Odważny czy minimalistyczny tatuaż? Niezależnie od stylistycznego wyboru w każdym przypadku symbol pióra bezpośrednio nawiązuje do ptasich skrzydeł. Kojarzą się one z wolnością, lekkością, niezależnością. To motyw chętnie wykorzystywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy najczęściej decydują się na kształt pióra niepowiązany z żadnym konkretnym gatunkiem ptaka. Minimalistyczny tatuaż wskazuje na delikatność, duchowość, ulotność. Kombinacja kilku piór może sygnalizować rozpoczynanie nowego etapu w życiu. Dość oczywistym wydaje się fakt, że inaczej rozpatrywać należy znaczenie delikatnego, szarego lub czarnego piórka, inaczej zaś motywu mieniącego się barwami.        

Tatuaże z piórami, które uwodzą delikatnością

Po wzory pióra bardzo często sięgają kobiety: zarówno młode, jak i te nieco starsze. W zależności od konkretnego motywu uzyskać można za ich pomocą odważniejszy lub bardzo delikatny efekt. Poszukując we wzorze łagodności, warto postawić na szary rysunek pojedynczego piórka o niezbyt wyrazistych krawędziach. Znakomicie prezentować się ono będzie jako tatuaż za uchem lub na obojczyku. Ciekawie wyglądają także rysunki na przedramieniu, które mogą realizować bardzo różne pomysły klienta i propozycje tatuatora.       

Marzy ci się większe pióro? Sprawdzi się ono na przykład na karku lub jako układ dwóch lustrzanych odbić ulokowanych na łopatkach. Można wówczas wystylizować je nawet na anielskie lub orle skrzydła. Bardzo kobiecy efekt uzyskasz, decydując się na tatuaż pod biustem: z przodu lub przesunięty na bok, sięgający od żeber po tylną część pleców. Podobnie prezentuje się piórko ulokowane pod pachą. Takie miejsca są specyficzne: na co dzień ich nie widać, co może być przydatne, jeśli nie zależy ci na regularnym eksponowaniu ozdoby ciała. Swój urok objawiają w pełni w towarzystwie letniej kreacji czy stroju kąpielowego. Subtelnie prezentuje się także piórko na górnej części stopy lub na kostce. To kolejny przykład bardzo delikatnego wykonania, które efektownie wyglądać będzie zarówno w sandałach, jak i w szpilkach. Ciekawym pomysłem jest także charakterystyczne "oplatanie" piórkiem palców na wzór pierścionka. Postawić można na jeden taki motyw lub powtórzyć go kilkakrotnie.      

fot. Adobe Stock

Jakie wzory wybrać? Możliwości jest sporo. Osobom, którym zależy przede wszystkim na delikatności, poleca się pojedyncze piórka o wydłużonym kształcie i stonowanej kolorystyce. Subtelne wrażenie można dodatkowo podkreślić, decydując się na oryginalne, "wystrzępione" krawędzie, nadające rysunkowi dynamikę. Im większy motyw, tym trudniej będzie uzyskać tę zwiewność, dobry tatuażysta czy tatuażystka jednak jest w stanie osiągnąć taki efekt odpowiednim wykończeniem.            

Zbiór tatuaży z piórem - pomysły na tatuaż

Pojedynczy motyw jest bardzo uniwersalny w swojej wymowie, jeśli jednak zależy ci na podkreśleniu konkretnych cech osobowości lub wskazaniu zainteresowań, możesz zdecydować się na pióro konkretnego gatunku ptaka lub na zastosowanie zakorzenionego w kulturze symbolu. Jednym z pomysłów może być nawiązujące do kultury indiańskiej orle pióro, wskazujące na siłę, odwagę, precyzję działania. Orle pióra przez rdzennych mieszkańców Ameryki traktowane były jak święte, dlatego też stanowiły domenę szamanów, wodzów i plemiennej starszyzny.      

Innym ciekawym pomysłem jest pióro pawia. Ze względu na jego charakter łatwo wykorzystać je jako tatuaż 3d lub efektowny kolorowy rysunek. Paw postrzegany jest jako ptak dostojny i elegancki. Kojarzy się z przepychem i bogactwem. Tatuaże z pawim piórem w ostatnim czasie zyskały na popularności. Często zaskakują wzornictwem i zachwycają mieszanką odcieni niebieskiego, zielonego, fioletowego czy żółtego. Co ciekawe jednak, w ludowych przesądach pawie pióro przynosiło pecha, a ta konotacja powstrzymuje niektóre osoby przed ostateczną decyzją.        

Pióro w tatuażu nie zawsze musi kojarzyć się ornitologicznie. To przecież także symbol sztuki i artystów. Na ten wzór często decydują się zatem osoby związane ze światem literatury. Motywów jest wiele, a jednym z najpopularniejszych stało się piórko w kałamarzu lub połączone z kartką papieru. Na takich zestawach możliwości wcale się nie kończą. Pióra bardzo pięknie prezentują się w układach kilku sztuk lub w kompozycjach, na przykład łapaczach snów. Ten ostatni przykład zresztą uznawany jest za absolutny hit w grupie współczesnych trendów w tatuażu.       

Tatuaż z piórem: 22 śliczne wzory dla dziewczyn

Sposobów przedstawienia pióra jest nieskończenie wiele. Warto przyjrzeć się jednak najciekawszym motywom:

 1. Orle pióro jako tatuaż na przedramieniu, czyli symbol odwagi i determinacji.
 2. Pawie pióro, czyli elegancja, dostojność i wyjątkowość.
 3. Pióro połączone ze znakiem nieskończoności, czyli motyw oparty na kontraście - połączeniu czegoś trwałego i ponadczasowego z czymś bardzo ulotnym.
 4. Ptaki ulatujące z pióra jako podkreślenie ulotności życia, ludzi i relacji z nimi.
 5. Pióro gołębia - wolność, pokój i łagodność.
 6. Pióro połączone z motywem indiańskim, na przykład przepaską, które interpretować można podobnie jak pióro orła.
 7. Łapacz snów połączony z jednym lub kilkoma piórami.
 8. Skrzydła ptasie lub skrzydła anielskie, umiejscowione na łopatkach lub pod biustem.
 9. Minimalistyczny tatuaż na nadgarstku, zastępujący bransoletkę.
 10. Kompozycja kilku piór ułożonych blisko siebie jako symbol szczęścia.
 11. Kilka piór ułożonych w linię, na przykład jako efektowny tatuaż na karku.
 12. Piórko z napisem, który zachęcać może do podążania za marzeniami lub ma przynosić szczęście.
 13. Piórko w kałamarzu lub na kartce papieru.
 14. Pióro w wersji 3d.
 15. Niewypełniony w żaden sposób delikatny kontur pióra.
 16. Duże, efektowne pióro zajmujące swoją powierzchnią całe przedramię.
 17. Pióro połączone z mandalą lub innym efektownym motywem graficznym.
 18. Kolorowe piórko, z którego wylatują motyle.
 19. Piórko na palcu: umiejscowione wzdłuż niego lub dookoła, jako pierścionek.
 20. Piórko pod biustem, ułożone poprzecznie.
 21. Pióro, które "wypisuje" na ciele cytat.
 22. Pióro o mocnych konturach, w wydaniu geometrycznym.