„Projekt Adam” – filmowy namysł nad koncepcją podróży w czasie

Z matematycznego punktu widzenia podróże w czasie to bardziej science niż fiction. Fizyka kwantowa zakłada, że wycieczki w przyszłość i przeszłość są jak najbardziej możliwe. By jednak móc je realizować, potrzeba warunków niemożliwych do osiągnięcia na ziemi na tym etapie rozwoju ludzkości (np. przemieszczanie się z prędkością większą niż prędkość światła). I jak to w mechanice kwantowej bywa, paradoksy związane z tym konceptem nie dają spać wybitnym umysłom. Najpopularniejszy jest paradoks dziadka, w przekonaniu wielu ekspertów będący dowodem na to, że podróżowanie w czasoprzestrzeni nie jest możliwe.  Wyobraź sobie bowiem, że wracasz do przeszłości i uśmiercasz swojego dziadka, zanim ten zdążył spłodzić twojego ojca. Skoro twój ojciec nie przyszedł na świat, to ty również nie istniejesz. Jak więc mogłeś/mogłaś unicestwić swojego dziadka?

Problem ten stał się obiektem zainteresowania licznych pisarzy i filmowców, którzy eksplorują rozmaite scenariusze zdarzeń (dobrym tego przykładem jest film „Powrót do przyszłości”, w którym Marty odbywa podróż do przeszłości i uniemożliwia rodzicom romans, w związku z czym nie pojawia się na świecie). Nieco inne, choć równie interesujące zagadnienie związane z podróżami w czasie eksploruje film „Projekt Adam” (oryg. „The Adam Project”), który wkrótce będzie miał swoją premierę na Netfliksie. Oto bowiem Ryan Reynolds, wcielający się w pilota wracającego do przeszłości, spotyka jednocześnie swojego nieżyjącego już ojca oraz młodszą wersję siebie.

„Projekt Adam”: obsada i twórcy

„Projekt Adam” to kolejna po „Free Guy’u” wspólna produkcja Ryana Reynoldsa (aktor i producent) i Shawna Levy'ego (reżyser). Scenariusz do tego filmu, określanego jako „familijne kino science-fiction z elementami komedii”, napisali:
•    Jonathan Tropper (serial „See”), 
•    T.S. Nowlin („Pacific Rim”), 
•    Jennifer Flackett (animowany serial dla dorosłych „Big Mouth”, 
•    Mark Levin („Big Mouth”).

Na ekranie zobaczymy plejadę gwiazd. Obok Ryana Reynoldsa (który zagrał pierwszoplanowego bohatera Adama Reeda i jednocześnie jest producentem filmu), wystąpili:
•    Mark Ruffalo, 
•    Jennifer Garner, 
•    Walker Scobell, 
•    Catherine Keener,
•    Zoe Saldana.

W postać 12-letniego Adama Reeda wcielił się debiutant, Walker Scobell. Co ciekawe, pierwotnie głównego bohatera miał zagrać Tom Cruise. Realizacja „Projektu Adam” rozpoczęła się bowiem... dekadę temu, w 2012 roku. Film jednak nie doszedł do skutku i leżał zapomniany do momentu, gdy w lipcu 2020 roku Netflix odkupił prawa do niego od Paramount Pictures. Tym razem udało się doprowadzić produkcję do końca. Zdjęcia zakończono w marcu 2021 roku.

„Projekt Adam” – fabuła

„Projekt Adam” to historia 12-letniego Adama Reeda, który wciąż opłakuje nagłą śmierć swojego ojca. Chłopiec został sam z matką i nie może się uporać ze stratą. Wszystko się zmienia, gdy pewnego wieczoru spotyka w garażu ukrywającego się tam rannego pilota. Tajemniczy mężczyzna okazuje się dorosłą wersją chłopca. Przybył z przyszłości (2050 rok), w której ludzie wreszcie rozgryźli możliwość podróżowania w czasie.

Dorosły Adam Reed zaryzykował wszystko, aby wrócić do minionej rzeczywistości z tajną misją. Razem z 12-letnim Adamem musi wyruszyć w przeszłość, aby odnaleźć ojca i uratować świat. Współpracując ze sobą, starszy i młodszy Adam mają szansę pogodzić się ze stratą ojca i uleczyć niezabliźnione rany. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, niepełnoletni i dorosły Adam odkrywają, że wcale się się nie lubią. Jeśli mają ocalić przyszłość, będą musieli znaleźć sposób, by się dogadać...

Zobacz także:

„Projekt Adam” – kiedy premiera?

Film „Projekt Adam” zadebiutuje na platformie Netflix 11 marca. Oficjalna premiera filmu z udziałem gwiazd miała miejsce 28 lutego w Nowym Jorku. Ponieważ event odbył się zaledwie 4 dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, filmowcy i aktorzy odnieśli się do tragicznych wydarzeń i wyrazili solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami. Szczególną uwagę problemowi wojny poświęcili Ryan Reynolds i jego żona Blake Lively, którzy zadeklarowali podwajanie datków wpłaconych na rzecz ukraińskich uchodźców - do kwoty 1 miliona dolarów. Nawiązując zaś do samego filmu, aktor wyraził nadzieję, że „Projekt Adam” będzie dla ludzi „szansą ucieczki od mrocznej rzeczywistości”.

  „Projekt Adam” – zwiastun filmu (trailer)

W oczekiwaniu na premierę „Projektu Adam” na platformie Netflix zobacz zwiastun filmu z Ryanem Reynoldsem w roli głównej! W trailerze widzimy wyraźnie, jaka niesamowita chemia jest między hollywoodzkim gwiazdorem a debiutującym Walkerem Scobellem. Jak w rozmowie z „Variety” powiedział Reynolds, chłopiec jest wielkim fanem obu filmów z uniwersum „Deadpoola” i to dlatego tak świetnie odnalazł się w roli. 

Znał te filmy na wylot. Dzięki temu świetnie nam się pracowało - w pewnym sensie był mną w wersji mini - wyznał.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.