Wybór odpowiedniego majonezu na polskim stole urósł do rangi pytania o śmierć i życie. Oczywiście uwielbiamy z tego żartować, ale musimy przyznać, że ten sos ma w sobie coś wyjątkowego. Czy można sobie wyobrazić sałatkę jarzynową, czyli tradycyjny polski przysmak, bez majonezu? No właśnie. Zwłaszcza w okolicy Bożego Narodzenia i Wielkanocy ten temat powraca, choć majonezem z chęcią zajadamy się przez cały rok. Robert Makłowicz podzielił się z Polkami i Polakami swoim przepisem, aby zakończyć odwieczny spór między majonezem Kieleckim firmy Społem a Dekoracyjnym marki Winiary. Choć oczywiście notowania tego ostatniego spadły w obecnej sytuacji, ponieważ stojąca za tą marką firma Nestle wciąż obecna jest w Rosji, więc konsumentki i konsumenci bojkotują jej produkty. 

W jednym z wywiadów Makłowicz wyznał, że w ciągu 10 minut przygotujemy domowy, jedwabisty i po prostu pyszny majonez. Wystarczą żółtka, trochę musztardy, czosnek i dobry olej roślinny. Wszystko należy utrzeć i już! Nieco inny, dokładniejszy przepis możemy odnaleźć w archiwalnym odcinku jego kultowego programu. Co będzie potrzebne?

Domowy majonez Roberta Makłowicza – przepis

Składniki:

  • 2 żółtka
  • odrobina octu winnego (estragonowego)
  • 2 szklanki oleju
  • biały pieprz
  • sól

Przygotowanie:

  1. Do miski z dwoma żółtkami dodać ocet, sól i biały pierz.
  2. Następnie należy dokładnie wymieszać składniki trzepaczką.
  3. Kolejnym krokiem jest dodanie do emulsji jajecznej oleju. Należy robić to stopniowo małym strumykiem, a potem co raz większym. Zapobiegnie to zwarzeniu się sosu.
  4. Gdyby jednak okazało się, że dodaliśmy zbyt dużo oleju, można sobie z tym poradzić na dwa sposoby. Pomoże w tym albo gorąca woda (szybko rozmieszana z masą), albo jedno dodatkowe, wcześniej roztrzepane żółtko. Et voilà!