Od czasu pojawienia się pierwszego odcinka Kontroli minęły już ponad dwa lata. Premierowy epizod opowiadający historię dwóch młodych kobiet – Natalii i Majki zagranych przez Adę Chlebicką i Ewelinę Pankowską, do tej pory obejrzało ponad 15 milionów użytkowników serwisu YouTube. A jego geneza jest taka, że miał być to po prostu projekt zaliczeniowy na studia początkującej reżyserki i studentki Warszawskiej Szkoły Filmowej, Nataszy Parzymies. Okazał się natomiast międzynarodowem hitem z niesamowitym odzewem. Twórczyni postanowiła więc iść za ciosem i razem ze swoją ekipą, m.in. operatorem Filipem Pasternakem zrealizować kolejne odcinki. Tak powstał, bez wątpienia, najpopularniejszy polski serial na YouTube.


Najlepsze seriale o LGBTQ poleca krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek >>>
 

Serial Kontrola – o czym jest produkcja, która okazała się hitem na YouTube?

- Na pewno wstrzeliliśmy się z tematem, który, jak wiemy, jest w naszym kraju nadal szalenie kontrowersyjny; od początku wiedzieliśmy też, że to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Podeszliśmy jednak do tego po ludzku i postanowiliśmy po prostu opowiedzieć historię o dwóch kobietach i ich miłości. Jak najbardziej uniwersalnie. Nie chcieliśmy ani nikogo edukować, ani opowiadać się po żadnej ze stron barykady – mówi o swoim sukcesie Natasza Parzymies w wywiadzie dla GLAMOUR Unicorn. Serial, mimo że opowiada o intymnej relacji dwóch dziewczyn, nie jest jednak tylko ukłonem w kierunku społeczności LGBTQ+. Choć wiele osób homoseksualnych czy biseksualnych doceniło Kontrolę właśnie za pokazanie lesbijskiego związku, szczególnie, że wśród polskich filmowców mało kto ma na to odwagę, serial jest przede wszystkim uniwersalną historią o uczuciu, które wiąże się ze wzlotami i upadkami.

Kontrola powraca! Specjalny świąteczny odcinek zapowiada 2. sezon serialu w reżyserii Nataszy Parzymies 

Rozgłos jaki Natasza i jej serial zdobyły w sieci spowodował, że reżyserka zaczęła otrzymywać propozycje współpracy przy kolejnych, znacznie większych projektach. A jeszcze wcześniej zakochani w Kontroli użytkownicy z takich zakątków świata, jak choćby Brazylia, zasypywali twórczynię pytaniami, kiedy 2. sezon. Dziś już wiemy, że możemy się go spodziewać w pierwszym kwartale 2021 roku. A kontynuację losów Natalii i Majki zapowiada specjalny, świąteczny odcinek Kontroli, którego premierę zaplanowano na 21 grudnia.

- Mam nadzieję, że świąteczna „Kontrola” przyniesie ludziom w tych skomplikowanych czasach trochę otuchy. Zależy nam na przesłaniu skierowanym nie tylko do grona LGBTQ+, które brzmi: „widzimy cię i nie jesteś sam, tym bardziej w święta” – mówi Natasza. W świątecznej odsłonie jej serialu Majka (Ewelina Pankowska) wraz z przyjaciółmi organizuje u siebie wigilię. Tym samym reżyserka chce zwrócić uwagę na to, że czas świąteczny czas dla osób LGBTQ+ nie należy do najłatwiejszych. - Część z nich przeżywa koszmar związany z nieujawnieniem swojej tożsamości przed rodziną. Często decydują się na spędzenie tego czasu samemu. Serialowy wieczór będzie skupiskiem wyrzutków, niekoniecznie queer – tłumaczy twórczyni.


Jak się żyje homoseksualnym dziewczynom w Polsce? >>>
 

W świątecznym odcinku Kontroli możemy spodziewać się nowych twarzy. Wystąpią w nim m.in. Magda Boczarska, Dorota Stalińska, Jędrzej Hycnar, a także Anu Czerwiński, który wcieli się w postać Franka, pierwszego transpłciowego bohatera w historii polskich seriali. Pojawią się także znani z pierwszego sezonu Joanna Połeć oraz Jakub Sielski. Odcinek będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale Nataszy Parzymies na YouTube. Tam też znajdziecie cały 1. sezon oraz zapowiedź drugiego.