Umiarkowanie, inaczej nazywane Powściągliwością, Równowagą lub Umiarem, to XIV karta Arkanów Wielkich tarota. Najczęściej przedstawia uskrzydloną kobietę, która trzyma w rękach dwa dzbany i przelewa między nimi wodę. Mimo tego, że pojawienie się karty jest zazwyczaj pozytywną wróżbą, jej interpretacja powinna zależeć od ułożenia w danym rozkładzie tarota. Jaką symbolikę ma Umiarkowanie? Co zwiastuje w kwestiach związanych z pracą, uczuciami i zdrowiem? Podpowiadamy. 

Umiarkowanie tarot - znaczenie karty

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, Umiarkowanie jest nazywane inaczej Równowagą, Powściągliwością lub Umiarem. Wielkie Arkana tarota dały jej numer czternasty, a sama nazwa karty bardzo mocno zgadza się z jej symboliką. Zacznijmy jednak od oprawy graficznej. Karta najczęściej przedstawia uskrzydloną kobietę, która unosi się w powietrzu. Może mieć hermafrodytyczne cechy, czasem jej postać wygląda jak anioł. Na większości grafik kobieta ma jedną nogę zanurzoną w wodzie. W praktycznie każdej talii dzierży w rękach dwa naczynia (jedno srebrne i jedno złote), przelewając między nimi wodę. Symbolika dzbanów ma niejasne przesłanie, jednak zazwyczaj jest interpretowana jako żywioły ognia i wody, lub systemy solarny i lunarny. Od kobiety biją spokój, opanowanie i równowaga, jest w stanie bez żadnego problemu połączyć ze sobą dwa przeciwieństwa. 

Co oznacza karta Umiarkowanie w tarocie? Mówi nam o tym, że powściągliwość i wstrzemięźliwość są najlepszymi narzędziami do osiągnięcia samokontroli i wytworzenia wewnętrznej dyscypliny. Symbolizuje przede wszystkim złoty środek, czyli odnalezienie równowagi pomiędzy zachowaniami aktywnymi i pasywnymi. Przekonuje nas, że powinniśmy szukać podobieństw nawet w rzeczach, które na pierwszy rzut oka wydają się być skrajnie różne. Musimy być wytrwali, opanowani i cierpliwi, powinniśmy znaleźć umiar w naszych myślach i działaniach. Jedynym sposobem na uzyskanie wewnętrznej harmonii i równowagi, jest odpowiednie połączenie elementów, które wcześniej do siebie nie pasowały. Kiedy człowiek zyska tę umiejętność, będzie w stanie stawiać czoła wszelkim przeciwnościom losu, a każde trudne przeżycie uczyni go coraz silniejszym. 

Umiarkowanie w pozycji prostej 

W swoim pozytywnym aspekcie, Powściągliwość symbolizuje umiar, równowagę, zgodność i dążenie do doskonałości. Mówi, że kluczem do osiągnięcia naszych założeń są cechy takie jak cierpliwość, opanowanie i wytrwałość. Radzi nam, abyśmy zrezygnowali z gwałtownych ruchów, a do celu szli małymi kroczkami. 

W negatywnym aspekcie, Umiarkowanie symbolizuje niezgodę, niedopasowanie, konflikt interesów, impulsywność, niestabilność i brak współpracy. 

Umiarkowanie w pozycji odwróconej 

W pozycji odwróconej, karta Umiarkowanie skupia się przede wszystkim na odczuwanych przez nas emocjach. Może oznaczać osamotnienie, przewrażliwienie, brak motywacji, czy lenistwo. Karta mówi o tlących się w nas obawach przed okazywaniem uczuć, które mogą prowadzić do niedomówień. 

Umiarkowanie jako rada 

Karta Umiarkowanie radzi nam, abyśmy uczyli się na zasadzie prób i błędów. 

Zobacz także:

Co ważne, jeżeli dopiero zaczynasz poznawać Wielkie i Małe Arkana pamiętaj, aby przed rozłożeniem kart dokładnie oczyścić pomieszczenie z wszelkiej niechcianej energii. Możesz w tym celu posłużyć się kadzidłami (na przykład z domieszką palo santo, szałwii lub cedru), kryształami ochronnymi (takimi jak czarny turmalin, ametyst czy kryształ górski), czy świecą w odpowiednio dobranym kolorze. 

Umiarkowanie tarot - osoba 

Osoba związana z XIV kartą Arkanów Wielkich jest empatyczna, łagodna i oddana. Świadomie panuje nad swoimi emocjami, jest w stanie zachować się w odpowiedni sposób w praktycznie każdej sytuacji. Jest to człowiek życzliwie podchodzący do innych, często szuka ścieżki zawodowej, która pozwoli mu pomagać bliźniemu. Zawody, które reprezentuje Umiarkowanie, to między innymi:  

  • sanitariusz/ka, 
  • dyplomata/tka, 
  • ratownik/czka, 
  • barman/ka, 
  • steward/essa, 
  • tłumacz/ka, 
  • kelner/ka, 
  • masażysta/ka. 

Umiarkowanie tarot - miłość, uczucia, związki 

W sprawach związanych z życiem miłosnym, Umiarkowanie symbolizuje stabilizację i… brak namiętności. Mówi nam o poważnym, trwałym związku, który jest zbudowany na fundamentach przyjaźni, wzajemnego zrozumienia i zaufania. Przepowiada okresy stabilizacji i spokoju, wolne od wybuchów i kłótni. Z jednej strony, nie będzie podczas nich miejsca na porywy uczuć i namiętności, a z drugiej strony będziemy mogli wykorzystać ten czas na regenerację, zakończenie wszelkich dawnych konfliktów, oraz budowanie więzi z bliskimi i rodziną. 

Umiarkowanie tarot - praca i finanse 

W rozkładzie tarota na pracę i finanse, Umiarkowanie to najczęściej niezwykle korzystna przepowiednia. Symbolizuje umiejętność oszczędzania i dysponowania majątkiem, zwiastuje intratne funkcjonowanie firmy, podniesienie wartości posiadanych nieruchomości, płynne przypływy gotówki. Zwiastuje pozytywne rozwiązanie spraw związanych ze zmianą pracy czy awansem, jednak ostrzega nas, że na decyzję będziemy musieli trochę poczekać. Jeśli uda nam się utrzymać cierpliwość, będziemy bardzo zadowoleni z rezultatów. 

Umiarkowanie przepowiada też… czas odpoczynku i mniejszej ilości obowiązków, szczególnie, jeśli pojawi nam się po intensywnym okresie w pracy. 

Umiarkowanie tarot - zdrowie 

W kwestiach związanych ze zdrowiem, Umiarkowanie zwiastuje powrót do sił witalnych, udane leczenie, i poprawne działanie leku. Przypomina nam o potrzebie wypoczynku. Najlepiej, aby realizować ją na łonie natury, tam, gdzie mamy dostęp do świeżego powietrza. Umiarkowanie przypomina nam też o konieczności wykonywania ćwiczeń, które działają harmonizująco na nasze ciało. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku kąpiele w jeziorze lub morzu, długie spacery na świeżym powietrzu, ćwiczenia oddechowe, czy joga. 

W swoim negatywnym aspekcie, może odpowiadać za problemy z pęcherzem moczowym, nerkami, a także zaburzenia funkcjonowania błędnika. Jeśli karta pokaże nam się w rozkładzie tarota na zdrowie, powinniśmy czulej zadbać o te obszary naszego organizmu. 

Umiarkowanie tarot - miejsca, wydarzenia, sytuacje 

Karta Umiarkowanie jest związana z miejscami, które kojarzą nam się z odpoczynkiem i spokojem. Mogą być to wszelkiego rodzaju parki, tereny zielone, potoki, rzeki, uzdrowiska, czy podmiejskie osiedla mieszkalne. 

Umiarkowanie zwiastuje nam spokojny i harmonijny czas, w którym będziemy mogli ustatkować się i odpocząć. To świetny okres na założenie rodziny, czy zbudowanie ogniska domowego. Można przeznaczyć go też na zadbanie o siebie, bez żadnych zewnętrznych, negatywnych bodźców. W końcu wszystkie konflikty zostały złagodzone, a w powietrzu panuje poczucie bezpieczeństwa i spokoju. 

Umiarkowanie tarot - karta dnia

Podobnie do karty Słońce tarot, Umiarkowanie zapowiada nam spokojny i radosny dzień, pozbawiony trudności i komplikacji. Będziemy w nim pełni kreatywności, może wydawać nam się, że wszystko dookoła sprzyja naszym postanowieniom. To dobry czas na znalezienie swojej drugiej połówki, rozpoczęcie nowego, ważnego projektu, czy szukanie pomysłów do stworzenia dzieła sztuki.