22 października kobiety w Polsce zostały pozbawione prawa decydowania o swoim życiu. Kilka tygodni temu do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przesłanki embriopatologicznej. W zeszły czwartek sędziowie TK w składzie trzynastu mężczyzn i dwóch kobiet (Julii Przyłębskiej i Krystyny Pawłowicz) zdecydowali o niezgodności poprawki z konstytucją, w związku z czym zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej w Polsce już za chwilę stanie się rzeczywistością. Co to oznacza w praktyce? Kobiety będą musiały urodzić dzieci z nieodwracalnymi wadami, nawet w tak skrajnych przypadkach jak brak mózgu, narządów wewnętrznych czy zdeformowanie ciała. A następnie wbrew swojej woli będą zmuszone patrzeć na ich cierpienie i śmierć. W związku z tym od kilku dni w całej Polsce trwają protesty. Nie ma obecnie ważniejszej rzeczy niż walka o prawa kobiet, dlatego jeżeli chcecie dołączyć do protestów i sprzeciwić się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, możecie to zrobić na kilka sposobów. Uwaga! Każdy z nich jest dobry.

Aborcja w Polsce – kiedy można jej dokonać i gdzie szukać pomocy? >>>

Ogólnopolski Strajk Kobiet przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Aborcja w Polsce do tej pory była legalna w trzech przypadkach: gdy istniało zagrożenie życia matki, w przypadku gwałtu oraz z powodu ciężkiej wady płodu, czyli w przypadku „gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”. Stanowi o tym ustawa, uchwalona w 1993 roku. 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał przesłankę embriopatologiczną za niezgodną z konstytucją, tym samym uchylając wspomnianą ustawę i praktycznie delegalizując aborcję w naszym kraju. Co więcej, sympatyzująca z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, jedna z najpopularniejszych działaczek pro-life, członkini stowarzyszenia Ordo Iuris, Kaja Godek zapowiedziała już aktywną walkę o zakaz aborcji w przypadku, gdy dziecko jest wynikiem gwałtu. 

Po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego, Polacy wyszli na ulice, walczyć o prawo do decydowania o własnym życiu. Głos w tej sprawie zabrali artyści, osoby publiczne, celebryci i publicyści. Jak wyrazić swój sprzeciw i protestować podczas pandemii? Poniżej znajdziecie wskazówki, co możecie zrobić. 

Ogólnopolski Strajk Kobiet – jak protestować w czasie pandemii?

Pandemia koronawirusa nie sprzyja strajkowaniu na ulicy, mimo wszystko w całej Polsce trwają uliczne protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Pamiętaj, że możesz wyrazić swoje stanowisko w dowolny sposób. Jeśli boisz się iść na protest uliczny, udostępnij relację na Instagramie, wywieś plakat z błyskawicą w oknie, namaluj błyskawicę na maseczce ochronnej – liczy się nawet najmniejszy gest. Jak zaangażować się w walkę o prawa kobiet, skąd czerpać informacje o kolejnych protestach i nowych akcjach? Poniżej opisujemy, co możesz zrobić, aby przyłączyć się do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

1. Przyjdź na protest

Od kilku dni w całym kraju trwają protesty, a lista wszystkich wydarzeń jest na bieżąco aktualizowana na oficjalnym profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W obliczu pandemii koronawirusa pamiętaj o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, jeśli zdecydujesz się manifestować na ulicy. Weź ze sobą maseczkę ochronną, zachowaj dystans, a także zaopatrz się w power bank, naładuj telefon i miej butelkę wody. Możesz również pobrać i wydrukować plakat (darmowe grafiki znajdziesz tutaj >>>) lub zrobić plakat samodzielnie. Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj na grupy na Facebooku, tam nie brakuje pomysłów na mocne hasła. 

2. Nie pracuj 28 października 

W środę, tj 28 października 2020 roku osoby, które sprzeciwiają się decyzji TK, w ramach protestu nie pracują. Przedsiębiorcy zamykają swoje firmy na 1 dzień, a kobiety pracujące na etatach biorą dzień wolny, urlop na żądanie lub oddają krew (wtedy przysługuje dzień wolny). Jeżeli nie masz możliwości, aby nie iść do pracy, nie stresuj się. Możesz zaprotestować w inny sposób. 

Zobacz także:

3. Wpłać pieniądze na wybraną organizację, która walczy o prawa kobiet

Kolejną opcją, aby wesprzeć kobiety w tym trudnym czasie, jest przekazanie datku organizacji, walczącej o prawa człowieka. Są to m.in.: Strajk Kobiet, Aborcja Bez Granic, Women Help Women, Centrum Praw Kobiet i wiele innych fundacji. Kwota może być symboliczna, pamiętaj o tym, że każdy gest się liczy.

4. Protestuj z domu

Pandemia nie zachęca do wyjścia na ulice i jeżeli boisz się o zdrowie swoje lub swoich bliskich, zostań w domu i zaprotestuj w inny sposób. Jak? Możesz zrobić i wywiesić plakat w oknie. Możesz narysować czerwoną błyskawicę (symbol Strajku Kobiet) na maseczce, na płóciennej torbie, na czapce – gdzie tylko chcesz. Udostępnij relację i swoje stanowisko w mediach społecznościowych, mów o tym głośno i zakomunikuj swój sprzeciw w dowolnej formie.