„Rojst” i „Rojst ‘97”: unurzanie w polskim bagnie

Akcja 1. sezonu serialu „Rojst” (2018), zrealizowanego dla serwisu Showmax, osadzona była w Polsce lat 80. ubiegłego stulecia, w małym mieście na południowym zachodzie Polski, gdzie doszło do brutalnego podwójnego morderstwa i w tym samym czasie samobójstwo popełniła para nastolatków. Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz lokalnego „Kuriera”, i nowy, młody redaktor (a zarazem syn wysoko postawionego działacza partyjnego) Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) próbują ustalić, co zaszło. Im dalej w las, tym głębiej w bagno, czyli tytułowy rojst.

2. sezon serialu, zrealizowany już dla Netfliksa „Rojst ‘97, przeniósł nas  – jak wskazuje tytuł – do kolejnego dziesięciolecia, a mówić dokładniej: w czasy „powodzi stulecia”, która nawiedziła południowy zachód Polski latem 1997 roku. Tym razem punktem wyjścia dla sprawy kryminalnej są odsłonięte przez powodziową falę: zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca.  Obok dobrze nam znanych z 1. odsłony bohaterów i bohaterek pojawiły się nowe, na czele z Magdaleną Różczką w jednej z głównych ról.

Już niebawem powstanie kolejny sezon, a do sieci trafiły pierwsze szczegóły. 

3. sezon serialu „Rojst”: co wiadomo na ten moment?

W maju 2022 roku serwis Na Ekranie podał, że Netflix zamówił kolejny sezon stworzonego przez Jana Holoubka serialu. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie wtedy w Warszawie ruszyły wstępne prace nad nowymi odcinkami. Kilka miesięcy później – we wrześniu – potwierdzono te doniesienia i ujawniono tytuł 3. serii. Jak donosi Kurier Wieczorny ekipa serialu Rojst Millenium już na planie! – czytamy pod pierwszym zdjęciem z planu, które opublikowano na oficjalnym profilu Netfliksa na Facebooku. 

Według wstępnych doniesień w 3. części produkcji „Rojst” możemy spodziewać się ponownego  przeskoku w czasie oraz kolejnego spotkania z Piotrem Zarzyckim, który znów wkroczy w polskie bagno. 

O mrocznych klimat całości ma zadbać dobrze nam już znana ekipa. Za scenariusz mają odpowiadać, podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon, Jan Holoubek i Kasper Bajon. Ten pierwszy, który ma na koncie m.in. obraz „ 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, kończy obecnie swój  najnowszy film „Doppelgänger. Sobowtór z Jakubem Gierszałem w roli głównej.

W oczekiwaniu na więcej konkretów przypomnijcie sobie fenomenalny utwór „Ostatni” w wersji Tymka, Brodki i Urbanskiego ze ścieżki dźwiękowej „Rojst'97”.

Jeśli pojawia się nowe szczegóły dotyczące 3. sezonu serialu „Rojst” , na pewno was o tym poinformujemy. Jednak już na tym etapie nie możemy doczekać się premiery.