Wkraczanie w wiek dorastania nie jest łatwą sprawą. Burza hormonów i związana z nią huśtawka emocjonalna – chyba większość dorosłych doskonale zna ten ból... Prawdopodobnie dlatego tak wielkim sukcesem okazał się film „W głowie się nie mieści” („Inside Out”), który w 2015 roku podbił serca widowni z całego świata: każdy mógł tam po trosze zobaczyć siebie.

„W głosie się nie mieści”, czyli co wiemy o emocjach?

Tym, którzy jakimś cudem nie widzieli tej hitowej produkcji Pixara, wyjaśniamy, że w centrum historii jest 11-letnia Riley, a właściwie nie ona, lecz emocje, które nią targają. W jej głowie bowiem znajduje się prawdziwe centrum dowodzenia, gdzie rządzą niepodzielnie: Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza. To pięć z sześciu podstawowych emocji, opisanych przez słynnego psychologa Paula Ekmana (do pełnego składu brakuje zaskoczenia), które za pomocą rozmaitych dźwigni i guzików uczestniczą w podejmowaniu decyzji, włączają alarmy, gaszą pożary, a czasami wprowadzają kompletny chaos w życiu swojej bohaterki.

Produkcja, która Jonasowi Riverze i Pete’owi Docterowi przyniosła Oscara za najlepszy długometrażowy film animowany, była chwalona przez wielu specjalistów za wartości edukacyjne przekazane w przyjemny, inteligentny sposób. Doceniono przede wszystkim fakt, że historia Riley wielu osobom pomogła zidentyfikować wcześniej nienazywane emocje, a ponadto – uświadamiała, jak potrzebną (choć przez wielu z nas unikaną) emocją jest smutek.

Nie obyło się jednak i bez krytyki: wśród najczęstszych zarzutów pojawił się ten o zbyt dużym uproszczeniu, jakim operował film. Niektórym nie spodobał się też „genderowy, krzywdzący przekaz”, jaki rzekomo obraz wysyłał w świat: jakoby emocje było domeną dziewczyn i kobiet, a płeć żeńska warunkowała do bycia „emocjonalną”.

It’s official: „W głosie się nie mieści 2” powstanie

Bez względu na to, po której stronie „barykady” jesteście, z pewnością zainteresuje was wiadomość o sequelu „ Inside Out”. O tym, że „W głowie się nie mieści” doczeka się drugiej odsłony, świat dowiedział się podczas D23 Expo – głośnej imprezy organizowanej co dwa lata dla fanek i fanów The Walt Disney Company.

Realizację ogłosiła w czasie wydarzenia Amy Poehler, która w oryginale użyczyła głosu Radości.  Aktorka ze sceny zdradziła, o czym będzie opowiadać kontynuacja w „W głowie się nie mieści” oraz kiedy możemy spodziewać się premiery. Co wiadomo na pewno?

„W głosie się nie mieści 2”: o czym będzie?

Historia tak jak poprzednio rozgrywać się będzie w umyśle Riley, która nie jest już dzieckiem, a pełnoprawną nastolatką. Kto przeżył, ten wie, że w tym czasie repertuar emocji znacznie się poszerza – i właśnie ten temat będzie eksplorować „Inside Out 2”.  Amy Poehler zapowiedziała, że w kontynuacji zostaną przedstawione nowe emocje, pod nowymi postaciami.

Zobacz także:

Film wyreżyseruje przez Kelsey Mann („Imprezownia”) na podstawie scenariusza Meg LeFauve, która napisała również pierwszą część „W głowie się nie mieści”. Za produkcję będzie odpowiadał Mark Nielsen.

„W głosie się nie mieści 2”: obsada

Nie wiadomo jeszcze, kto poza Amy Poehler użyczy głosu emocjom w 2. odsłonie „Inside Out”.  W mediach branżowych mówi się jednak, że anglojęzyczna obsada może ulegnie radykalniej zmianie.  Jak podał Matthew Bellani z opiniotwórczego serwisu „Puck”, prawdopodobnie w rolach Odrazy i Smutku nie wystąpią już Mindy Kaling i Bill Hader. Nieoficjalnie mowa jest o tym, że nie chcą wracać do produkcji po tym, gdy ujawnione zostały zarobki poszczególnych członków i członkiń ekipy pracującej przy pierwowzorze. Amy Poehler otrzymała aż 5 mln dolarów za rolę Radości, podczas gdy jej koledzy i koleżanki po fachu za swoje występy otrzymali zaledwie... 2 procent jej wynagrodzenia, czyli po 100 tysięcy dolarów.

Nie ma na razie żadnego oficjalnego komunikatu odnośnie pojawienia się Phyllis Smith w roli Smutku i Lewisa Blacka jako Gniewu.

Dla porządku przypomnijmy, że w polskiej wersji językowej głos emocjom zapewniły: Małgorzata Socha (Radość), Kinga Preis (Smutek), Maja Ostaszewska (Odraza), Cezary Pazura (Strach),  Szymon Kuśmider (Gniew).

„W głosie się nie mieści 2”: kiedy premiera?

Premiera „W głosie się nie mieści 2” została zapowiedziana na lato 2024 roku. Oczywiście poinformujemy was, gdy tylko poznamy konkretną datę.

„W głosie się nie mieści 2”: zwiastun

Wyczekiwana produkcja Pixara na razie nie doczekała się zwiastuna (jest na to stanowczo za wcześnie), więc na pocieszenie proponujemy, by przypomnieć sobie trailer pierwszej części „W głowie się nie mieści”!