Niestety nadal można spotkać się z opiniami, według których skóra sucha i skóra odwodniona są tym samym. To często prowadzi do błędów w pielęgnacji, a co za tym idzie: do osłabienia stanu cery u osób „wierzących” w ten mit urodowy. Właśnie dlatego postanowiłyśmy i postanowiliśmy rozprawić się z nim raz na zawsze. Podpowiadamy, jak odróżnić skórę suchą od skóry odwodnionej. 

Skóra sucha czy odwodniona?

Skóra sucha i skóra odwodniona – wiele osób myli te pojęcia. Są również tacy, którzy stosują je zamiennie. Niestety to bardzo popularny, a zarazem poważny błąd. Rzeczywiście mają kilka cech wspólnych jak np. to, że towarzyszy im nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, swędzenie, szorstkość, łuszczenie się, jak również to, że są podatne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Niemniej jednak skóra sucha i skóra odwodniona nie są tym samym. Czym się różnią? Jak pielęgnować każdą z nich?  

Skóra sucha – charakterystyka. Jak rozpoznać ten typ cery?

Skóra sucha to jeden z głównych typów cery – tak samo jak tłusta czy mieszana. Jej posiadaczki czy posiadacze po prostu się z nią rodzą. Skóra sucha wytwarza mało, a wręcz za mało sebum. Poza tym jest cienka, wiotka, porowata, zaczerwieniona, pozbawiona blasku oraz podatna na choroby skórne, jak również na tak zwane przedwczesne starzenie się. 

Chcąc odpowiednio o nią zadbać i zminimalizować uczucie dyskomfortu, warto sięgnąć po produkty do pielęgnacji z (brakującymi jej) lipidami oraz ceramidami, a także te o bogatej i kremowej konsystencji – na szczęście w popularnych drogeriach oraz perfumeriach nie brakuje kosmetyków dedykowanych skórze suchej (nasze ulubione możesz zobaczyć poniżej). Co więcej, należy zadbać o swoją dietę. 

Skóra odwodniona – co to? Jak ją pielęgnować?

Czym w takim razie jest skóra odwodniona? Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim warto pamiętać, że skóra odwodniona to stan przejściowy. Może dotyczyć każdego – niezależnie od wieku czy typu cery. Wiąże się z niedoborem wody w skórze, do czego mogło doprowadzić wiele czynników, np. makijaż, nieodpowiednia pielęgnacja, zła dieta bądź pogoda. Skórę suchą wyróżnia m.in. nadmierne przetłuszczanie się, ziemisty i szary odcień. Niestety często towarzyszą jej uczucie suchości, podrażnienia oraz nasilone objawy trądzikowe. 

Jeśli twoja skóra jest odwodniona, sięgnij po intensywnie nawilżające kosmetyki (zwróć szczególną uwagę na te z kwasem hialuronowym, niacynamidem i peptydami w składzie). Najlepiej takie, które mają lekką formułę. Jednocześnie zrezygnuj z używania produktów do pielęgnacji czy makijażu o właściwościach matujących. Do tego pij dużo wody i zwróć uwagę na swoją dietę. Możesz również pomyśleć o zainwestowaniu w dobry nawilżacz powietrza – przyda się zimą i nie tylko.