Serial „1899” należał do grona najbardziej wyczekiwanych w tym roku. Tuż po premierze, którą zaplanowano na 17 listopada, trafił na sam szczyt zestawienia najchętniej oglądanych produkcji na platformie Netflix. Co więcej, zrobił (i nadal robi) furorę w mediach społecznościowych, gdzie opublikowano się wiele memów i krótkich wideo, których twórczynie oraz twórcy zachwycają się grającymi w nim aktorami, w tym Maciejem Musiałem. Niestety pojawiły się również słowa krytyki. Niektóre widzki oraz widzowie stwierdzili, że historia jest bardzo zawiła i nie są w stanie jej zrozumieć. Gdyby tego było mało, autorka komiksowa i ilustratorka, Mary Cagnin, właśnie oskarżyła Netfliksa o plagiat.  

Serial „1899” to plagiat? 

Mary Cagnin opublikowała post na Twitterze, w którym zwróciła uwagę na podobieństwa między „1899” a jej komiksem z 2016 roku. Choć opis „Black Silence”, bo właśnie tak brzmi jego tytuł, zdecydowanie różni się od tego, co zaprezentowano w serialu, autorka zwróciła uwagę na kilka - jej zdaniem - niemal identycznych elementów w obu produkcjach. Są to m.in. czarna piramida, zgony na statku, międzynarodowa załoga czy osobiste dramaty wybranych postaci. W związku z tym brazylijska ilustratorka jest w zasadzie pewna, że Netflix wykorzystał jej pomysły. 

Wszystko tam jest: Czarna Piramida. Zgony na statku. Wielonarodowa załoga. Pozornie dziwne i niewyjaśnione rzeczy. Symbole w oczach i to, kiedy się pojawiają. Napisane kody. Wzywające głosy. Subtelne szczegóły fabuły, takie jak osobiste dramaty bohaterów, w tym ich tajemnicza śmierć – brzmi fragment wypowiedzi Mary Cagnin na Twitterze.

Niektóre elementy rzeczywiście powtarzają się w obu produkcjach. Natomiast zostały wykorzystane na różne sposoby, o czym możemy przeczytać m.in. na portalu „Decider”, który przygotował szczegółowe porównanie. Co dalej? Tego na razie nie wiadomo. Do tej pory Mary Cagnin nie ujawniła, czy zamierza pozwać Netfliksa albo podjąć jakieś inne kroki w tej sprawie. 

Serial „1899” - o czym jest?

Przypomnijmy, że fabuła serialu „1899” skupia się wokół grupy imigrantów, którzy płyną statkiem z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć nowe - lepsze życie. Niestety nie wszystko idzie (a właściwie płynie) jak zakładali. Już w 1. odcinku podróż zaczyna się komplikować, a oni muszą mierzyć z zaskakującymi problemami, w tym z osobistymi dramatami. Historia została podzielona na osiem odcinków. Niezwykle silnym elementem produkcji jest (wspomniana już na początku artykułu) międzynarodowa obsada. Na ekranie pojawiają się m.in. Maciej Musiał, Andreas Pietschmann, Emily Beecham, Miguel Bernardeau, a także inne gwiazdy, które z całą pewnością kojarzycie z innych filmów czy seriali od Netfliksa.