Coraz więcej mówi się o shadowbanach, czyli pewnego rodzaju blokadach, które nakładają popularne aplikacje na wybranych użytkowników / użytkowniczki, aby dbać o bezpieczeństwo i komfort innych osób z nich korzystających. Do grona platform stosujących tego rodzaju praktyki należy m.in. Instagram. Tłumaczymy, czym jest shadowban, za co można go otrzymać, a także jak zdjąć blokadę. I czy jest to w ogóle możliwe. 

Shadowban – co to jest?

Shadowban brzmi dość tajemniczo. Co to właściwie jest? Shadowban to pewnego rodzaju blokada, którą platforma społecznościowa (np. Instagram) nakłada na użytkownika / użytkowniczkę za nieprzestrzeganie regulaminu. Jeśli konto jakiejś osoby zostanie zbanowane w ten sposób, to publikowane przez nią zdjęcia czy wideo prawdopodobnie nie będą pojawiać się pod hashtagami zawartymi w opisie, wysyłane przez nią wiadomośći prawdopodobnie nie zostaną dostarczone do adresatów i adresatek, natomiast samo konto będzie wręcz niemożliwe do znalezienia przez wyszukiwarkę. Nazwa blokady nie jest przypadkowa. Wzięła się ona stąd, że użytkownik / użytkowniczka nie zostaje poinformowana przez aplikację o nałożeniu tak zwanego bana. 

Kreatywne nazwy na Instagram - pomysły na oryginalne nazwy użytkownika na Instagramie 2023

Shadowban – za co można dostać bana na Instagramie?

Aby uniknąć shadowbana, warto sprawdzić, za co można go otrzymać. Najogólniej rzecz ujmując: za niestosowanie się do zasad zawartych w regulaminie platformy społecznościowej – w tym przypadku Instagrama. Ale przejdźmy do konkretów. Konto na Instagramie może zostać zbanowane m.in. za kupowanie obserwatorów i polubień, używanie botów, stosowanie zakazanych hashtagów, a także za używanie tych samych hashtagów pod wieloma zdjęciami czy filmami oraz za praktyki w stylu follow – no follow.

Shadowban może być również wynikiem zgłoszeń innych osób, które zauważyły, że dany użytkownik / użytkowniczka łamie zasady aplikacji, np. szerzy mowę nienawiści, udostępnia niestosowne treści albo (po prostu) spamuje. 

Konto może zostać zbanowane także przez nieustanne przekraczanie limitów. O co chodzi? Jak się okazuje, osoby, które prowadzą profile na Instagramie, nie powinny przekraczać ściśle określonej liczby hashtagów pod publikowanymi przez siebie materiałami, a także nie przesadzać z dodawaniem do obserwowanych kolejnych osób, lajkowaniem zdjęć czy pisaniem komentarzy. Szczegóły znajdziecie poniżej. 

  • 30 hashtagów / jedno zdjęcie / film
  • Do 350 polubień / godzinę
  • 60 komentarzy / godzinę
  • 50-70 odobserwowań / godzinę 
  • 600-1000 nowych obserwacji / 24 h

Shadowban na Instagramie – skutki 

Jakie są skutki shadowbana? Nienajlepsze. Szczególnie, jeśli ktoś poważnie podchodzi do kreowania i rozwijania swojego profilu na Instagramie. Niestety zdjęcia publikowane na zbanowanych kontach nie wyświetlają się u osób, które ich nie obserwują. Co więcej, nie pojawiają się w wyszukiwarce (w zakładce Eksploruj z symbolem lupy). Odbija się to negatywnie na liczbie polubień, komentarzy oraz liczbie obserwatorów, co można sprawdzić w statystykach

Zobacz także:

Shadowban na Instagramie – jak sprawdzić, czy konto zostało zablokowane?

Jak sprawdzić, czy konto na Instagramie zostało zablokowane? Możecie poprosić znajomych, którzy was nie obserwują, o wyszukanie waszego profilu we wspomnianej już zakładce z lupą albo zrobić to samodzielnie – z poziomu przeglądarki na komputerze. Pamiętaj tylko, by się nie logować. 

Ile trwa shadowban na Instagramie?

Osoby, których profile zostały zbanowane, zastanawiają się, jak długo trwa shadowban. Okazuje się, że kwestia ta jest bardzo indywidualna. W sieci pojawiają się głosy, według których profil może być blokowany nawet przez kilka miesięcy – najczęściej mówi się o okresie od trzech do sześciu. Warto również dodać, że niektórzy uważają, że bana można dostać „na zawsze”.   

Shadowban na Instagramie – jak usunąć blokadę?

Czy można usunąć blokadę z Instagrama? Jak się okazuje, istnieje kilka sposobów na to, by profil zaczął ponownie sprawnie działać. Przede wszystkim należy się uzbroić w cierpliwość i prowadzić swoje konto zgodnie z regulaminem, czyli przestrzegać zasad wymienionych m.in. we wcześniejszej części artykułu. Warto również usunąć hashtagi spod opublikowanych już zdjęć (szczególnie, jeśli publikowaliście / publikowałyście wciąż te same albo używaliście / używałyście tych z grupy zakazanych), zrezygnować z ewentualnego kupowania followersów i używania botów, a także aplikacji zewnętrznych do obsługi konta na Instagramie. 

Wiele osób rekomenduje też przerwę od Instagrama. W sieci można znaleźć opinie, według których warto wylogować się z aplikacji na okres od 48 godzin do siedmiu dni. 

No i jeszcze jedno. Jeżeli uważacie, że wasze konto zostało niesłusznie zbanowane, warto skontaktować się z aplikacją. Napiszcie do Instagrama, że coś niedobrego stało się z prowadzonym przez was profilem i spróbujcie wyjaśnić tę sprawę.