Kuba Wojewódzki nazwał ją ostatnio „Agnieszką Chylińską polskiego kryminału”. Katarzyna Puzyńska, bo to o niej mowa, faktycznie na pierwszy rzut oka bardziej przypomina gwiazdę rock'n'rolla aniżeli byłą wykładowczynią uniwersytecką czy pisarkę. Z autorką hitu „Królowa łez” łączy ją jednak nie tylko zamiłowanie do tatuaży, oryginalnych fryzur i gitarowej muzyki (sama grała kiedyś na basie). Podobnie jak znana piosenkarka, autorka bestellerowej sagi o policjantach z fikcyjnej wsi Lipowo również otwarcie opowiada w wywiadach o swoich trudnych przeżyciach z przeszłości.

Katarzyna Puzyńska prywatnie i zawodowo

Katarzyna Puzyńska urodziła się 19 lutego 1985 roku. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, pochodzi z rodziny romantyków. Jej dziadkowie już na trzecim spotkaniu byli po ślubie. 

Za to pradziadek był księdzem. Tak się zakochał w mojej prababci, że porzucił dla niej stan kapłański. Żyli razem kilkadziesiąt lat – opowiadała kilka lat temu w magazynie „Viva!”.

Po przodkach odziedziczyła nie tylko emocjonalność i wysoką wrażliwość, ale także zainteresowanie zagadkami kryminalnymi.

Moja babcia była prokuratorem i nie ukrywała przede mną tego, co robi w pracy. Opowiadała o zbrodniach, które próbuje rozwiązać. Poza tym w moim domu półki uginały się od książek. Głównie kryminałów – wspomina Puzyńska.

Swój pierwszy kryminał przeczytała w wieku zaledwie siedmiu lat. Było to „Morderstwo w Orient Expressie” autorstwa Agathy Christie, czyli niekwestionowanej królowej tego gatunku.

Zanim jednak Puzyńska na dobre rozpoczęła swoją przygodę w świecie literatury, uzyskała gruntowne wykształcenie w zgoła innej, choć nieco powiązanej ze światem mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu dziedzinie. Z wykształcenia jest psycholożką. Sporą część studiów spędziła za granicą, najpierw w Barcelonie, później w Wielkiej Brytanii. Następnie przez wiele lat pracowała jako nauczycielka akademicka na wydziale psychologii.

Bardzo lubiłam pracę na uczelni, zajęcia ze studentami. Ale nie ukrywam, że teraz jest mi dużo łatwiej. Mogę skupić się tylko na pisaniu, na opowiadanej przeze mnie historii – przyznaje.

Zobacz także:

Z wywiadów dowiadujemy się, że Katarzyna Puzyńska ma męża o imieniu Krzysztof. Jej fani i fanki doskonale wiedzą też, że pisarka uwielbia być w ruchu – codziennie biega po 11 kilometrów i marzy o wzięciu udziału w maratonie.

Katarzyńska Puzyńska u Kuby Wojewódzkiego / fot. mat. prasowe TVN

Katarzyńska Puzyńska – książki

Katarzyna Puzyńska zaliczyła swój pisarski debiut w 2014 roku. Powieść „Motylek” zapoczątkowała jej bestsellerową serię książek kryminalno-psychologicznych osadzonych w niewielkiej wsi Lipowo. Nie pisze jednak wyłącznie kryminałów. Na swoim koncie ma także książki non-fiction spod szyldu „Policjanci”. Warto wspomnieć, że połowę swojego honorarium z tej serii przekazuje zresztą fundacji wspierającej wdowy i sieroty po poległych policjantach.

To jednak nie wszystko. Od niedawna pisarka spełnia się także w gatunku fantasy – w 2021 roku wydała otwierającą cykl „Grodzisko” powieść „Chąśba”. 8 listopada 2022 roku na półki księgarni w całej Polsce trafiła druga część zatytułowana „Sąpierz”.

Katarzyna Puzyńska o swoich trudnych przeżyciach

Katarzyna Puzyńska ma psa, kota i dwa konie. W przeszłości trenowała dyscyplinę ujeżdżenia, czyli jedną z najważniejszych dyscyplin jeździeckich. Kocha zwierzęta i nie jest jej obojętny ich los. Od 11. roku życia jest wegetarianką, a obecnie weganką.

Dla mnie to jest filozofia życia choć nie jestem ortodoksyjna i nikogo nie staram się na siłę do takiego sposobu patrzenia na świat przekonać – zdradziła autorce bloga literackiego Wielki Buk.

Jej empatia nie wzięła się znikąd. Sama ma za sobą bolesne, wręcz traumatyczne przejścia. Nie ukrywa, że chorowała na anoreksję i ma za sobą próby samobójcze.

Ten tatuaż, motyl, którego mam na szyi, jest dla mnie symbolem tego, że udało mi się z tego wyjść. Przez długi czas nie przyznawałam się do choroby. Wstydziłam się. A przecież to jest choroba i nie ma się czego wstydzić. Teraz to już dawno za mną, ale to była trudna droga – wyjaśnia.

W lipcu tego roku Katarzyna Puzyńska ogłosiła, że trwają prace nad ekranizacją jej debiutanckiej powieści. Serial realizowany jest przez Akson Studio dla platformy Player.pl.

Na fotografii aktorka grająca Weronikę! Na razie nie mogę jeszcze zdradzić więcej – czytamy pod zdjęciem z planu wyczekiwanej produkcji.