?