Swędzenie warg sromowych (świąd sromu)

Swędzenie oraz pieczenie warg sromowych to częsty problem wśród kobiet i powód wielu odwiedzin w gabinetach ginekologicznych. Najczęściej problem leży w nieprawidłowościach w stanie śluzówki, która wyściela powierzchnię sromu, czego przyczyny mogą być łagodne i łatwe do wyeliminowania, ale też ciężkie i wymagające przeprowadzenia zabiegów operacyjnych.

Srom to część narządów płciowych żeńskich zewnętrznych. Na jego budowę składają się:

 • wargi sromowe mniejsze,
 • wargi sromowe większe,
 • łechtaczka,
 • wzgórek łonowy.

Pomiędzy wargami sromowymi mieści się przedsionek pochwy, do którego uchodzi pochwa oraz cewka moczowa.

Odpowiednie nawilżenie pochwy ma za zadanie chronić kobietę przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów w obrębie jej narządów intymnych. W dużej mierze jest ono uzależnione od gospodarki hormonalnej kobiety.

Swędzeniu w okolicy warg sromowych często towarzyszą pieczenie oraz kłucie. W tym czasie miejsca intymne są mocno czerwone lub wręcz przeciwnie – blade, a wydzielina z pochwy ma nieprawidłową strukturę oraz kolor. Najczęściej jest wówczas zielonkawa lub szara oraz spieniona.

Pieczenie i swędzenie warg sromowych – przyczyny

Przyczyny swędzenia, pieczenia, kłucia oraz zaczerwienień w obrębie sromu mogą być różnorakie. Chociaż zdarza się, że u ich podłoża leżą infekcje grzybicze lub bakteryjne, to najczęściej są one uwarunkowane drażniącymi substancjami chemicznymi występującymi w środkach piorących, kosmetykach do depilacji czy mycia. Wówczas swędzeniu nie towarzyszą upławy i inne objawy towarzyszące. Najczęściej pojawiającymi się przyczynami problemów w okolicach intymnych u kobiet są:

 • używanie drażniących kosmetyków oraz alergenów – należy zwrócić szczególną uwagę na reakcje naszego organizmu towarzyszące zmianie kosmetyków do pielęgnacji ciała lub detergentów do prania, ponieważ często się zdarza, że składniki w nich zawarte służą podrażnieniom skóry;
 • alergia na podpaski – często przyczyną pojawiających się podrażnień jest stosowanie zapachowych wkładek oraz podpasek;
 • noszenie nieodpowiedniej bielizny – obcisła, nieprzewiewana bielizna, która została wykonana ze sztucznych materiałów oraz stringi są również bardzo częstą przyczyną kobiecych problemów;
 • depilacja – usuwanie włosków woskiem lub depilatorem może powodować podrażnienia; ich przyczyną mogą stanowić również nieodpowiednio dobrane kremy oraz pianki do depilacji.

Niestety przyczyny świądu mogą leżeć w znacznie poważniejszych problemach, jakimi są stany chorobowe. Zaliczamy do nich:

Zobacz także:

 • grzybicze zapalenie pochwy i sromu (drożdżyca) – swędzeniu i pieczeniu towarzyszą białe, gęste upławy;
 • rzęsistkowica – to choroba przenoszona drogą płciową, której towarzyszą żółto-zielone, pieniste upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu;
 • wszawica łonowa – zarażenie następuje na skutek kontaktu z partnerem posiadającym na ciele pasożyty;
 • choroby ogólnoustrojowe – przykładowo: cukrzyca i łuszczyca;
 • alergie na substancje chemiczne zawarte w detergentach i środkach do higieny intymnej;
 • zapalenia mieszków włosowych i podrażnienia, które są następstwem depilacji;
 • liszaj twardzinowy i zanikowy sromu – najczęstszą przyczyną są predyspozycje genetyczne;
 • zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego.

Pieczenie i swędzenie warg sromowych – jak zapobiec?

Pozbyciu się dyskomfortu służą płyny o pH zbliżonym do odczynu miejsc intymnych (5,2) oraz preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, które chronią waginę przed bakteriami. Więcej o tym, jak prawidłowo dbać o higienę intymną przeczytacie tutaj: Higiena intymna: Zapytałyśmy ginekologa, jak dbać o higienę intymną. Obalamy mity, rozwiewamy wątpliwości

Jeśli kobieta podejrzewa, że przyczyną swędzenia są perfumowane podpaski lub wkładki, to może skorzystać z produktów bezzapachowych, a jeśli to nie pomoże, to na rynku są dostępne wielorazowe, bawełniane środki higieniczne.

Przyczyną problemów w obszarach intymnych może być noszenie nieodpowiednio dobranej bielizny. Stringi oraz figi wykonane z obcisłych, przylegających i nieoddychających materiałów to częsty powód pojawiającego się świądu. Dla jego redukcji należy wybierać przewiewną bieliznę, najlepiej wykonaną z bawełny.

Gdy zauważymy, że problem pieczenia, swędzenia i ogólnych podrażnień miejsc intymnych nasila się po depilacji, warto zacząć stosować odpowiednie kremy lub żele łagodzące i nawilżające po mechanicznym usuwaniu owłosienia. Gdy stosujemy pianki lub żele do depilacji, należałoby spróbować tych dedykowanych dla miejsc intymnych.

W ramach profilaktyki warto dbać o higienę osobistą swoją oraz partnera seksualnego, stosując przy tym delikatne mydła i płyny, których pH jest zbliżone do odczynu miejsc intymnych.

Gdy oprócz świądu dają się zaobserwować: upławy, zaczerwienienia, bolesność, pieczenie, suchość pochwy oraz zmiany guzkowe, to należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który oceni nasz stan zdrowia oraz dobierze odpowiednią formę leczenia.

Świąd łechtaczki

Świąd łechtaczki ma dokładnie takie samo podłoże, jak swędzenie i pieczenie w okolicach warg sromowych. Stany zapalne mogą mieć wielorakie pochodzenie:

 • grzybicze – najczęstszą przyczyną są drożdżaki, towarzyszą mu upławy, zaczerwienienie; to domena cukrzyków oraz osób cierpiących na zaburzenia hormonalne;
 • bakteryjne – pojawiają się u kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne; objawiają się szaro-białymi upławami o nieprzyjemnym zapachu;
 • pierwotniakowi – zakażenie rzęsistkiem pochwowym , na skutek którego dochodzi do wystąpienia żółto-zielonych upławów o pienistej konsystencji oraz zaczerwienienia;
 • owsikowe – powstają na skutek przeniesienia pasożytów z obszaru odbytu;

Swędzenie warg sromowych – domowe sposoby zapobiegające

Oprócz powyżej wymienionych form zapobiegania pojawieniu się świądu miejsc intymnych, można również zacząć stosować nasiadówki na naparach z ziół, które posiadają działanie bakteriobójcze, przeciwświądowe, przeciwgrzybiczne, antyalergiczne oraz przeciwzapalne. Najbardziej polecanymi są:

 • napar aloesowy,
 • kąpiel tymiankowa,
 • nasiadówka na wywarze z szałwii,
 • odwar z kory dębowej,
 • napar z kwiatów krwawnika,
 • płukanka z kwasu borowego,
 • napar rumiankowy,
 • napar z babki lancetowatej.

Babcinym sposobem na uporanie się z uporczywym pieczeniem sromu jest kąpiel z dodatkiem sody do pieczenia. Na każde 10 litrów wody, która będzie znajdować się w wannie lub misce, wsypuje się trzy łyżki stołowe sody do pieczenia. Jej zadaniem jest obniżenie odczynu pH pochwy oraz eliminacja nieprzyjemnego zapachu.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta. Jadłospis osób zmagających się z nawracającymi infekcjami intymnymi powinien obfitować w dużą ilość fermentowanych produktów mlecznych. Należy ograniczać spożycie cukrów, ponieważ są pożywką dla drożdżaków. Dobre efekty przyniesie też wyeliminowanie z codziennego menu węglowodanów prostych.

Maść na pieczenie warg sromowych – z czego powinna się składać?

Jednym ze sposobów na walkę z uporczywym świądem pochwy i warg sromowych jest stosowanie odpowiednich maści oraz kremów. Najlepiej wybierać je adekwatnie do przyczyny dolegliwości.

W zakażeniach o podłożu grzybiczym najlepiej wybierać specyfiki z dodatkiem: nystatyny, klotrymazolu, butakonazolu, terkonazolu lub tiokonazolu. Stosuje się je dopochwowo. Wszystkie środki na grzybicę pochwy wydawane są na receptę.

W przypadku maści na swędzenie zewnętrznych narządów intymnych, możliwy jest ich zakup bez recepty w każdej aptece. Należy jednak pamiętać, iż służą one przeciwdziałaniu grzybicy sromu i nie wolno ich aplikować dopochwowo. Maść taka nie jest w stanie utrzymać się wewnątrz waginy na tyle długo, aby mogła skutecznie dziać. Nie posiada ona aplikatora oraz charakteryzuje się zdecydowanie niższym stężeniem substancji aktywnych niż w przypadku leków wydawanych na receptę.

W przypadku stosowania maści dopochwowych oraz zewnętrznych zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej do czasu zakończenia terapii.