„Kocham cię, kocham / To tylko puste słowa, puste słowa” - śpiewała niegdyś Ania Wyszkoni. I coś w tym jest, bowiem, jak dowodzą psycholodzy, „kocham cię” jest tylko wyznaniem-deklaracją, często niemającą pokrycia. Co zatem mówić partnerce/partnerowi, aby poprzez wypowiadane przez siebie słowa, budować silną relację opartą na zaufaniu?

Słowa w związku ważniejsze niż „kocham cię”: „szanuję cię/szanuję twoje zdanie, wybory”

Mówienie partnerowi/partnerce, że się go/ją szanuje, jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim pokazuje, że doceniasz jego/jej wartość jako człowieka i osoby, z którą jednocześnie dzielisz życie. Co więcej, wzmacnia poczucie własnej wartości u obu stron i tworzy atmosferę wzajemnego szacunku. Szacunek jest fundamentem zdrowej relacji. Gdy go wyrażasz, dajesz do zrozumienia, że również go oczekujesz, abyście oboje czuli się docenieni i ważni.

Słowa w związku ważniejsze niż „kocham cię”: „akceptuję cię/twoje wybory”

Słowa w związku odnoszące się do akceptacji mają kluczowe znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa emocjonalnego. Kiedy on/ona, wie, że go akceptujesz, dajesz mu/jej pewność, że może być sobą i że nie musi się obawiać twojej oceny. Jeśli będąc w związku czujemy, że jesteśmy akceptowani takimi, jakimi jesteśmy wzrasta nasz komfort psychiczny i poczucie własnej wartości. Partner/partnerka, który/która czuje, że się pełni akceptowany/a, może otworzyć się na głębsze poziomy intymności i zaufania. To pomaga budować większą bliskość emocjonalną i wzmacnia relację.

Słowa w związku ważniejsze niż „kocham cię”: „możesz na mnie liczyć”

Mówienie partnerowi/partnerce, że może na nas liczyć, jest podstawowym budulcem poczucia bezpieczeństwa. Jeśli on/ona wie, że całym sercem jesteś za nim/nią i że zawsze może polegać na twoim wsparciu w trudnych sytuacjach, nie ma oporów, by podejmować różnego rodzaju życiowe działania i decyzje. Mówiąc: „możesz na mnie liczyć” dajesz poczucie, że jesteście drużyną, gotową stawić czoła wszelkim wyzwaniom razem.

Słowa w związku ważniejsze niż „kocham cię”: „wybaczam ci”

Powiedzenie „wybaczam ci” w momencie, gdy partner/partnerka przyznaje się do błędu, buduje zaufanie i odbudowuje więź, którą nadszarpnęło nieporozumienie. W ten sposób dajesz mu/jej sygnał, że jesteś gotowy/a do tego, aby ruszyć dalej. Wybaczanie to dawanie możliwości naprawienia błędów. Jednocześnie, trzymając urazę i nie wybaczając, utrzymujesz negatywne emocje w sobie, które mogą zatruwać waszą relację.

Miłość & związki na glamour.pl: