Pryszcze w różnych miejscach na twarzy czy ciele nie pojawiają się bez przyczyny. To pewnego rodzaju sygnały ze strony organizmu, które wskazują na konkretne zaburzenia (np. na alergie pokarmowe, niewłaściwe funkcjonowanie organów wewnętrznych albo problemy hormonalne). Właśnie dlatego warto wiedzieć, co oznaczają wypryski na brodzie, w okolicach ust, jak również pod oczami. Chociaż pryszcze wyglądają podobnie, miejsca, w których się znajdują, podpowiadają, gdzie szukać przyczyn. Takie podejście nie jest nowe. Holistycznie na człowieka patrzono już w starożytności. W myśl medycyny ajurwedyjskiej brak równowagi w organizmie odbijał się na skórze w konkretnych miejscach. Dlatego dziś zamiast walczyć z pryszczami na chybił trafił, polecamy wykorzystać metodę mapowania twarzy, by dotrzeć do przyczyn poszczególnych zaburzeń. 

Co oznaczają pryszcze w tych miejscach? 

Pryszcze na czole – co oznaczają?

Zmiany w tej okolicy alarmują o alergiach pokarmowych; nietolerancja glutenu czy białka, a także zbyt ciężkostrawna dieta i nieumiarkowanie w sięganiu po kolejną lampkę wina mogą dawać objawy właśnie tutaj. Dodatkowo, jeśli regulujecie brwi za pomocą wosku, pamiętajcie by przetrzeć okolice między nimi preparatem z kwasem salicylowym – zapobiegnie to wrastaniu włosków, którego skutkiem są często wypryski.

Olejek z drzewa herbacianego: właściwości, zastosowanie, cena >>>

Pryszcze na policzkach i na nosie – co oznaczają?

Stan zapalny pojawiający się na policzkach i nosie może być skutkiem braku higieny, a dokładnie używania nieodkażonych przyborów do makijażu (pędzli, gąbeczek, beauty blenderów). Warto też pozbyć się zwyczaju podpierania się dłonią lub dotykania twarzy palcami. Jeśli do tego dodamy staranny demakijaż, najpewniej  poprawa widoczna będzie już po kilki dniach. Ważna rada dla palaczy: na policzkach najczęściej występują objawy alergii wziewnych, a palenie tylko je zaostrza. 

Pryszcze na brodzie – co oznaczają?

To obszar, z którego możemy odczytać, co dzieje się z naszym żołądkiem, więc zła dieta będzie tu widoczna jak na dłoni. Jeśli zauważycie pryszcze na brodzie, przypomnijcie sobie dokładne menu z ostatniego tygodnia; intuicja podpowie wam, z czego zrezygnować. Nie zaszkodzi też wzbogacić diety o błonnik.

Pryszcze na linii żuchwy – co to znaczy?

Za trądzik pojawiający się na brodzie i linii żuchwy odpowiedzialne są hormony. Ich działania doświadczamy nie tylko przed i w trakcie miesiączki; nasilone zmiany w tych miejscach najpewniej pojawią się także w pierwszym trymetrze ciąży. Choć są nieuniknione, do poprawy kondycji skóry z pewnością przyczynią się odpowiednia ilość snu, dieta bogata w warzywa i szczególna uważność podczas oczyszczania skóry. Jeśli zmiany są uporczywe i mocno nasilone, warto zbadać poziom prolaktyny.

Pryszcze przy uszach – co oznaczają?

Zmiany w tym obszarze powiązane są z nerkami i mogą wskazywać na odwodnienie. Warto zrezygnować z napojów gazowanych i wysoko słodzonych i zaopatrzyć się w większe ilości wody mineralnej, które będziemy mieć pod ręką. Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić, to ograniczenie soli. Jeżeli jednak nerki funkcjonują prawidłowo, pryszcze przy uszach powstają przez nadprodukcję sebum i niedokładną pielęgnację – warto więc zwrócić na to uwagę.

Zobacz także:

Pryszcze na linii włosów – skąd się biorą i co oznaczają?

Jeśli w tym miejscu skóra jest podrażniona lub pojawiają się pryszcze, warto zwrócić uwagę na dokładniejsze spłukiwanie włosów po myciu. Dodatkowo namawiamy, by szampon zamienić na pozbawiony zapachu, a więc znacznie łagodniejszy, który nie podrażni skóry. Kolejną rzeczą, która powoduje pryszcze na linii włosów, to nakładanie odżywki za wysoko – ten rodzaj produktu bardzo ciężko jest zmyć, co prowadzi do zatkania porów i bolesnych wyprysków.

Pryszcze na szyi – co oznaczają?

Długo utrzymujące się, bolesne i ropne pryszcze na szyi należy skonsultować z lekarzem, ponieważ mogą oznaczać np. alergię, dlatego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Mogą również świadczyć o zmianach hormonalnych – szczególnie u osób dorosłych. Inną przyczyną pojawiania się wyprysków na szyi jest tłusta i niezdrowa dieta, a nawet palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Pryszcze na dekolcie – co oznaczają?

Trądzik na dekolcie, podobnie ten jak na linii żuchwy i na szyi, wskazuje na zmiany hormonalne. Może być również wynikiem nadmiernego spożycia cukru.

 

Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj trądziku można wyleczyć, eliminując złe nawyki z prostej przyczyny – za większością z nich stoją inne niż skórne przyczyny. Rozregulowana gospodarka hormonalna, niewłaściwa dieta, stres czy wadliwe funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Dlaczego przy cerze mieszanej i tłustej nie powinno się używać peelingu?