Wzruszające filmy o miłości

Klasyką wzruszającego kina jest film „Love Story”. Pomimo upływu czasu nie traci on na swojej aktualności i nadal wyciska tak samo skutecznie łzy z oczu widzów. To historia Olivera Barretta IV (w tej roli Ryan O`Neal), który jest dziedzicem fortuny rodzinnej i uczy się na Harvardzie oraz Jenny Cavilleri (Ali MacGraw), która studiuje muzykę klasyczną i pochodzi z biednej rodziny. Dowcipna, inteligentna, ale i skromna dziewczyna zawróciła w głowie Olivierowi. Młodzi zakochują się ze wzajemnością w sobie. Chłopak prosi ukochaną o rękę, ale wybranka serca nie podoba się jego ojcu. Pomimo utraty wsparcia finansowego ze strony rodziny Barrettów, Oliver żeni się z Jenny. Młoda para ma problemy finansowe, ale nie są to jedyne kłopoty, z jakimi przychodzi im się mierzyć. Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Love Story” w rankingu 10. najbardziej romantycznych filmów.

Wzruszające produkcje o miłości zwykle bazują na motywie mezaliansu. Tak też jest w przypadku historii pokazanej w filmie „Pamiętnik” z 2004 roku. Akcja rozpoczyna się w domu seniorów, gdzie Duke (zagrany przez Jamesa Garnera) opowiada jednej z rezydentek (w tej roli Gena Rowlands) pełną wzruszeń historię miłości. Mówi o czasach z 1940 roku i opowiada o robotniku, Noahu Calhoun (Ryan Gosling), który zakochuje się w pochodzącej z dobrej, bogatej rodziny nastolatce – Allie Hamilton (Rachel McAdams). Jak można przypuszczać, młodych rozdzielają rodzice, którym nie podoba się wybraniec córki.

„Pamiętnik” jest wzruszającym filmem o miłości, który został wyreżyserowany przez Nicka Cassavetesa, a bazuje na historii opisanej w książce Nicholasa Sparksa. Wielokrotnie była ona już przenoszona na duży ekran.

„Pamiętnik” na Netflixie ma inne zakończenie. Fani są oburzeni

Klasyką gatunku, jeśli chodzi o najbardziej wzruszające filmy o miłości jest „Życie jest piękne” z 1997 roku wyprodukowane we Włoszech i wyreżyserowane przez Roberto Benigniego. On również wcielił się w jedną z głównych ról – Guido Orefice'a – młodego Żyda, który przyjeżdża do miasta do pracy w restauracji należącej do jego wuja. Poznaje nauczycielkę Dorę (Nicoletta Braschi), która jest już niestety zaręczona z bogatym pracownikiem urzędu. Jednak Guido pokazuje upór i idzie za głosem serca. Zdobywa serce dziewczyny, a nawet porywa ją z jej zaręczynowego przyjęcia. Młodzi biorą ślub i na świat przychodzi ich syn Giosue. Kiedy wybucha II wojna światowa Guido i Gosue oraz Eliseo, wuj chłopaka, trafiają do obozu koncentracyjnego. Dora nie opuszcza najbliższych i wsiada razem z nimi do pociągu wiozącego wszystkich do obozu. Na miejscu zostają rozdzieleni. Cudem dziecko unika strasznego losu – nie trafia do komory gazowej, ale pozostawanie przy życiu wymaga wiele kreatywności ze strony Guido, który cały czas stara się dotrzeć do żony. Film został nagrodzony Złotym Lwem w Cannes, dostał dziewięć prestiżowych włoskich nagród filmowych oraz trzy Oscary.

Kolejną wyjątkową realizacją jest „Titanic”. Tłem dla wzruszającej historii miłości i tragicznej śmierci jednego z kochanków jest słynna katastrofa parowca. Titanic miał być niezatapialnym królem oceanów, ale zatonął po zderzeniu z górą lodową. W filmie Jamesa Camerona, prócz samych scen katastrofy, pokazano również historię miłości Jacka i Rose. Jack – w tej roli Leonardo DiCaprio to ubogi rysownik, który bilety na Titanica wygrał w karty. Z kolei Rose (Kate Winslet) jest przedstawicielką arystokracji, zaręczoną z bogatym mężczyzną. Zderzenie dwóch klas społecznych i zakazana miłość, którą kończy śmierć ukochanego – czegóż można chcieć więcej od najlepszego filmu o miłości?
 

Wzruszające filmy o chorobie

Na myśl o najbardziej wzruszających filmach o chorobie nasuwa nam się produkcja z 2014 roku pod tytułem „Gwiazd naszych wina” oparta na motywach książki napisanej przez Johna Greena o tym samym tytule. Główna bohaterka produkcji, Hazel Grace Lancaster, zagrana przez Shailene Woodley mieszka w Indianapolis. Cierpi na nowotwór tarczycy, a jej matka, chcąc ją lepiej wspierać, wysyła ją na spotkania w grupie wsparcia dla nastolatków chorych na raka. Tam Hazel spotka Augustusa Watersa (granego przez Ansela Elgorta), któremu udało się pokonać raka kości. Pomaga on dziewczynie oswoić się z chorobą. Gus i Hazel powoli coraz lepiej się rozumieją i zakochują w sobie. Planują nawet podróż do Amsterdamu.
 

Wzruszające filmy o psach

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wierny, lojalny, zawsze skory do pomocy i poświęcenia wobec swojego pana. W historii kina powstały liczne wzruszające filmy o tych zwierzętach. Zaliczane są one do kina familijnego. Przykładem takiego dzieła jest film „Hachiko” z Richardem Gerem w roli prof. Parkera Wilsona, który znajduje szczeniaka – psa rasy akita, podczas pobytu przy dworcu kolejowym na Rhode Island. Przypadkowo pies ten trafił do USA wprost z Japonii. Parker początkowo poszukuje prawowitego właściciela czworonoga, ale w końcu sam staje się jego panem i nadaje mu imię Hachiko.

Film Lassego Hallstroma wyciska łzy. Pokazuje, że pies potrafi pokochać człowieka, a kiedy jego pana zabraknie, wierny wraca do miejsc, w których zwykł widzieć swojego właściciela i trwać w nich przez długi czas. Co ciekawe, historia przedstawiona w filmie „Hachiko” wydarzyła się naprawdę. To jeszcze bardziej wzmaga emocje, jakie towarzyszą widzom przy oglądaniu tego wzruszającego filmu o psie i jego panu.

Zobacz także:

W podobnym tonie utrzymana jest realizacja „Był sobie pies”. To właściwie wzruszający film familijny, opowiadający o psie Bailey'u i jego małym panu Ethanie. Produkcja pokazuje rzeczywistość z punktu widzenia czworonoga. Nie mniejsze wzruszenia będą nam towarzyszyły podczas oglądania filmu „Lassie”.
 

Wzruszające filmy dla młodzieży

Połączeniem wzruszającego filmu dla młodzieży, obrazu o miłości i o chorobie jest produkcja „Szkoła Uczuć” z 2002 roku. Wyreżyserowany przez Adama Shankmana film nie pozostawia widza obojętnego. Opowiada historię Landona Cartera (Shane West), popularnego w szkole chłopaka, który zaczyna spotykać się z nieśmiałą Jamie Sullivan, córką pastora (Mandy Moore). Obdarza ją prawdziwym uczuciem, które i ona odwzajemnia. Niestety, dziewczyna jest śmiertelnie chora. Nie dane jest im długie i szczęśliwe życie we dwoje.

Najlepsze komedie 2020, które warto zobaczyć
 

Wzruszające filmy animowane

Bajki animowane mogą tak samo wzruszać jak filmy fabularne. Najlepszym tego przykładem jest „Król Lew”. Ta ponadczasowa animacja, która w 2019 roku doczekała się nowej wersji, stała się najlepszym, bajkowym wyciskaczem łez w historii. Historia małego lwa Simby, który traci ojca w wyniku intrygi uknutej przez stryja, bawi i uczy, ale i wzrusza.

Filmem animowanym, przy którym nie sposób się nie wzruszyć jest „Mój brat niedźwiedź”. Historia ukazana w nim jest zabawna, mądra i wywołująca silne emocje. Podobnie jak podróż małej rybki w poszukiwaniu syna w „Gdzie jest Nemo?”. Ta ostatnia bajka otrzymała nawet Oscara za najlepszy film animowany.
 

Wzruszające filmy 2020

Na ekranach kin w 2020 roku zobaczymy nowy wzruszający film o zaskakującym tytule „Sokół z masłem orzechowym”. Fabuła jest zaskakująca, a film z pewnością podbije serca widzów. Reżyserami i twórcami scenariusza produkcji są Tyler Nelson i Michael Schwartz.

Tutaj znajdziecie więcej wzruszających filmów: Smutne filmy, przy których można sobie popłakać