Rydwan to VII karta Arkanów Wielkich tarota. Jest inaczej nazywana Wozem Triumfalnym lub Pojazdem Ozyrysa. Najczęściej przedstawia postać woźnicy, który kieruje dwoma zwierzętami, zazwyczaj końmi lub sfinksami. Rydwan jest powiązany z żywiołem wody i zodiakalnym Rakiem, a jego wróżba zależy od pozycji karty w rozkładzie tarota. Jaką symbolikę niesie za sobą Pojazd Ozyrysa? Co przepowiada w kwestii związków, zdrowia, pracy i finansów? Jaką znaczenie posiada w ułożeniu prostym i odwróconym? Podpowiadamy. 

Rydwan tarot - znaczenie karty

Rydwan to karta należąca do Wielkich Arkanów, oznaczona numerem VII (znajduje się pomiędzy kartami Kochankowie i Sprawiedliwość tarot). Zazwyczaj przedstawia człowieka, ubranego w koronę i dzierżącego berło, który prowadzi wóz. Najczęściej jest on zaprzężony w dwa konie, jednak zdarza się, że grafika przedstawia sfinksy albo lwy. Bardzo łatwo jest zauważyć, że zwierzęta mocno się od siebie różnią. Często posiadają kontrastowe umaszczenie, mogą ciągnąć powóz w różne strony. Reprezentują dwie odmienne energie, które są dla siebie przeciwieństwem, ale nawzajem się uzupełniają. Zadaniem woźnicy jest zapanowanie nad zwierzętami, i nadanie pojazdowi poprawnego kierunku jazdy. Postać świetnie radzi sobie z tym zadaniem. Z jej wizerunku bije siła, dynamika, spokój i skupienie na celu. 

Co oznacza Rydwan w tarocie? Karta przede wszystkim skupia się na przyszłości. Mówi nam, że powinniśmy / powinnyśmy przejąć kontrolę nad naszym życiem, i nadać mu odpowiedni kierunek, niczym woźnica, który prowadzi Triumfalny Wóz. Symbolizuje siłę woli i ambicji, które są w stanie pomóc każdemu z nas zrealizować każde założenie i cel. Rydwan mówi o podróży, związanej bezpośrednio ze zmianą miejsca pobytu, ale również tej, którą każdy z nas odbywa w czasie swojego życia. Pokazuje nam, że kształtowanie charakteru i wyznaczanie odpowiedniej drogi to proces, podczas którego będziemy musieli spotkać się ze sporą ilością wybojów i przeszkód. Karta jednak podkreśla, że każdy z nas ma w sobie potężną siłę, która pomoże nam się z nimi uporać. Jeśli będziemy wytrwali, staniemy się kowalami własnego losu, uda nam się osiągnąć sukces i spełnienie. 

Musimy pamiętać, że znaczenie karty będzie różnić się ze względu na jej pozycję w danych rozkładzie tarota. Jaką wróżbę przyniesie Rydwan w pozycji prostej i odwróconej? 

Karta Rydwan w pozycji prostej 

W pozycji prostej, Rydwan zwiastuje ruch, duże zmiany, samorealizację, rozwój, podróż, czy punkt zwrotny w życiu. W negatywnym aspekcie może mówić o drobnych komplikacjach, takich jak trudna zmiana, nieudane przedsięwzięcie, czy kompletny brak motywacji. 

Karta Rydwan w pozycji odwróconej 

W pozycji odwróconej, Rydwan najczęściej przewiduje pogorszenie samopoczucia lub klęskę. Może mówić o sytuacjach takich jak: 

 • problemy na tle nerwowym, 
 • kłopoty finansowe,
 • zniewolenie, 
 • załamanie kariery zawodowej, 
 • niemożność podjęcia decyzji,
 • odwołana podróż, 
 • skłonność do niebezpiecznych zachowań, 
 • opóźnienie realizacji planów, 
 • zmęczenie i wyniszczenie organizmu, 
 • kierowanie się negatywnymi emocjami,
 • tkwienie w relacji lub związku, który przestał przynosić nam korzyści.  

Karta Rydwan jako rada 

Karta Rydwan radzi nam, abyśmy chwytali dzień, i odważnie realizowali wszystkie swoje założenia i plany. 

Zobacz także:

Uwaga! Jeśli Wielkie i Małe Arkana tarota są dla ciebie nowością, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu atmosfery przed rozłożeniem kart. Pomieszczenie powinno zostać dokładnie oczyszczone z wszelkiej negatywnej energii, oraz zabezpieczone przed wpływami z zewnątrz. Możesz w tym celu posłużyć się kadzidłami (na przykład z cedru, białej szałwii czy palo santo), lub użyć kryształów ochronnych i świec. 

Rydwan tarot - osoba 

Wóz Triumfalny, podobnie do karty Słońce tarot, reprezentuje osobę przedsiębiorczą i pełną energii. Jest to człowiek prowadzący bardzo aktywny tryb życia, który do każdej sytuacji podchodzi w zrównoważony i przemyślany sposób. Rydwan może mówić też o osobie korzystającej z różnego rodzaju układów, a także ścieżkach kariery, które bazują na zmianie miejsca pobytu i przekazywaniu wiadomości. Karta jest związana z zawodami takimi jak: 

 • biznesman/ka, 
 • podróżnik/czka, 
 • wojskowy/wa, 
 • pilot/ka, 
 • kurier/ka, 
 • celebryta/ka, 
 • sportowiec / sportowczyni. 

Rydwan tarot - miłość, uczucia, związki 

W miłości Rydwan zwiastuje płomienny i namiętny romans, często oparty na bardzo silnym pociągu seksualnym między kochankami. Karta mówi o mocnej fascynacji, rywalizacji i zdobywaniu. Przypomina nam jednak, że nawet po zakończeniu najgorętszej fazy związku, aktywne zaangażowanie i praca nad relacją obojga partnerów, są w stanie pomóc im przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu. 

Dzięki swojej symbolice związanej ze zmianą, może przepowiadać też związek na odległość, romantyczne wakacje z drugą połówką, czy podróż poślubną. 

W negatywnym aspekcie, Rydwan może symbolizować zakończenie związku, lub jego dynamikę, która nie jest korzystna dla obu stron. Często mówi o nadmiernej potrzebie dominacji jednego z partnerów, co może doprowadzić do kłótni i niesnasek w relacji. 

Rydwan tarot - praca i finanse 

Co VII karta Arkanów Wielkich powie nam o kwestiach związanych z pracą i finansami? Najczęściej jest pozytywną wróżbą, która zapowiada zmiany na lepsze, takie jak sukcesy w realizacji projektów i duże przypływy gotówki. Musimy jednak pamiętać, że muszą zostać one poprzedzone wytrwałością, wysiłkiem i intensywnym działaniem. 

Rydwan radzi nam też, abyśmy skupili się na jednym projekcie, który przyniesie nam satysfakcję i niezależność finansową. Może przepowiadać wszelkiego rodzaju wyjazdy związane z pracą, takie jak podróże służbowe i delegacje. 

Rydwan tarot - zdrowie 

Karta Rydwan zwiastuje szybki powrót do zdrowia i dobrą kondycję fizyczną. Może mówić o pozytywnych efektach kuracji, szczęśliwym porodzie, czy dobrym samopoczuciu. W negatywnym aspekcie ostrzega nas przed chorobami lokomocyjnymi i przejściowymi zaburzeniami widzenia. Powinny mieć to na uwadze przede wszystkim osoby, które wybierają się w długą podróż, czy planują sprawdzić się w roli kierowcy. 

Rydwan tarot - miejsca, sytuacje, wydarzenia

Karta Rydwan reprezentuje miejsca, które emitują energię pośpiechu i zmiany. Są to wszelkiego rodzaju środki transportu, dworce kolejowe i autobusowe, lotniska, stadiony piłkarskie, parkingi, autostrady, biura podróży, czy obiekty wojskowe. 

Jeśli chodzi o wydarzenia i sytuacje, na pewno też będą związane ze zmianą, jednak najczęściej taką, która idzie w dobrym kierunku. Mogą być to między innymi: 

 • niezapowiedziana podróż, 
 • otrzymanie niespodziewanej wiadomości, 
 • prezent-niespodzianka, 
 • zmiana miejsca pobytu, 
 • pomyślna realizacja niepewnych celów. 

Rydwan tarot. Karta dnia 

W rozkładzie na dany dzień, Rydwan tarot zaleca… ostrożność, szczególnie dla osób, które wybierają się w podróż, lub stoją przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji. Karta radzi nam, abyśmy nie popadali w skrajności, panowali nad swoimi czynami i wypowiedziami. Zapowiada dzień, który może być dla nas początkiem nowego, ważnego etapu, przypomina o tym, że musimy świadomie kontrolować swoje życie.