Pryszcze na plecach – przyczyny

Pryszcze na plecach powstają najczęściej w obrębie ramion, karku i górnej części pleców. Mogą jednak tworzyć się również na całej ich powierzchni - także wzdłuż kręgosłupa i w okolicach jego odcinka lędźwiowego. W zdecydowanej większości przypadków pryszcze na plecach są wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych w tej okolicy, pobudzonych zmianami hormonalnymi w wieku dojrzewania. W takim przypadku owe krosty to po prostu trądzik na plecach. Występują przede wszystkim w okolicach ramion i karku. 

Wypryski na plecach mogą jednak świadczyć również o:

 • uczuleniu i być efektem tzw. alergii kontaktowej, 
 • niewłaściwej diecie – bogatej np. w ostre przyprawy i konserwanty, 
 • uczuleniach pokarmowych – w takim przypadku zmiany podobne do tych, które występują na plecach, tworzą się również w innych miejscach na ciele, 
 • stosowaniu niewłaściwych, uczulających lub podrażniających kosmetyków do włosów – szamponów i odżywek. Jeśli nakładasz je w taki sposób, że włosy z kosmetykiem opadają swobodnie na plecy i ramiona, substancje drażniące czy uczulające mogą wywoływać zmiany w miejscu kontaktu, czyli na ramionach i plecach,
 • niewłaściwej higienie – jeśli masz tendencje do nadmiernego pocenia się, powinnaś szczególnie dbać o higienę i brać prysznic nawet dwa razy dziennie. Jeśli robisz to zbyt rzadko, a przy tym nosisz ubrania z materiałów nieprzepuszczających powietrza, ujścia gruczołów łojowych mogą się zapychać, wskutek czego powstają stany zapalne, objawiające się właśnie w postaci pryszczy. 

Kluczem do znalezienia skutecznej metody na pozbycie się pryszczy z ramion i pleców jest trafne określenie przyczyny ich powstawania.  Jeśli jest to klasyczny trądzik na ramionach i plecach, te części ciała pielęgnuj tymi samymi preparatami, których używasz do twarzy. 

Trądzik pospolity – przyczyny, pielęgnacja, domowe sposoby >>>

Jak pozbyć się trądziku na plecach?

Trądzik na plecach i ramionach jest trochę trudniejszy do zwalczenia, niż ten na twarzy - przede wszystkim ze względu na trudniejszy dostęp do tych obszarów. Jednak i na to są sposoby! Po pierwsze – jak wspomniano wcześniej –  podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych na te obszary stosuj te same kosmetyki, co do twarzy. Po drugie – zmień dietę i oczyszczaj organizm z toksyn.

Pryszcze na plecach – kosmetyki na trądzik

Co wchodzi w skład skutecznej, domowej kuracji antytrądzikowej? To przede wszystkim:

 • żel do mycia skóry trądzikowej - dobrze, by zawierał antybakteryjny kwas salicylowy lub któryś z kwasów AHA (np. migdałowy), jednak wystrzegaj się alkoholu. Kwas salicylowy czy migdałowy mają działanie lekko złuszczające oraz antybakteryjne. W przeciwieństwie do alkoholu nie wysuszają jednak skóry i nie uszkadzają warstwy hydrolipidowej naskórka;
 • tonik - przywracający właściwe pH skóry po kontakcie z wodą, a także zawierający substancje normalizujące wydzielanie sebum - również bez alkoholu!;
 • serum - nie jest to konieczny kosmetyk, ale stosowanie go pod krem wzmacnia jego właściwości pielęgnacyjne;
 • krem - głęboko nawilżający, o lekkiej konsystencji. Wystrzegaj się silikonów, parafiny i wosków - substancje te mogą zapychać pory skóry, co w przypadku skóry trądzikowej przyniesie efekty odwrotne do oczekiwanych!

Jeśli pojawiają się zaskórniki na plecach, warto usuwać je mechanicznie - na przykład za pomocą specjalnej łyżeczki do oczyszczania skóry. Zaskórniki (otwarte lub zamknięte) to wczesna faza wyprysku trądzikowego i na ich podstawie tworzą się ropne wykwity. 

Zobacz także:

Pryszcze na plecach – domowe sposoby pozbywania się ich

Wyciskanie już istniejących pryszczy na plecach to dość ryzykowny manewr. Jeśli zabieg nie jest przeprowadzany z zachowaniem szczególnej higieny (tj. zdezynfekowanie dłoni i obszaru zabiegowego), możesz narobić więcej szkód, niż przynieść sobie pożytku. To bowiem prosta droga do roznoszenia bakterii i podrażnień skóry. 

Po wyciskaniu pryszczy mogą również pozostać blizny, przede wszystkim w postaci dziur. Jak pozbyć się pryszczy domowymi sposobami? Najprościej stosować sumiennie rytuały pielęgnacyjne oraz dodatkowo punktowe maści na pryszcze, ewentualnie olejek herbaciany lub pastę do zębów. 

Warto używać również maści cynkowych i na bazie siarki. W dużym stopniu pomoże również zmiana diety na lekkostrawną, oczyszczanie organizmu od wewnątrz oraz noszenie ubrań z materiałów przepuszczających powietrze. 

Pryszcze na plecach – zabiegi na trądzik

Pryszcze na plecach można również redukować w gabinecie kosmetycznym. Pomocne będą te same zabiegi, co do twarzy:

 • peeling kawitacyjny;
 • mikrodermabrazja;
 • złuszczanie kwasami;
 • laser;
 • manualne oczyszczanie,
 • D'arsonwalizacja (specjalne urządzenie wytwarzające dezynfekujący ozon).

Kosmetyczka lub kosmetolog powinni dobrać metodę indywidualnie, w zależności od stanu i potrzeb skóry klienta. 

Peeling kawowy na twarz dobry na trądzik i wągry? Jak często stosować peeling kawowy do twarzy? >>>

Jak usunąć blizny po trądziku na plecach?

Pryszcze na plecach i ramionach mogą powodować powstawanie blizn - szczególnie, jeśli je wyciskasz. W celu zniwelowania śladów również można udać się do kosmetyczki. Pomogą zabiegi stosowane przy spłycaniu blizn różnego pochodzenia. Wysoką skutecznością cieszą się przede wszystkim:

 • laser;
 • karboksyterapia;
 • głęboka mikrodermabrazja;
 • głębokie złuszczanie kwasami.