Jedną z kart Wielkich Arkanów tarota jest Sprawiedliwość. Mimo tego, że jej oprawa graficzna zazwyczaj różni się ze względu na rodzaj talii, przesłanie karty jest bezpośrednio związane z symbolem wagi. Nic dziwnego, ponieważ Sprawiedliwość symbolizuje równowagę, harmonię oraz obiektywizm. Jak odczytywać kartę ze względu na jej położenie w danym rozkładzie tarota? Jaką wróżbę niesie w kwestiach związanych z uczuciami, pracą i zdrowiem? Co przepowiada jako karta dnia? Podpowiadamy. 

Sprawiedliwość tarot - znaczenie karty 

Sprawiedliwość to karta Wielkich Arkanów, oznaczona numerem VIII (za nią znajduje się Starzec, a przed nią Rydwan tarot). Jej oprawa graficzna może różnić się ze względu na daną talię, jednak na większości z nich jesteśmy w stanie znaleźć podobne elementy, które niosą za sobą spójną symbolikę. Karta najczęściej przedstawia osobę siedzącą na dużym krześle lub tronie. Czasem jest to mężczyzna, czasem kobieta, a czasem wizerunek Temidy z zakrytymi oczami. Bez względu na to, w którą z postaci wcieliła się Sprawiedliwość, powinna dzierżyć dwa atrybuty. W prawej dłoni wagę o dwóch szalkach, a w lewej dumnie uniesiony miecz. 

Co oznacza Sprawiedliwość w tarocie? W przeciwieństwie do karty Koło Fortuny, która symbolizuje osobę będącą trybikiem w maszynie wszechświata, daje nam do zrozumienia, że istotą człowieczeństwa jest trzymanie się nadrzędnych zasad, takich jak uczciwość, równość i… sprawiedliwość. Mówi o tym, że każdy z nas jest w stanie odróżnić dobro od zła, za pomocą własnego kodeksu moralnego i systemu wartości. Powinniśmy samodzielnie osądzać sytuacje i zdarzenia oraz wyciągać z nich wnioski. Nie możemy jednak zapominać, że sami też podlegamy sprawiedliwym zasadom, które rządzą naszym światem. 

Karta Sprawiedliwość reprezentuje racjonalną część naszych umysłów, która umożliwia nam pozbycie się stronniczości i subiektywizmu. Jest ona narzędziem, które pozwala nam wydawać obiektywne osądy, bez względu na to, co podpowiadają nam instynkt i intuicja. Każdy człowiek powinien pamiętać o tym, że Sprawiedliwość jest bezstronna, i musi brać pod uwagę wszystkie argumenty, zarówno te za, jak i przeciw. Jest to jedyny sposób na utrzymanie równowagi i harmonii. 

Karta Sprawiedliwość w pozycji prostej 

Pozytywny aspekt Sprawiedliwości mówi nam o decyzyjności, znalezieniu złotego środka i o ciągach przyczynowo - skutkowych. Karta symbolizuje odpowiedzialność, równość i integralność. Może zwiastować czas podejmowania ważnych decyzji, motywuje nas do racjonalności i wyzbycia się subiektywnych schematów myślenia. 

W swoim negatywnym aspekcie, karta może ostrzegać przed cechami takimi jak zarozumiałość, mściwość, niezdecydowanie, czy skłonność do uprzedzeń. 

Karta Sprawiedliwość w pozycji odwróconej 

W pozycji odwróconej, karta symbolizuje wszystko, z czym sama się nie zgadza. Mówi o chaosie, nieporządku, oszustwach i fałszywych oskarżeniach. Może zwiastować problemy z poczuciem realizmu, a także zaburzoną samoocenę. 

Zobacz także:

Karta Sprawiedliwość jako rada 

Sprawiedliwość radzi nam, abyśmy wybierali w życiu drogi, które przyniosą nam harmonię i równowagę. 

Uwaga! Jeżeli Wielkie i Małe Arkana są dla ciebie nowością, pamiętaj, że przed rozłożeniem kart tarota musisz dokładnie oczyścić pomieszczenie z niechcianej energii. Użyj w tym celu specjalnego kadzidła (na przykład z domieszką białej szałwii, cedru lub palo santo), kryształów ochronnych, czy specjalnych świec. 

Sprawiedliwość tarot - osoba 

Karta Sprawiedliwość reprezentuje człowieka obiektywnego i zrównoważonego, który w życiu kieruje się przede wszystkim faktami. Jak łatwo się domyślić, najczęściej jest to osoba wykonująca pracę związaną z prawem. Mogą być to zawody takie jak: 

  • adwokat/ka, 
  • prokurator/ka, 
  • sędzia/dzina, 
  • notariusz/ka, 
  • kurator/ka, 
  • policjant/ka. 

Sprawiedliwość tarot - miłość, uczucia, związki 

W kwestiach związanych z miłosną sferą życia, Sprawiedliwość reprezentuje osobę, która kieruje się przede wszystkim rozumem. Jeśli karta pojawi się w rozkładzie tarota dotyczącym związku, może dawać nam do zrozumienia, że powinniśmy lepiej zadbać o harmonię i równowagę w relacji. Ostrzega nas przed zbyt surowym i pochopnym ocenianiem partnera, sugeruje, że przed podjęciem ważnej decyzji w sprawach miłosnych, powinniśmy skrupulatnie przeanalizować wszelkie jej aspekty. Karta Sprawiedliwość podkreśla też, że każdy związek powinien być zbudowany na fundamentach uczciwości i zaufania. Bez nich nie będzie miał zbyt dużych szans na przetrwanie. 

Sprawiedliwość tarot - praca i finanse 

W rozkładzie kart na pracę i finanse, Sprawiedliwość jest zazwyczaj niezwykle dobrą wróżbą. Przepowiada wyczekiwany awans, docenienie przez przełożonych, czy finalizację spraw zawodowych, które spędzają nam sen z powiek. Karta zwiastuje pozytywne zwieńczenie działań, które rozpoczęliśmy jakiś czas temu. 

W swoim negatywnym aspekcie, Sprawiedliwość może zapowiadać… natłok obowiązków w sferze zawodowej, który przełoży się na bardzo dużą ilość pracy. Na początku możemy nie być z tego zbyt zadowoleni, musimy jednak pamiętać, że w przyszłości będziemy mogli zebrać owoce włożonego przez siebie wysiłku i zaangażowania. 

Sprawiedliwość tarot - zdrowie 

Co Sprawiedliwość przekaże nam w rozkładzie tarota na zdrowie? Karta symbolizuje homeostazę organizmu, równowagę pomiędzy ciałem, duszą i umysłem. Może zwiastować nadchodzącą diagnozę, dotyczącą przede wszystkim schorzeń nerek, trzustki i wątroby, dlatego w przypadku pojawienia się karty, powinniśmy czulej zadbać o te obszary swojego organizmu. 

Sprawiedliwość tarot - miejsca, sytuacje, wydarzenia 

Sprawiedliwość reprezentuje miejsca związane z systemem prawnym, takie jak sala sądowa, kancelaria notarialna, czy posterunek policji. Wydarzenia, które zwiastuje karta, są bezpośrednio powiązane z podejmowaniem decyzji w celu uporządkowania różnych spraw, zarówno w ujęciu społecznym, jak i prawnym. Mogą być to sytuacje takie jak: 

  • podpisywanie lub zrywanie umów i kontraktów, 
  • konsultacje prawne, 
  • zerwanie ze złymi nawykami i destrukcyjnymi przyzwyczajeniami. 

Sprawiedliwość tarot - karta dnia 

VIII karta Arkanów Wielkich radzi nam, aby w danym dniu utrzymywać stuprocentową jasność umysłu. Każdą ważną decyzję powinniśmy rozważać, biorąc pod uwagę jej dalekosiężne skutki. Musimy przy tym kierować się przede wszystkim uczciwością i poczuciem sprawiedliwości. 

Karta może przepowiadać też dzień, w którym zetkniemy się ze skutkami swoich czynów i zachowań z przeszłości. Bez względu na to, czy będą one pozytywne, czy negatywne, musimy pamiętać, że są bezpośrednio związane z podjętymi przez nas decyzjami.