Coraz więcej mówi się o shadowbanach, czyli pewnego rodzaju blokadach, które nakładają popularne aplikacje na wybranych użytkowników / użytkowniczki, aby dbać o bezpieczeństwo i komfort innych osób z nich korzystających. Do grona platform stosujących tego rodzaju praktyki należy m.in. Instagram. Tłumaczymy, czym jest shadowban, za co można go otrzymać, a także jak zdjąć blokadę. I czy jest to w ogóle możliwe. 

Shadowban – co to jest?

Shadowban brzmi dość tajemniczo. Co to właściwie jest? Shadowban to pewnego rodzaju blokada, którą platforma społecznościowa (np. Instagram) nakłada na użytkownika / użytkowniczkę za nieprzestrzeganie regulaminu. Jeśli konto jakiejś osoby zostanie zbanowane w ten sposób, to publikowane przez nią zdjęcia czy wideo prawdopodobnie nie będą pojawiać się pod hashtagami zawartymi w opisie, wysyłane przez nią wiadomośći prawdopodobnie nie zostaną dostarczone do adresatów i adresatek, natomiast samo konto będzie wręcz niemożliwe do znalezienia przez wyszukiwarkę. Nazwa blokady nie jest przypadkowa. Wzięła się ona stąd, że użytkownik / użytkowniczka nie zostaje poinformowana przez aplikację o nałożeniu tak zwanego bana. 

Shadowban – za co można dostać bana na Instagramie?

Aby uniknąć shadowbana, warto sprawdzić, za co można go otrzymać. Najogólniej rzecz ujmując: za niestosowanie się do zasad zawartych w regulaminie platformy społecznościowej – w tym przypadku Instagrama. Ale przejdźmy do konkretów. Konto na Instagramie może zostać zbanowane m.in. za kupowanie obserwatorów i polubień, używanie botów, stosowanie zakazanych hashtagów, a także za używanie tych samych hashtagów pod wieloma zdjęciami czy filmami oraz za praktyki w stylu follow – no follow.

Shadowban może być również wynikiem zgłoszeń innych osób, które zauważyły, że dany użytkownik / użytkowniczka łamie zasady aplikacji, np. szerzy mowę nienawiści, udostępnia niestosowne treści albo (po prostu) spamuje. 

Konto może zostać zbanowane także przez nieustanne przekraczanie limitów. O co chodzi? Jak się okazuje, osoby, które prowadzą profile na Instagramie, nie powinny przekraczać ściśle określonej liczby hashtagów pod publikowanymi przez siebie materiałami, a także nie przesadzać z dodawaniem do obserwowanych kolejnych osób, lajkowaniem zdjęć czy pisaniem komentarzy. Szczegóły znajdziecie poniżej. 

  • 30 hashtagów / jedno zdjęcie / film
  • Do 350 polubień / godzinę
  • 60 komentarzy / godzinę
  • 50-70 odobserwowań / godzinę 
  • 600-1000 nowych obserwacji / 24 h

Shadowban na Instagramie – skutki 

Jakie są skutki shadowbana? Nienajlepsze. Szczególnie, jeśli ktoś poważnie podchodzi do kreowania i rozwijania swojego profilu na Instagramie. Niestety zdjęcia publikowane na zbanowanych kontach nie wyświetlają się u osób, które ich nie obserwują. Co więcej, nie pojawiają się w wyszukiwarce (w zakładce Eksploruj z symbolem lupy). Odbija się to negatywnie na liczbie polubień, komentarzy oraz liczbie obserwatorów, co można sprawdzić w statystykach

Shadowban na Instagramie – jak sprawdzić, czy konto zostało zablokowane?

Jak sprawdzić, czy konto na Instagramie zostało zablokowane? Możecie poprosić znajomych, którzy was nie obserwują, o wyszukanie waszego profilu we wspomnianej już zakładce z lupą albo zrobić to samodzielnie – z poziomu przeglądarki na komputerze. Pamiętaj tylko, by się nie logować. 

Zobacz także:

Ile trwa shadowban na Instagramie?

Osoby, których profile zostały zbanowane, zastanawiają się, jak długo trwa shadowban. Okazuje się, że kwestia ta jest bardzo indywidualna. W sieci pojawiają się głosy, według których profil może być blokowany nawet przez kilka miesięcy – najczęściej mówi się o okresie od trzech do sześciu. Warto również dodać, że niektórzy uważają, że bana można dostać „na zawsze”.   

Shadowban na Instagramie – jak usunąć blokadę?

Czy można usunąć blokadę z Instagrama? Jak się okazuje, istnieje kilka sposobów na to, by profil zaczął ponownie sprawnie działać. Przede wszystkim należy się uzbroić w cierpliwość i prowadzić swoje konto zgodnie z regulaminem, czyli przestrzegać zasad wymienionych m.in. we wcześniejszej części artykułu. Warto również usunąć hashtagi spod opublikowanych już zdjęć (szczególnie, jeśli publikowaliście / publikowałyście wciąż te same albo używaliście / używałyście tych z grupy zakazanych), zrezygnować z ewentualnego kupowania followersów i używania botów, a także aplikacji zewnętrznych do obsługi konta na Instagramie. 

Wiele osób rekomenduje też przerwę od Instagrama. W sieci można znaleźć opinie, według których warto wylogować się z aplikacji na okres od 48 godzin do siedmiu dni. 

No i jeszcze jedno. Jeżeli uważacie, że wasze konto zostało niesłusznie zbanowane, warto skontaktować się z aplikacją. Napiszcie do Instagrama, że coś niedobrego stało się z prowadzonym przez was profilem i spróbujcie wyjaśnić tę sprawę.