Pilnik szklany - kiedy i jak używać?

Dostępne na rynku pilniki do paznokci cechuje obecnie spora różnorodność, z którą wiąże się także rozmaity zakres cenowy. Jaki wybrać? Który rodzaj pilnika do paznokci sprawdzi się najlepiej w warunkach domowych? Czy akcesoria szklane będą dla nas właściwym wyborem; a jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej się nimi posługiwać?

Profesjonalne stylistki paznokci zapewniają, że szklane pilniki najlepiej sprawdzą się właśnie w domowym zaciszu - o ile zamierzamy pracować za ich pośrednictwem z naturalną płytką paznokcia. Przyrządy tego typu odznaczają się bowiem delikatnością i dokładnością, co czyni je idealnymi do wyrównywania kształtów i opiłowywania wrażliwych powierzchni (którymi odznaczają się np. łamliwe paznokcie).

Należy natomiast wyraźnie podkreślić, że szklany pilnik niezbyt nadaje się do kosmetycznych zabiegów na żelu bądź akrylu; jest na to po prostu zbyt delikatny. W przypadku sztucznych paznokci lepiej posługiwać się akcesoriami papierowymi albo nawet metalowymi.

Czy pilnik szklany posiada jakieś wady, o których powinnyśmy wiedzieć przed zakupem? Za jego główny mankament można uznać zwłaszcza ograniczoną trwałość: szkło lubi ulegać pęknięciom, uszkadza się zaś tak niepostrzeżenie, że trudno się zorientować. Niesie to ze sobą oczywiście ryzyko skaleczenia, więc takim pilnikiem trzeba operować niezwykle ostrożnie.

Równie fatalne konsekwencje wiążą się z upadkiem pilnika na podłogę - przeważnie rozsypuje się on wówczas w drobny mak. Owa kruchość stanowi dla niektórych osób argument na rzecz jak najrzadszego używania pilnika szklanego.

Jak czyścić pilnik szklany?

Ten typ pilników produkuje się z hartowanego szkła, co czyni je wyrobem higienicznym. Poddaje się on więc zarówno dezynfekcji, jak i sterylizacji, po wstępnym oczyszczeniu wodą z mydłem. Sam proces czyszczenia najbezpieczniej przeprowadzić przy pomocy delikatnej szczoteczki. Zabieg ten możemy oczywiście powtarzać po każdym użyciu.

Gdzie kupić pilnik szklany?

Pilniki do paznokci są dziś powszechnie dostępne w drogeriach - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych (sprawdź poniżej). Dużą zaletę oferowanych tam produktów stanowią atrakcyjne ceny. Warto też zwrócić uwagę na propozycje od firm kosmetycznym.

Zobacz także:

Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu szklanego pilnika? Najważniejszym parametrem będzie zawsze jego ziarnistość, czyli ostrość przyrządu, określona przez producenta na opakowaniu przy pomocy konkretnej wartości liczbowej. Im ta wartość niższa, tym pilnik ostrzejszy. I tak, najmniejsze ziarnistości (80-100) nadają się głównie do obrabiania paznokci sztucznych; wartości średnie (od 100 do 500) mogą już być stosowane zarówno na żelu czy akrylu, jak i na płytce naturalnej. Z kolei najwyższa ziarnistość (600) sprawdzi się przede wszystkim na paznokciach naturalnych.

Kolejna istotna kwestia to kształt wybranego przez nas pilnika. Co prawda nie wpłynie on w sposób znaczący na skuteczność przyrządu (która zależna jest, jak już powiedzieliśmy, od stopnia ziarnistości), ale może wzmocnić bądź osłabić komfort użytkowania. Obecnie produkuje się pilniki proste, jak również w kształcie banana, łódki czy kostki. Tylko od upodobań użytkowniczki zależy, na jaki wariant się zdecyduje.

Pilnik szklany - opinie

Opinie użytkowniczek na temat szklanych pilników bywają zazwyczaj zdecydowanie pozytywne - akcesoria tego rodzaju są delikatne dla paznokci, a przy okazji precyzyjne. Nie ma też problemu z ich czyszczeniem i przechowywaniem.

Na forach internetowych sporadycznie pojawiają się głosy oskarżające pilniki szklane o nietrwałość. Jest to jednak zapewne wina konkretnego producenta, nie zaś całej kategorii akcesoriów.