Trądzik pospolity to przypadłość charakterystyczna dla wieku dojrzewania, ale nie tylko. Szacuje się, że z trądzikiem pospolitym boryka się 80-100 % osób w wieku 11-30 lat. Hormony buzujące w okresie pokwitania w największej mierze odpowiadają za problemy z cerą. Ropne i zaczerwienione krosty, pokrywające przede wszystkim twarz, ale również dekolt, ramiona i plecy, to dla wielu nastolatków, a także osób dorosłych prawdziwa zmora. Co to jest trądzik i dlaczego się pojawia? Jak sobie z nim radzić? 

Co to jest trądzik? 

Trądzik pospolity to choroba ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych, zwykle o przewlekłym i zapalnym charakterze. Intensywność i przebieg trądziku uzależnione są od indywidualnych predyspozycji. U niektórych osób trądzik może mieć łagodny charakter i przez cały czas występowania może przybierać postać pojedynczych, sporadycznych wyprysków. 

W innych przypadkach trądzik pospolity może natomiast mieć przebieg bardzo ostry i zapalny, wypryski mogą być mnogie i zlokalizowane w różnych miejscach (najczęściej kumulują się na twarzy, jednak często znajdują się również na ramionach, w górnej części pleców i na dekolcie).

W wyjątkowo ostrym przebiegu zmiany są bolesne, duże i mogą tworzyć skupiska, a także pozostawiać blizny. Najczęściej przybierają one postać dziur. 

Cera trądzikowa - 7 rzeczy, których NIE WOLNO Wam robić, jeśli macie problem z trądzikiem

Trądzik pospolity – przyczyny

Trądzik pospolity powstaje najczęściej w okresie dojrzewania i wówczas odpowiedzialna jest za niego nadmierna aktywność androgenów (gruczołów androgenowych). Skóra wytwarza nadmierne ilości łoju, przez co dochodzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. Dochodzi do namnażania bakterii i miejscowych stanów zapalnych, co objawia się właśnie w postaci czerwonych i/lub ropnych krost. 

Przyczyny trądziku pospolitego mogą być jednak również inne, choć wcale nie rzadsze. Należą do nich między innymi: 

Zobacz także:

 • czynniki komedogenne, czyli prowadzące do zatykania ujść mieszków włosowych. Najczęściej w tym przypadku trądzik pospolity wywołany jest substancjami komedogennymi, które uniemożliwiają swobodne oddychanie skóry. Za trądzik pospolity odpowiedzialne są w dużej mierze bakterie beztlenowe. W przypadku, gdy skóra "zapychana" jest ciężkimi substancjami, mają one idealne warunki do rozwoju. Jeżeli skóra nie jest regularnie oczyszczana i złuszczana, dochodzi również do gromadzenia się korneocytów - stąd do zatkania ujść gruczołów łojowych już prosta droga;
 • czynniki genetyczne – nadmierne wydzielanie łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych można mieć "zaprogramowane" w genach. Jeśli więc ktoś z rodziny borykał się z ciężkim przebiegiem tej choroby, prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku pospolitego u potomków wzrasta;
 • nieodpowiednia dieta – wskazuje się na to, że wśród przyczyn trądziku pospolitego dieta zawierająca dużo ostrych przypraw i przetworzonej żywności może przyczyniać się do powstawania ropnych i zapalnych wykwitów trądzikowych

Trądzik pospolity – objawy

Trądzik pospolity łagodny może pozostać niezauważony. Pojedyncze wypryski pojawiające się przede wszystkim na twarzy mogą nie różnić się wiele od tych, które powstają na przykład wskutek dotykania skóry brudnymi palcami czy przez nakładanie fluidów o ciężkiej, tłustej konsystencji. 

Zapalne wykwity to jednak niejedyny objaw trądziku. Należą do nich również: 

 • zaskórniki otwarte (mogą przekształcać się następnie w zaskórniki zamknięte),
 • zaskórniki zamknięte (mogą przekształcać się w ropne krosty). 

Zaskórniki otwarte i zamknięte to niezapalna postać trądziku. Powstanie zapalnych krost, a nawet cyst i torbieli jest już formą zapalną i wymaga specjalnej pielęgnacji, a w ostrym przebiegu – leczenia dermatologicznego. 

Walczyłam z trądzikiem ponad 10 lat. Jak go pokonałam?

Trądzik pospolity – pielęgnacja

Trądzik pospolity nie tylko wygląda nieestetycznie, wpływając na pewność siebie, ale może także pozostawić blizny na całe życie. Dlatego już od wystąpienia pierwszych objawów należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. 

Podstawą jest łagodne, ale dokładne oczyszczanie skóry, a także nawilżanie jej nieobciążającymi kosmetykami:

 • żel na trądzik nie powinien zawierać granulek ścierających – mechaniczne złuszczanie naskórka może rozsiewać bakterie na inne partie skóry!;
 • krem na trądzik powinien mieć lekką i nawilżającą formułę. Podstawowym błędem w pielęgnacji skóry trądzikowej jest myślenie, że skoro się przetłuszcza, to należy ją wysuszyć. Przesuszona skóra, pozbawiona naturalnej warstwy lipidowej, będzie "próbowała" nawilżyć się sama, wskutek czego wydzielanie łoju będzie jeszcze silniejsze!;
 • serum na trądzik, nakładane pod krem, powinno mieć nietłustą formułę i zawierać składniki antybakteryjne i o działaniu ściągającym. Dobrze również, by serum zawierało składniki antyseptyczne. 

Prawidłowa pielęgnacja to najlepsze sposoby na trądzik.  Oczyszczanie + nawilżanie lekkimi, niekomedogennymi składnikami wspomoże skórę w walce ze stanami zapalnymi. 

W ostrzejszym przebiegu pomocna może okazać się również maść ichtiolowa na trądzik oraz maść cynkowa na trądzik. Obydwie mają działanie antybakteryjne i wysuszające. Nakładaj je punktowo na zmiany. 

Trądzik pospolity – dieta

Trądzik pospolity może mieć ostrzejszy przebieg u osób, które stosują niezdrową, ciężkostrawną dietę, bogatą przede wszystkim w ostre składniki. 

Dieta na trądzik powinna bazować na produktach lekkostrawnych i nierozgrzewających (np. papryczka chilli, pieprz cayenne). Mogą one powodować pocenie się, a tym samym zwiększają wydzielanie łoju przez skórę.

Trądzik pospolity – zabiegi kosmetyczne

Podstawą radzenia sobie z trądzikiem pospolitym jest pielęgnacja i zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych. Dlatego, gdy zauważysz, że na skórze pojawia się wiele zaskórników, warto udać się do kosmetyczki na oczyszczanie. 

Pomocne zabiegi to:

 • manualne oczyszczanie twarzy (rozpulchniająca maseczka na trądzik, naświetlanie lampami i mechaniczne usuwanie zaskórników)
 • peeling kawitacyjny
 • mikrodermabrazja. 

Uwaga – w ostrym przebiegu nie wolno stosować mechanicznych metod oczyszczania! W takim przypadku dobre efekty daje laser na trądzik. Powoduje on mikrouszkodzenia w głębokich warstwach skóry, pobudzając ją tym samym do regeneracji.

Zabiegi na twarz, które pomogą na trądzik i tłustą skórę. Oto nasz ranking!

Trądzik pospolity – domowe sposoby

Z trądzikiem można radzić sobie także w domu. Podstawą będzie właściwa pielęgnacja, ukierunkowana na potrzeby skóry trądzikowej, w tym wspomniane wyżej maści na trądzik, a także stosowanie maseczek – np. z płatków owsianych i miodu.

Punktowo na zmiany można nakładać również olejek herbaciany lub lawendowy (maja silnie działanie antybakteryjnie).