Słońce to karta należąca do Wielkich Arkanów tarota. Jest oznaczona numerem XIX i związana z żywiołem ognia, a okres, który jej odpowiada, to środek lata. To jedna z najszczęśliwszych kart w całym tarocie, symbolizuje wszystko, co radosne i przyjemne. Najczęściej przekazuje nam ogromną ilość optymizmu, jednak czasem odkrywa też swój negatywny aspekt. Co oznacza karta Słońce w tarocie? Jaką niesie za sobą przepowiednię? Co powie nam na temat uczuć, zdrowia, pracy i finansów? Podpowiadamy. 

Słońce tarot - znaczenie karty 

Słońce to XIX karta Wielkich Arkanów tarota (poprzedza ją Księżyc, a zaraz za nią znajduje się Sąd Ostateczny tarot). Zazwyczaj przedstawia dwie osoby, skąpane w promieniach słonecznych. Często towarzyszą im dodatkowe elementy, na przykład rośliny lub zwierzęta. Słońce, które się nad nimi znajduje, posiada elementy ludzkiej twarzy, takie jak oczy, usta i nos. Na niektórych interpretacjach może pokazywać też obraz świątyni i kapłana, nad którym unoszą się krążące wokół Słońca planety. Karta jest utrzymana w jasnej kolorystyce, ma radosną estetykę. Biją od niej optymizm, pozytywna energia i harmonia. 

Co oznacza karta Słońce w tarocie? Symbolizuje przede wszystkim radość, optymizm, i umysłowe oświecenie. Obrazuje rozkwit naszej świadomości, budowanie silnego poczucia własnej wartości, życie w zgodzie ze swoim rozsądkiem i zasadami moralnymi. Zwiastuje niezwykle pozytywne wydarzenia, przyjemne okresy, spełnianie marzeń. Słońce przypomina nam, że mamy w sobie wystarczająco dużo siły, aby przejąć kontrolę nad swoim życiem. Obiecuje też, że w końcu zaczniemy zbierać owoce naszych działań. 

Musimy pamiętać, że wróżba idąca za kartą tarota może różnić się ze względu na jej pozycję w rozkładzie. Co będzie symbolizowało Słońce w ułożeniu prostym i odwróconym? 

Słońce w pozycji prostej 

W pozycji prostej, Słońce symbolizuje siły witalne, pewność siebie, radość i optymizm. Przepowiada niezwykle pozytywne i przyjemne sytuacje, takie jak awans, wyjazd na wakacje, odpoczynek, czy szczęśliwy i radosny związek. Zwiastuje spełnienie zawodowe, sukces i bogactwo. 

Słońce może jednak ostrzegać nas przed… zbyt wybujałym ego. Karta wspiera zdrową pewność siebie, zbudowaną na silnych i głębokich fundamentach. W przeciwnym wypadku może prowadzić ona do arogancji, uporu, wściekłości, czy nawet przerodzić się w pesymizm

Słońce w pozycji odwróconej 

Nawet w swoim negatywnym aspekcie, karta Słońce nie przepowiada nam poważnych problemów. Zwiastuje przede wszystkim drobne przeszkody, takie jak lekkie niesnaski czy opóźnienia. Może mówić też o nadmiernej pewności siebie, która prowadzi do zarozumiałości, a także zbyt frywolnym podejściu do związków i relacji. 

Zobacz także:

Słońce jako rada i afirmacja 

Słońce radzi nam, abyśmy ogrzewali się w swoich własnych promieniach. Motywuje nas do pracy nad pewnością siebie, skłania do aktywnej realizacji marzeń i pełnego wykorzystywania naszego potencjału. 

Afirmacja przypisana XIX karcie Wielkich Arkanów to: Moja przyszłość jest jasna i pełna możliwości. 

Słońce tarot - osoba 

Słońce w tarocie symbolizuje pewną siebie, stanowczą i pełną sił witlanych osobę, która ma niezwykle optymistyczne podejście do życia. Jest to człowiek o silnej osobowości i dobrej kondycji, który wzbudza w innych zaufanie i szacunek. Jest kreatywny, charyzmatyczny i przedsiębiorczy. Najczęściej cieszy się niezwykłym poważaniem społecznym. 

Zawody, które reprezentuje XIX karta Wielkich Arkanów, to między innymi: 

 • reżyser/ka filmowy, 
 • artysta/tka, 
 • ekspert/ka w danej dziedzinie, 
 • lider/ka firmy, 
 • naukowiec, 
 • wynalazca, 
 • odkrywca. 

W niektórych przypadkach Słońce może symbolizować po prostu… przebojowego mężczyznę. Niestety, czasem karta odsłania swój negatywny aspekt i mówi o osobie, która jest zarozumiała i przesadnie skupiona na sobie.

Słońce tarot - miłość, uczucia, związki

W rozkładzie tarota na miłość, Słońce jest jedną z najszczęśliwszych kart, które mogą się nam pokazać. Zwiastuje silną, radosną i harmonijną relację, zbudowaną na mocnych fundamentach wzajemnego zrozumienia, pełną poczucia bezpieczeństwa. Singlom i singielkom przepowiada znalezienie wielkiej miłości oraz stabilizację uczuciową. 

Uwaga! Jeśli dopiero zaczynasz odkrywać Wielkie i Małe Arkana, przed rozłożeniem kart tarota upewnij się, że pomieszczenie zostało odpowiednio przygotowane. Dokładnie zabezpiecz je przed wszelką niechcianą energią, używając w tym celu kadzideł (na przykład z białą szałwią, cedrem lub palo santo), kryształów ochronnych albo specjalnie dobranych świec. 

Słońce tarot - praca i finanse 

W sprawach związanych z karierą zawodową i finansami, Słońce jest niezwykle dobrą wróżbą. Podobnie jak Koło Fortuny tarot, przepowiada okres pełen pozytywnych zmian, owocnych inwestycji, a także zasłużonych przypływów gotówki. Karta Słońce zwiastuje nieoczekiwane, miłe wydarzenia, takie jak awans na wyższe stanowisko, pochwała od szefa, czy premia. 

W negatywnym aspekcie, może ostrzegać nas przed lekkimi opóźnienieniami w sprawach związanych z pracą, a także zmarnowanymi szansami, najczęściej wynikającymi z przesadnej pewności siebie i arogancji. Nie zwiastuje jednak dużych problemów i niepowodzeń, a raczej niewielkie trudności, z którymi łatwo można sobie poradzić. 

Słońce tarot - zdrowie 

W rozkładzie tarota na zdrowie, Słońce symbolizuje dobrą kondycję i odrodzenie sił witalnych, skupia się przede wszystkim wokół układu krążenia. Najczęściej zwiastuje szybki powrót do zdrowia, może jednak ostrzegać nas przed poparzeniami i alergiami, wywoływanymi przez promieniowanie UV. Powinniśmy mieć to na uwadze, szczególnie, jeśli karta ukaże nam się niedługo przed wyjazdem na letnie wakacje! 

Słońce tarot - miejsca, wydarzenia, sytuacje 

Z jakimi miejscami związana jest XIX karta Wielkich Arkanów? Przede wszystkim z tymi, w których przebywamy w ciągu dnia, oraz kojarzą nam się z dużą ilością światła słonecznego i ciepła. Może być to ogród, plaża lub pustynia, ale również sauna, solarium, wesołe miasteczko, czy SPA w nadmorskim kurorcie. 

Jeśli chodzi o sytuacje i wydarzenia, Słońce tarot najczęściej przynosi dobre wiadomości. Zapowiada między innymi: 

 • wyjazd w ciepłe kraje, 
 • narodziny dziecka, 
 • nowe pomysły, 
 • realizację planów, które przynoszą korzyści, 
 • nawiązywanie nowych znajomości, 
 • miły i przyjemny dzień. 

Słońce - tarot karta dnia 

Tak samo jak karta Papież tarot, Słońce zwiastuje nam beztroski i radosny dzień, w którym wydarzy się coś przyjemnego, i którym powinniśmy się cieszyć. Będzie to odpowiedni moment na zakończenie wszelkich sporów i waśni, a także wspieranie innych osób i motywowanie ich do działania.