Pryszcze na brodzie – przyczyny. Co oznacza trądzik tylko na brodzie

Pryszcze na brodzie i na linii żuchwy, pryszcze wokół ust, a może na policzkach? Jeśli wypryski pojawiają się tylko w jednym miejscu na twarzy, według medycyny ajurwedyjskiej, może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu konkretnych narządów. Tradycyjna medycyna do tematu podchodzi o wiele bardziej ostrożnie. Jest jednak wyjątek. Jeśli pryszcze pojawiają się jedynie na brodzie i na linii żuchwy, przyczyna jest na ogół jedna – to wynik zaburzeń hormonalnych. O pryszcze na brodzie zapytałyśmy dermatologa, Olgę Warszawik.
„Jeśli chodzi o zmiany trądzikowe – krostki i grudki na twarzy, to nie da się powiązać ich umiejscowienia z uszkodzeniem konkretnego narządu” – przyznała ekspertka. „Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi” – dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie (i wyłącznie na brodzie), powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.

Co na pryszcze na brodzie? Jak się ich pozbyć?

Tym samym odpowiedziała też nie tylko na pytanie, co oznaczają pryszcze na brodzie, ale i jak się ich pozbyć. „W przypadku wystąpienia takich zmian należy wykonać badania hormonalne” – podkreśla dermatolog. Bo to właśnie nieprawidłowe stężenie męskich hormonów jest ich przyczyną. I to właśnie badania, a następnie konkretne leczenie, pozwalają się pozbyć pryszczy na brodzie raz na zawsze. Lekarze proponują najczęściej terapię hormonalną albo terapię antybiotykami. Z pryszczami na brodzie można walczyć też doraźnie, tak jak z innymi rodzajami krostek. Przydatne mogą okazać się żele na wypryski, maść cynkowa i inne kosmetyki do walki z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że poradzą sobie one jedynie z objawami problemu, a nie z ich przyczyną. Dlatego też badania są nieuniknione. 

Ten żel na niedoskonałości potrafi zdziałać cuda. Sprawdziłyśmy! Wystarczy nałożyć go wieczorem, by do rana wypryski zniknęły >>>

Pryszcze na brodzie a dieta

Przed wizytą u lekarza, warto zastanowić się jednak nad dietą, bo to właśnie ona może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Za głównego winowajcę uważa się mleko (krów, kóz czy owiec), które samo w sobie pełne jest hormonów. W trosce o cerę lepiej więc zrezygnować z mleka i nabiału: masła, serów czy jogurtów. Spróbujcie zrobić to choćby na jakiś czas, na przykład na trzy tygodnie – to wystarczy, by zobaczyć efekty. Jeśli pryszcze nie znikną, koniecznie odwiedźcie dermatologa.

Pasta do zębów na pryszcze – zdarzyło Ci się nakładać ją na wypryski? Oto, dlaczego nigdy więcej nie powinnaś tego robić >>>