Każda kobieta przechodzi miesiączkę inaczej. Dla niektórych są one bardzo bolesne – zarówno przed jej rozpoczęciem jak i w trakcie, ale dla innych będzie on praktycznie niezauważalna i w ogóle nie wpłynie na samopoczucie oraz komfort podczas wykonywania różnych codziennych czynności. Różne może być też krwawienie, czyli skromne, lub wręcz przeciwnie – bardzo obfite, a także kolor krwi. O tym, jak go interpretować i co może mówić o stanie naszego zdrowia pisaliśmy TUTAJ. Pod tym względem u wielu kobiet niepokojące jest zjawisko, jakim są skrzepy krwi miesiączkowej.

Skrzepy krwi podczas miesiączki – co to jest?

Skrzep to struktura wytworzona przez składnik krwi, która pojawia się wraz z krwawieniem miesiączkowym. Jest to naturalne zjawisko i nie powinno niepokoić, chyba, że skrzepy są naprawdę silnie nagromadzone, towarzyszą wyjątkowo silnemu i długiemu krwawieniu, a dodatkowo występuje nienaturalnie mocny ból brzucha. Wtedy niezwłocznie należy udać się do ginekologa, gdyż duże skrzepy krwi mogą oznaczać krwotok miesiączkowy. Co to znaczy? Jest to utrata naprawdę sporej ilości krwi, czyli powyżej 150 ml, która może wywołać niedokrwistość i sporą utratę żelaza. Następuje więc wyraźnie osłabienie organizmu oraz zaburzenia jego prawidłowego funkcjonowania.


Zobacz także: Największe mity dotyczące miesiączki, które powtarza nam się całe życie. W te bzdury o okresie nie powinnaś wierzyć
 

Skrzepy podczas okresu – przyczyny

I to właśnie niski poziom żelaza może być jedną z przyczyn występowania skrzepów. Kiedy miesiączka jest obfita i poziom żelaza spada, jego niska zawartość utrudnia macicy produkcję antykoagulant. Przy nadmiernym i długotrwałym krwawieniu antykoagulant szybciej się zużywa i wyniku tego pojawiają się skrzepy. Jak to powstrzymać? Przede wszystkim niezbędne jest regularne badanie poziomu żelaza, a jeśli zajdzie taka potrzeba – stosowanie odpowiedniej suplementacji przepisanej przez lekarza. Warto również dbać o stałą suplementację w postaci diety bogatej w żelazo, czyli mięso, ryby, warzywa i owoce.

Skrzepy krwi a zaburzenia miesiączkowania

Przyczyn występowania skrzepów podczas miesiączki jest wiele. Jednym z nich może być zaburzenia miesiączkowania. Jeżeli okres pojawia się bardzo nieregularnie, oznacza to problemy hormonalne, czyli nierównowagę estrogenów i progesteronu. A kiedy już krwawienie wystąpi, może być niezwykle obfite, a wraz z nim mogą występować skrzepy. Inne zaburzenie zmieniające charakter oraz nasilenie miesiączki to choroba tarczycy lub nadnerczy. To także wpływa na układ endokrynny, a w efekcie zmianę charakteru krwawienia.


Zobacz także: 8 powodów dla których spóźnia Ci się okres (i nie jest to ciąża)
 

Skrzepy podczas okresu przyczyny: mięśniaki macicy

Kolejną przyczyną występowania skrzepów podczas miesiączki są mięśniaki macicy. Choć nazwa nie brzmi ciekawie, szczególnie, jeśli się ją rozwinie – mięśniaki macicy to niezłośliwe nowotwory – to zjawisko nie jest niebezpieczne. Mięśniaki te wywodzą się z tkanki gładkiej, która składa się na mięsień macicy. Zazwyczaj występują licznie w różnych lokalizacjach, a bardzo rzadko pojedynczo. Zmiany te charakteryzują się różnym tempem wzrostu, czyli mogą rozwijać się powoli, aż do menopauzy, lub bardzo szybko. Mięśniaki macicy można leczyć nieoperacyjnie, poddając się embolizacji tętnic macicznych polegającej na zatkaniu głównych naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za odżywianie macicy, lub operacyjnie. Wówczas, w zależności od wielkości i ilości mięśniaków, przeprowadzana jest laparoskopia lub laparotomia. Czasami konieczne okazuje się usunięcie macicy. Aż w końcu mięśniaki można farmakologicznie i trzeba brać pod uwagę fakt, że stosowanie środków doustnych będzie koniecznie kilka razy.

Zobacz także:

Skrzepy krwi a polipy

Przyczyną obfitych krwawień miesiączkowych ze skrzepami mogą być również polipy. Są to zwykle łagodne zmiany, a wyróżnia się dwa ich typy – szyjkowe, rozwijające się w szyjce macicy, możliwe do wykrycia podczas badania ginekologicznego, oraz endometrialne, które rozwijają się wewnętrz macicy i wykrywa się je poprzez dopochwowe USG. Kiedy polipy rozrastają się, mogą doprowadzać do plamienia międzymiesiączkowego, wyjątkowo długich miesiączek, a także plamienia występującego po stosunku. Leczy się je poprzez terapię hormonalną, a jeśli to nie daje zadowalających rezultatów, może pojawić się konieczność przeprowadzenia zabiegu wyłyżeczkowania.


Zobacz także: Czy owulacja i jajeczkowanie oznaczają to samo? Warto wiedzieć!
 

Skrzepy krwi przyczyny: endometrioza

Pojawiające się skrzepy mogą być też spowodowane endometriozą, czyli obecnością komórek endometrium – błony śluzowej trzonu macicy poza jamą tego organu. Komórki te charakteryzują się tym, że budową są zbliżone do komórek wewnętrz jamy i aktywnością wydzielniczą. Reagują na hormonalne zmiany w organizmie, co doprowadza o reakcji zapalnej, a w efekcie wystąpienia wewnętrznych krwawień, guzów, zrostów i blizn. Co, oprócz występowania skrzepów krwi, świadczy o endometriozie? Uporczywy ból w obszarze miedniczy mniejszej, podczas stosunku czy w czasie oddawania moczu, jak również biegunka czy wzdęcia. Endometriozę leczy się farmakologicznie (np. poprzez przyjmowanie środków antykoncepcyjnych) lub chirurgicznie.

Skrzepy krwi w czasie okresu – inne możliwe przyczyny

Z innych przyczyn występowania skrzepów podczas okresu należy brać także pod uwagę poronienie, jeżeli występuje duże prawdopodobieństwo takiej sytuacji – wówczas można zaobserwować żółte lub zielonkawe skrzepy. Zdarza się, że skrzepy krwi oznaczają też zmiany nowotworowe, a przede wszystkim rajka szyjki macicy. Dlatego wszelkie niepokojące objawy związane z krwawieniem i krzepnięciem krwi należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem.


Zobacz także: Aplikacje menstruacyjne - najlepsze apki do monitorowania cyklu miesiączkowego