Zastanawiasz się, kiedy dni znowu staną się dłuższe? Przesilenie zimowe będzie najkrótszym dniem w roku. Zaznaczcie sobie tę datę w kalendarzu. Chociaż aura jest już zdecydowanie zimowa, a śniegu nie brakuje, teoretycznie nadal mamy kalendarzową jesień. Oficjalnie zima zaczyna się właśnie w przesilenie zimowe, które w tym roku wypada w piątek, 22 grudnia. Jest to powód do świętowania. Ta data oznacza, że dni zaczną się wydłużać i będą coraz jaśniejsze!

To starożytne święto przypada na najkrótszy dzień w roku. Dla naszych przodków ten dzień oznaczał odrodzenie słońca. Wtedy też zaczynały się dla nich Święta Bożego Narodzenia – powód do uroczystości i uczt.

Dla niektórych ludzi teraz, przesilenie zimowe to pełen mocy, magiczny czas autorefleksji, tworzenia wizji przyszłości i ustalania intencji. Jeśli tylko masz ochotę, ten dzień może stać się wyjątkowy również dla ciebie. Świętowanie przesilenia zimowego może być bardzo skromne, ale też bardzo huczne. Wybierz te praktyki i rytuały, które są ci bliskie i wykorzystaj je do stworzenia swojego wymarzonego roku.

Przesilenie zimowe – czym jest?

Jest to pora w roku, kiedy słońce znajduje się najniżej na niebie i jest najdalej od Bieguna Północnego. Ponieważ Ziemia jest nachylona wokół własnej osi, łuk, po którym porusza się Słońce, wznosi się i opada. Dzięki temu Słońce może pojawiać się wyżej i niżej na niebie o różnych porach roku.

Co oznacza „przesilenie”?

Słowo „przesilenie” pochodzi od łacińskiego słowa „solstitium”, które oznacza „słońce stoi w miejscu”. Dzieje się tak, ponieważ Słońce zatrzymuje się na chwilę przed zmianą kierunku i rozpoczęciem nowej pory roku.

Kiedy jest przesilenie zimowe? Jak długo trwa najkrótszy dzień w roku?

Piątek, 22 grudnia będzie najkrótszym dniem w 2023 roku. Dokładna godzina przesilenia to 4:27. Dzień trwa wtedy 7 godzin i 49 minut. Oznacza to, że długość dnia podczas przesilenia zimowego wynosi o 8 godzin i 49 minut mniej niż podczas przesilenia letniego.

Czy po przesileniu zimowym dni staja się dłuższe?

Tak! Od 22 grudnia dni będą się stopniowo wydłużać aż do przesilenia letniego, kiedy dzień będzie najdłuższy. Równonoce - wiosenna i jesienna – przypadające na marzec i wrzesień – będą miały mniej więcej tę samą długość.

Zobacz także:

Kiedy zaczyna się zima?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele osób uważa, że przesilenie jest początkiem zimy, meteorolodzy twierdzą natomiast, że zaczyna się ona dużo wcześniej w grudniu. Ale dlaczego nie ustalić by początku zimy obchodami przesilenia, niezależnie od wybranej daty w grudniu?

Jak obchodzone jest przesilenie zimowe?

Brytyjczycy na przykład, gromadzą się wokół kamiennych kręgów (takich jak Stonehenge), aby uczcić najkrótszy dzień. Jeszcze inni palą bożonarodzeniowe polana przez 12 godzin. Symbolizuje to nadzieję na powrót światła i ciepła. Na całym świecie, z okazji przesilenia zimowego odbywają się festiwale.

Przedstawiamy kilka rytuałów, które możesz praktykować w tym czasie.

Rytuał pozdrowienia słońca

Najprostszym sposobem uczczenia przesilenia zimowego jest obserwowanie wschodu lub zachodu słońca. Wiele osób wierzy, że to właśnie pierwszy wschód słońca po przesileniu ma w sobie największą magię.

Make it magical: Pomyśl życzenie na 2024 rok, gdy słońce będzie chowało się za horyzont albo zapisz swoje plany na nadchodzące miesiące, gdy noc zamieni się w dzień.

Niech stanie się światłość

Tradycyjne obchody przesilenia zimowego obejmują rozpalenie ogniska, aby uczcić powrót słońca. Nawet jeśli nie masz możliwości na rozpalenie ogniska, istnieje wiele innych sposobów na „wniesienie światła”. Rozwieś światełka lub zapal świece. Najlepiej wszystkie na raz.

Make it magical: Zapisz na kartce wszystko, co chcesz w tym roku zostawić za sobą i spal. Pamiętaj o bezpieczeństwie.

Wypraw ogromną ucztę

Łatwym sposobem na uczczenie przesilenia jest zebranie przyjaciół i wspólne zjedzenie posiłku. Przygotujcie wystawną uroczystość z pysznym jedzeniem – pierniki, kanapki, dania główne i napój. Koniecznie ciepły.

Make it magical: „Wmieszaj” swoje intencje na 2024 rok, gdy będziesz mieszać swoje grzane wino (lub bezalkoholowy grzany napój). Rób to w kierunku wskazówek zegara.

Stwórz coś pięknego

Stworzenie czegoś magicznego przy użyciu na przykład roślin to idealny sposób na uczczenie przesilenia zimowego. Zapisz się na warsztaty z robienia wianków lub po prostu kup choinkę.

Make it magical: Ukryj życzenia noworoczne w wieńcu na drzwiach lub postaw świecę obok swojej ozdoby świątecznej i wypowiadaj życzenie za każdym razem, gdy ją zdmuchniesz.

Bądź wyrocznią

Ciemność przesilenia zimowego to idealny czas na odpoczynek, refleksję i podjęcie decyzji. Co chcesz zamanifestować w nowym roku? Wznieś swoje świętowanie na wyższy, bardziej relaksujący poziom. Weź kąpiel przy świecach, poświęć trochę czasu na pisanie o swojej przyszłości w dzienniku, zwróć uwagę na twój sen w nocy przesilenia.

Make it magical: Kup talię kart do tarota i wyczytaj z nich swoją cudowną przyszłość.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie w Glamour UK