Masz dobrą intuicję, a może czasami po prostu wiesz, jak postąpić? To dobrze, jednak niestety wciąż przeczucie to jest wyśmiewane i trywializowane. Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć.

Intuicja: dlatego tak różnie ją postrzegamy?

Wiele i wielu z nas dzieli swoje otoczenie na osoby kierujące się głową i osoby kierujące się sercem. Ci pierwsi podejmują decyzje w oparciu o logiczne przesłanki, drudzy pozwalają, aby decydowały uczucia i emocje. Nawet, jeśli nie zawsze potrafią wyjaśnić, skąd to się bierze. I chociaż to emocjonalne podejście bywa wyśmiewane, szczególnie w kontekście życia zawodowego, ludzie kierujący się intuicją niekoniecznie podejmują gorsze decyzje. Wręcz przeciwnie: intuicja to niedoceniane narzędzie, które pozwala nam działać prawidłowo, szczególnie w delikatnych sytuacjach, wymagających szybkiej reakcji. I to szczególnie kobiety powinny używać jej bardziej świadomie. O co chodzi? Już wyjaśniamy

Czym właściwie jest intuicja?

Intuicja, zwana także instynktem lub przeczuciem, jest przeciwieństwem logicznego myślenia i działania. Bo w tym przypadku to nie nasz umysł ma pomóc nam coś rozważyć/rozwiązać, ale nasza podświadomość. To, co dla niektórych może wydawać się szalone, jest w rzeczywistości dość dobrze zbadane naukowo. Naukowcy definiują intuicję jako impuls, który odczuwa się w złożonych sytuacjach, w których brakuje nam informacji, aby móc je logicznie ocenić/rozważyć. Impuls ten, kontrolowany przez naszą podświadomość, przeważa nad umysłem analitycznym i opiera się na szeregu podświadomych percepcji. Dowiedziono, że ludzie mogą świadomie postrzegać tylko do 5% tego, co dzieje się wokół nich. Pozostałe 95% przyswajamy za pomocą zmysłów – smaku, zapachu, dotyku. Jeśli więc nie możesz kogoś dobrze „wyczuć”, często jest to spowodowane intuicyjnym odrzuceniem opartym na naszej podświadomej percepcji.

Jak objawia się intuicja?

Ale jak postrzegać coś, co dzieje się podświadomie? W sytuacji, gdy nasza intuicja chce uciszyć nasz analityczny umysł, u niektórych osób pojawia się uczucie mrowienia. W brzuchu, w okolicy szyi, a u niektórych nawet na całym ciele. I jak u każdej osoby intuicja objawia się, tak też u poszczególnych osób rozwija się w inny sposób. 

Dlaczego to u kobiet występuje ona częściej? W mniejszym stopniu wynika to z różnic biologicznych, w większym z kwestii społecznych. Im bardziej równe jest społeczeństwo, tym mniejsza jest różnica między płciami, jeśli chodzi o intuicyjną percepcję. Ale o tym za chwilę.

Kiedy warto słuchać swojej intuicji?

Są momenty, kiedy musimy szybko zdecydować, co zrobić. Mogą to być z pozoru nieznaczące sytuacje z życia codziennego. Jednak często są to również potencjalnie niebezpieczne wydarzenia wymagające szybkiego działania. W takich chwilach nikt raczej nikt nie spisuje na kartce za i przeciw konsekwencji decyzji. Wręcz przeciwnie: w sytuacjach, które pojawiają się nagle i wymagają szybkiej reakcji, nasza podświadomość – nasza intuicja – przejmuje kontrolę sama. A kiedy przeczucie się odezwie, często trudno je zignorować. Nawet, jeśli fakty faktycznie przemawiają za inną decyzją.

Niemniej jednak uzasadnienie decyzji na podstawie przeczuć często nie wystarczy, zwłaszcza w pracy. Idealnie byłoby, gdybyś kierował/kierowała się zarówno ze swoją intuicją, jak i myśleniem analitycznym. Można to wyraźnie zaobserwować w grupach zawodowych, które muszą podejmować ryzykowne decyzje. Lekarze czasami nie są w stanie postawić diagnozy wyłącznie na podstawie objawów. Często w takich momentach kierują się fachową intuicją, reagują, a następnie szukają dowodów na poparcie swojej oceny.

Zobacz także:

Im większe doświadczenie w danej dziedzinie, tym lepsza intuicja. Co ciekawe, szczególnie sportowcy pracują zarówno ze swoim przeczuciem, jak i umysłem. Racjonalnie przygotowują się na różne sytuacje, ale prawdopodobne jest, że wydarzy się zupełnie coś innego, a więc muszą być gotowi, by uruchomić intuicję. 

Czy można trenować swoją intuicję?

Na pytanie, czy można ćwiczyć intuicję, są dwie odpowiedzi: i tak, i nie. Trudno jest nauczyć się słuchać swoich przeczuć. Ludzie kierujący się intuicją nie tylko mają „dobre połączenie uczuć” i ciała, ale często są także empatyczni i to dlatego potrafią dobrze »czytać ludzi«.

Chcesz trenować intuicję? Sięgnij do ćwiczenia uważności. Dzięki temu będziesz stawać się bardziej świadomą siebie i swojego otoczenia osobą. Poza tym musisz nauczyć się odpuszczać. Jest to szczególnie trudne dla osób, które myślą bardziej racjonalnie i analitycznie. Niemniej jednak intuicja również opiera się na doświadczeniu. Jeśli więc nie ufasz swojemu przeczuciu, powinieneś/powinnaś uwierzyć w siebie i zaufać temu, co wiesz.

Intuicja: dlatego szczególnie kobiety powinny jej ufać?

Ponieważ dziewczęta i kobiety są z reguły bardziej emocjonalne niż chłopcy i mężczyźni, to kobiety właśnie od najmłodszych lat uczą się nawiązywać bardziej otwarty kontakt ze swoimi uczuciami.

Kierowanie się uczuciami i emocjami to (niestety) cecha, która jest zarówno doceniana, jak i wyśmiewana. Większość kobiet prawdopodobnie słyszała (np. od swoich partnerów i/lub współpracowników), że są zbyt emocjonalne. Jednak wiele umiejętności miękkich, inaczej umiejętności interpersonalnych, zwanych też inteligencją emocjonalną czy społeczną, zyskujących coraz większe znaczenie w życiu zawodowym, opiera się właśnie na intuicji. Aktualnie sztuczna inteligencja przejmuje wyłącznie obszary, które obejmują tzw. kompetencje twarde, czyli kompetencje czysto techniczne. Posiadania dobra intuicji i umiejętność ufania przeczuciom raczej się nie nauczy. 

Artykuł pierwotnie ukazał się w serwisie glamour.de