Czym są zaćmienia?

Zaćmienia energetycznie potrafią wskazać nam nowe kierunki w życiu lub spektakularnie zakończyć coś, w co włożyliśmy dużo emocji czy zaangażowania. To często czas transformacji, która pozwala nam pokonywać coraz to nowe szczebelki życiowe. Warto być świadomym, kiedy takie wydarzenia dzieją się w ważnych miejscach naszego horoskopu, ponieważ mogą nam pomóc wywrócić życie do góry nogami, w perspektywie czasu tylko z pozytywnym skutkiem.

Zaćmienia to specjalne rodzaje nowiu i pełni związane z obecnością węzłów księżycowych (punktów przecięcia ekliptyki z codzienną drogą księżyca). Od grudnia 2021 r. Do lipca 2023 r., czyli obecnie węzły księżycowe znajdują się w znakach Byka i Skorpiona co oznacza, że zaćmienia będą odbywać się właśnie w tych znakach. 

Zaćmienie słońca to specjalny rodzaj nowiu (koniunkcji Słońca i Księżyca), który znajduje się w pobliżu jednego z węzłów. Księżyc dosłownie zasłania słońce z punktu widzenia ziemi.

Zaćmienie księżyca natomiast to specjalny rodzaj pełni (opozycja słońca i księżyca), w której to pomiędzy Słońcem a Księżycem znajduje się Ziemia, która rzuca cień na księżyc przez co ten nie odbija światła słońca. Wszystko to w pobliżu jednego z węzłów księżycowych. Gdyby nie bliskość węzłów mielibyśmy do czynienia ze zwykłą pełnią i nowiem.

@wodnikmowi

Historia zaćmień

Zaćmienia historycznie cieszyły się raczej złą sławą. Dawniej ludzie na całym świecie łączyli te wydarzenia z walką dobra ze złem np. z potworami, które chciały zjeść Słońce lub smokami, które próbowały ukraść światło z Ziemi. Wszyscy pamiętamy scenę zaćmienia z ekranizacji „Faraona” i to, z jakim przerażeniem ludzie zareagowali na nadejście nagłej ciemności w wyniku zaćmienia Słońca. Kiedyś były wykorzystywane do manipulacji nastrojami społecznymi. Tylko nieliczni uczeni znali cykliczność tych wydarzeń i byli w stanie się nimi posłużyć w odpowiednich momentach. 

Dziś już wiemy, z czego wynikają zaćmienia i w jakich cyklach występują. Nie mają związków z potworami ani smokami, jednak mają na nas ogromny wpływ zarówno indywidualnie, jak i społecznie.

Węzły księżycowe, co nam mówią?

Przede wszystkim to nie są realne ciała niebieskie, tylko matematycznie wyliczone punkty na niebie, które wyznaczają miejsca zaćmień. Mamy dwa węzły, północny: beneficzny, poszerzający, przyciągający, dający nowe perspektywy i południowy: maleficzny, zmniejszający, ograniczający i bazujący na starej energii. 

To, co ważne, to to, że sezon zaćmień i węzły to nasza zbiorowa, grupowa karma. Możemy to potraktować jako lekcję do odrobienia jako społeczeństwo, żeby przejść do kolejnej klasy.

Zobacz także:

Od czerwca 2020 do grudnia 2021 węzły księżycowe przemierzały znaki Bliźniąt (północny) i Strzelca (południowy). 

Strzelec jest związany z ideami, podróżami, szerokimi horyzontami, spektrum informacji natomiast Bliźnięta mówią o szybkości w rozprzestrzenianiu się skrawków informacji, detali, różnych punktów widzenia. Tak jakby Bliźniak mówił o ilości a Strzelec o jakości.

Co się działo w okresie 2020-2021? Wysyp teorii spiskowych, fake newsów i dramatyczne zmniejszenie przemieszczania się po świecie, podróżowania (Strzelec!). Zaćmienia na osi Bliźniąt i Strzelca zmieniły w naszym społeczeństwie podejście do informacji i podróży. Te znaki charakteryzują się zmiennością, więc ten czas mimo wszystko był mocno elastyczny.

Co zatem nas czeka do lipca 2023 z osią węzłów w Byku i Skorpionie? To znaki stałe, więc zmiana, którą niosą, będzie trudniejsza do zaakceptowania.

Byk mówi o gromadzeniu zasobów, o poczuciu materialnej stabilności lub jej braku, o naszej własnej wartości, ale i materializmie, chomikowaniu. Północny węzeł w tym znaku będzie powiększał/poszerzał tematy związane ze światowymi zasobami i naszego podstawowego poczucia materialnego bezpieczeństwa. Także tematy środowiska naturalnego wyjdą mocniej na powierzchnie ponieważ Byk jest silnie związany z ziemią i naturą.

Skorpion natomiast będzie nam mówił o tym, że zmiany, które zaszły w ostatnim czasie, są nieodwracalne i najwyższa pora, aby się z nimi pogodzić. To znak głębokiej transformacji, którą musimy przejść, czy nam się to podoba, czy nie. Skorpion jest też związany z tematami tabu, władzy, seksualności, więc społecznie możemy przez ten czas obserwować mocne przetasowania, skandale na tym polu. W kwestii indywidualnej dotkniemy tematu naszej życiowej decyzyjności i tego, w jaki sposób naprawdę chcemy żyć. To może być bardzo oczyszczające.

Kto najbardziej odczuje zaćmienia?

Przede wszystkim ważna jest tu znajomość swojego horoskopu. Polecam wpisać sobie w wyszukiwarkę „kosmogram urodzeniowy” i skorzystać z darmowych programów do jego wygenerowania, jest ich kilka.

Znaki zodiaku takie jak Skorpion, Byk, Lew i Wodnik z największym przytupem mogą poczuć te zaćmienia, ponieważ ich słońce znajduje się w znakach, które będą odbierały aspekty tych wydarzeń. Tak samo osoby, które mają Ascendent, Descendent, Księżyc, Wenus, Marsa, Merkurego, Medium coeli lub Immum coeli w tych znakach (Skorpion, Byk, Lew i Wodnik ) będą także mocno czuły to, co się będzie działo na niebie. Ważne jest, żeby sprawdzić, na jakich stopniach znajdują się nasze planety w tychże znakach. Przy najbliższym zaćmieniu 30.04 ich najmocniejszy wpływ odczują ci, których ważne punkty horoskopu będą od 7 do 13 stopnia znaków. Spokojnie, brzmi to skomplikowanie, ale naprawdę jest łatwe do sprawdzenia. Poniżej ściąga, jak zlokalizować działanie zaćmienia u siebie. Opozycja i kwadratura są silnie odczuwalne, trygon i sekstyl raczej delikatnie.

Jeżeli zaćmienie łączy się/aspektuje wasze:

Słońce – możecie czuć zmiany na polu życiowych celów.

Księżyc – zmiany w kwestii uczuć, rodziny, domu, emocji. 

Merkury – ważne wydarzenia związane z przepływem informacji, sposobem myślenia, podróżami.

Wenus – poruszona kwestia finansów, wyglądu, miłości.

Mars – ryzyko, walka, potrzeba ekspresji.

 

Ważne, choć mniej odczuwalne, będą jeszcze aspekty do waszego Jowisza i Saturna urodzeniowego:

Jowisz – poszerzenie wpływów, dobrobyt lub totalnie zadłużenie (jowisz lubi „dużo” we wszystkie strony)

Saturn – zmiany w strukturze życiowej.

Uran, Neptun, Pluton w kontakcie z zaćmieniami będą miały bardziej wpływ ogólnospołeczny, ponieważ to planety pokoleniowe, czyli całe pokolenia mają je w podobnym miejscu w horoskopie.

Co robić w trakcie zaćmień?

Zaćmienie i co dalej? Przede wszystkim nie traktujmy tego jako końca świata. Zaćmienia odbywają się kilka razy każdego roku i nie przynoszą za każdym razem wywrotowych sytuacji. Wszystko zależy od waszego indywidualnego horoskopu.

Zaćmienia są po to, żeby pomóc nam w życiu iść dalej, adaptować się do zewnętrznych zmian i chyba najważniejsze jest to, żebyśmy byli na nie otwarci i otwarte.

Warto jest myśleć o zaćmieniach jako o pewnym cyklu, który ma swój początek i koniec. Sezon zaćmień trwa średnio 18 miesięcy i zajmuje się jednym tematem, o którym mówią znaki węzłów księżycowych.

Jeśli jesteś Bykiem, Skorpionem, Lwem, Wodnikiem, lub masz w tych znakach swoje planety urodzeniowe, zastanów się, co działo się w twoim życiu 19 listopada 2021 (lub w okolicach tej daty). Wtedy mieliśmy do czynienia z pierwszym zaćmieniem, trochę zwiastunem tego sezonu, ponieważ węzły jeszcze nie zawitały do Byka i Skorpiona. Kiedy się nad tym zastanowisz, być może znajdziesz u siebie temat, który będzie transformował w twoim życiu aż do 2023 roku. Może już to podświadomie wiesz :).

Na pytanie, jak sobie radzić z zaćmieniami, odpowiedziałabym, żeby nie bać się zmian, zaakceptować i je i być na nie otwartym, oraz:

 • Nie podejmować ważnych decyzji, przynajmniej nie w najbliższych dniach od zaćmień.
 • Nauczyć się korzystać z zasobów, które są nam dostępne.
 • Przestać żyć przeszłością, budować solidne fundamenty w obecnej sytuacji.
 • Zastanowić się, czy sposób w jaki żyjemy jest dla nas satysfakcjonujący.
 • Przemyśleć, co mi dały ostatnie transformacje, słuchać intuicji.
 • Poszukać czegoś, np. hobby, sportu, nowej pasji, co będzie rozładowywało napięcie.

Co zaćmienie może nam przynieść społecznie?

 • Zmiany w sektorze finansowym.
 • Tematy środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju.
 • Zmianę podejścia do pieniędzy, zasobów i tego co jest naszym prawdziwym bogactwem.
 • Przetasowania na najwyższych szczeblach władzy.
 • Potrzebę życia po swojemu.

 

Zapraszam Cię na mój Instagram Wodnikmowi. Znajdziesz tam więcej astro ciekawostek oraz sklep z indywidualnymi plakatami astrologicznymi.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.