Wypryski mogą pojawiać się w różnych miejscach na twarzy i ciele. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one przypadkowe. Co więcej, wskazują na konkretne zaburzenia czy problemy zdrowotne. Pryszcze w okolicach uszu to znak, że wasz organizm jest odwodniony. Natomiast trądzik na linii żuchwy, szyi bądź na dekolcie wskazuje na zmiany hormonalne. A co oznaczają pryszcze wokół ust? Zadałyśmy to pytanie ekspertce – dermatolożce Oldze Warszawik. Sprawdźcie, o czym świadczą pryszcze wokół ust, jak im zapobiegać i co robić, jeśli się pojawią. 

O czym świadczą pryszcze wokół ust? 

Pryszcze na waszej twarzy pojawiają jedynie w konkretnych miejscachwokół ust, na czole, na brodzie albo na linii żuchwy? Według ajurwedy może to świadczyć o zaburzeniach konkretnych narządów. Tradycyjna medycyna jest nieco bardziej powściągliwa w diagnozie. Czy na podstawie miejsc, w których pojawiają się wypryski, można określić, co dzieje się z organizmem? To pytanie postanowiłyśmy zadać specjaliście – dermatolożka Oldze Warszawik. 

„I tak i nie” – brzmi odpowiedź. „Ogólnie na skórze mogą pojawiać się zmiany, które świadczą o konkretnej chorobie narządów wewnętrznych. Cześć zmian skórnych ma na przykład wyraźny związek z występowaniem nowotworu narządów wewnętrznych i kiedy widzimy takie zmiany to koniecznie musimy zrobić badania diagnostyczne w kierunku choroby. Natomiast jest chodzi o zmiany trądzikowe – krostki, grudki na twarzy – to nie da się powiązać lokalizacji zmian z uszkodzeniem konkretnego narządu” – wyjaśnia dermatolożka. Jest jednak wyjątek. „Kiedy krostki, grudki czy guzki pojawiają się na lini żuchwy i na brodzie, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi. Kiedy kobieta ma trądzik na brodzie i na lini żuchwy, powinna sprawdzić poziom androgenów, czyli męskich hormonów” – dodaje. O czym świadczą zatem pryszcze wokół ust?, zapytacie. Na to pytanie też znamy odpowiedź.

Trądzik wokół ust. O czym świadczą pryszcze na ustach i wokół nich?

Wypryski w okolicy ust, najczęściej swędzące, są objawem okołoustnego zapalenia skóry, które obecnie jest uważane za rodzaj trądziku różowatego” – tłumaczy dermatolożka, Olga Warszawik.  „Zmiany te powstają lub się zaostrzają pod wpływem stosowania na skóre twarzy preparatów sterydowych. Pryszcze wokół ust mogą również się pojawiać pod wpływem promieniowania ultrafioletowego albo zmian hormonalnych. U części osób wywołującym je czynnikiem może być także alergia na preparaty stosowane do pielęgnacji skóry i do makijażu” – dowiadujemy się. A to jeszcze nie wszystko. „Przyczyną wyprysków w okolicy ust może być także... pasta do zębów, więc kiedy pryszcze wokół ust się pojawią, należy zastanowić się, czy nie zmieniliśmy niedawno pasty, albo czy nie uczuliliśmy się na tą, której używamy od dawna” – dodaje dermatolożka. 

Pryszcze wokół ust – Czy można im zapobiegać i jak?

Oznacza to, że pryszczom wokół ust można zapobiegać! „Przede wszystkim należy unikać stosowania na skórę preparatów z glikokortykosteroidami (preparaty te mogą być stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach i zawsze pod nadzorem dermatologa / dermatolożki). W sytuacji gdy czynnikiem wywołującym są kosmetyki do pielęgnacji i makijażu należy je odstawić i wdrożyć indywidualnie dobraną pielęgnację. Sięgając przede wszystkim po kosmetyki, zawierajace jak najmniej składników alergizujących. Gdy do zaostrzenia dochodzi latem należy stosować kremy z wysokim filtrem” – radzi dermatolożka. 

Pryszcze przy ustach – Co zrobić, kiedy się pojawią? I kiedy ich obecnością należy się niepokoić?

Gdy pryszcze wokół ust się pojawią, początkowo możemy spróbować samodzielnie sobie z nimi poradzić, stosując łagodne kremy, ale gdy nie pomogą, konieczny jest kolejny krok. Kiedy zacząć się niepokoić? „Gdy zmiany nie znikają w ciągu jednego lub dwóch tygodni, należy udać się do dermatologa  / dermatolożki – należy bowiem włączyć leki przepisywane na receptę” – mówi doktor Warszawik, podkreślając, że lekarz dodatkowo wdroży właściwą pielęgnację. „Okołoustne zapalenie skóry jest chorobą, którą leczy się przez wiele miesięcy” – ostrzega.