Filmy muzyczne i taneczne

Do klasyki gatunku zalicza się film Amadeusz z 1984 roku. Wyreżyserowany przez Miloša Formana obraz opowiada o perypetiach Amadeusza Mozarta na dworze cesarza Józefa II. Osią fabuły jest rywalizacja ekscentrycznego austriackiego kompozytora z Antioniem Salieri. Siłą obrazu jest umiejętne rozłożenie akcentów pomiędzy dramatem a komedią, znakomite kostiumy i scenografia oraz doskonała ścieżka dźwiękowa. Na podkład muzyczny składają się klasyczne utwory skomponowane przez Mozarta oraz Salieriego. Warto także zwrócić uwagę na grę aktorską, wśród której wyróżnia się brawurowa kreacja Thomasa Hulce'a wcielającego się w tytułowego bohatera.

Miłośnicy tańca i muzyki z lat 80. powinni obejrzeć kultowy film z 1983 roku pt. Flashdance w reżyserii Adriana Lyne'a. Jest to opowieść o Alex - osiemnastoletniej tancerce z nocnego klubu, dorabiającej jako spawacz w wielkiej firmie. Dziewczyna marzy o dostaniu się do szkoły baletowej, w czym pomaga jej szef, Nick Hurley, zakochany w niej po uszy. Flashdance jest inspirującą historią o pogoni za marzeniami, poszukiwaniu prawdziwej miłości oraz – przede wszystkim – gorącej pasji do muzyki i tańca, którą czuć w każdej minucie obrazu. Kulminacyjna scena, w której Alex z zapałem tańczy do rytmu nagrodzonego Oscarem utworu What A Feeling przeszła do historii kinematografii. Doskonały soundtrack filmu w połączeniu ze wspaniałą choreografią scen tanecznych czynią z Flashdance jedno z najlepszych dzieł tego gatunku.
 

Filmy muzyczne dla młodzieży

Jeżeli uwielbiasz musicale oraz rockowe rytmy, nie możesz przejść obojętnie obok Grease w reżyserii Randala Kleisera. Jest to pozytywna historia miłosna nasycona klimatem amerykańskiego liceum i nastrojową muzyką z lat 70.  Podkład muzyczny do filmu uważany jest za jeden z najlepszych w gatunku. Utwory śpiewane przez bohaterów, takie jak romantyczne Summer Night czy finałowa piosenka You're The One That I Want przeszły do klasyki muzyki popularnej. W toku fabuły śledzimy miłosną historię Danny'ego i Sandy. Po wspólnym przeżyciu romantycznych wakacji zakochani rozstają się wierząc, że już nigdy się nie zobaczą.  Niespodziewanie Sandy trafia do  tego samego liceum, co Danny. Czy ponowne spotkanie zakochanych na nowo rozbudzi ich miłość? Warto się o tym przekonać.
 
W 2006 roku zadebiutował High Schol Musical  Kenny'ego Ortegi. Opowieść o grupce uczniów z amerykańskiego liceum, którzy postanawiają wziąć udział w przesłuchaniu do szkolnego musicalu pełna jest pozytywnej energii napędzanej przez romantyczną ścieżkę dźwiękową. Piosenki takie jak Start Of Something New czy Breaking Free zyskały kultowy status. Dzięki świetnej muzyce i choreografii występów film do dziś cieszy się dużą popularnością. W kolejnych latach zadebiutowały dwie kontynuacje, które również spotkały się z ciepłym przyjęciem.
 
Najbardziej wzruszające filmy: łzy gwarantowane! >>>
 

Filmy o zespołach muzycznych

Skazany na bluesa to uznany polski film muzyczny warty poznania. Obraz w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego skupia się na smutnej historii Ryszarda Riedla, wokalisty i lidera grupy Dżem. W toku fabuły śledzimy lata młodości muzyka, jego burzliwą karierę u szczytu sławy oraz desperacką walkę z nałogiem. Świetna kreacja Tomasza Kota wcielającego się w legendarnego artystę oraz utwory z dyskografii zespołu dają w efekcie udany film biograficzny.
 
Fanom zespołu Queen polecamy Bohemian Rhapsody. Obraz w reżyserii Bryana Singera opowiada o losach Freddy'ego Mercury'ego i pozostałych członków brytyjskiej grupy od samego początku działalności aż do słynnego koncertu Live Aid. Film zachwycił widzów wzruszającym scenariuszem pełnym zarówno humorystycznych scen, jak i momentów chwytających za serce. Świetna ścieżka dźwiękowa, na którą składają się takie utwory jak We Will Rock You czy We Are The Champions zadowoli każdego miłośnika zespołu.
 

Filmy bollywood

Jednym z największych hitów bollywoodzkiego kina jest romantyczny musical Czasem słońce, czasem deszcz. Ponad 3-godzinny obraz opowiada historię dwóch braci – Rahula i Rohana. Pierwszy wbrew woli rodziców żeni się z dziewczyną poznaną w ubogiej dzielnicy. W rodzinie wybucha konflikt, przez co mężczyzna razem z ukochaną wyjeżdża za granicę. Po latach Rohan postanawia odnaleźć brata. Nie będzie to jednak łatwe. Film wyróżnia się nastrojową ścieżką dźwiękową oraz świetną rolą Shah Rukh Khana, najpopularniejszego indyjskiego aktora.
 
Filmy bollywood na rynku amerykańskim rozsławił przejmujący Taal  z 1999 roku. Jego motywem przewodnim jest związek Manava, syna słynnego milionera oraz Mansi, córki prowincjonalnego muzyka. Na drodze do ich szczęścia stają różnice kastowe, ale młodzi nie zamierzają tak łatwo porzucić wzajemnego uczucia. Ścieżka dźwiękowa Taal uznawana jest za jedną z najlepszych w bollywoodzkim kinie.