Twórcy, i przede wszystkim, twórczynie filmu „She Said” przenoszą nas do 2017 roku do głośnej afery z producentem Harvey’em Weisteinem i wyjścia na światło dzienne nadużyć popełnianych wobec kobiet przez hollywoodzkich filmowców. Reżyserka Maria Schrader zainspirowała się historią nieustraszonych dziennikarek „New York Times“, Megan Twohey i Jodi Kantor, które dały początek narodzinom ruchu #MeToo. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o „She Said”.

„She Said” – wszystko, co wiemy o filmie

Dwukrotnie nominowana do Oscara Carey Mulligan i Zoe Kazan grają reporterki New York Times – Megan Twohey i Jodi Kantor, które w swoim rewolucyjnym artykule wspólnie opowiedziały jedną z najważniejszych historii pokolenia: historię, która pomogła zapoczątkować ruch #MeToo. Dziennikarki przerwały dziesięciolecia milczenia setek kobiet, niejednokrotnie okupionego szantażami i zastraszaniem. Dzięki nim te straszne historie wyszły na jaw, a temat przemocy seksualnej w Hollywood zmienił amerykańską kulturę na zawsze.

Reżyserką „She Said” jest Maria Schrader, znana z serialu „Unhortodox”. Scenariusz został opracowany na podstawie nieprzetłumaczonej jeszcze na język polski książki „She Said: Breaking The Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement”. Napisała go Rebecca Lenkiewicz, która współtworzyła scenariusz do „Idy” – pierwszej pełnometrażowej polskiej produkcji, która zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Producentkami i producentami „She Said” są Dede Gardner, Jeremy Kleiner, a także Brad Pitt.

„She Said” –  obsada

Kogo zobaczymy w obsadzie „She Said” oprócz Carey Mulligan i Zoe Kazan? Wymienia się takie nazwiska jak: Tom Pelphrey, Samantha Morton, Andre Braugher, Patricia Clarkson, Elle Graham, Adam Shapiro, Maren Lord, Dalya Knapp, Stephen Dexter, Sean Cullen, George Walsh, Anastasia Barzee, Sarah Ismail, Maren Heary, Anita Sabherwal, Nancy Ellen Shore, Raina Pellinger, Hilary Greer, Davram Stiefler, Wesley Holloway, Ruby Thomas, Emma O’Connor i John Mazurek.

Książka, na podstawie której powstał film „She Said”

Książka „She Said: Breaking the Sexual Harassment Story That Helped Ignite a Movement” autorstwa laureatek nagrody Pulitzera, Jodi Kantor i Megan Twohey, szczegółowo opisuje zakulisowe oraz publicznie znane procesy mężczyzn oskarżonych o molestowanie i wykorzystywanie seksualne kobiet w Hollywood. W szczególności skupia się ona na skandalu Harveya Weinsteina. Książka zawiera nowe informacje, które pomogły odkryć jego historię, w tym źródła, dokumenty i wskazówki. Śledzi postępy w działaniach dziennikarek „od pierwszych wstępnych telefonów, przez rosnący ślad dowodowy, aż do ostatecznej konfrontacji z notorycznie wojowniczym oskarżonym”. Gwyneth Paltrow odegrała kluczową rolę w pomocy dziennikarkom.

„She Said” – zwiastun i premiera filmu

Do sieci trafił właśnie zwiastun filmu „She Said”, w którym z czym miały czynienia dwie nieustępliwe kobiety w miarę odkrywania nowych dowodów w sprawie Harvey’a Weisteina. To właśnie z ich perspektywy widzimy czubek góry lodowej, która zapoczątkowała ruch #MeToo. Premiera z pewnością tego ważnego, ale też trudnego filmu przewidziana jest na listopad tego roku.