Niezależnie od wersji, tatuaż jaskółka od lat cieszy się niezmienną popularnością i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Chętnie po wzór ptaka sięgają kobiety, ale różnorodność znaczeń sprawia, że motyw sprawdzi się także w męskim wydaniu. W zależności od rozmiaru jaskółka może zostać wytatuowana na klatce piersiowej, plecach, ramionach, ale także obojczyku czy karku.

Niewiele osób wie, że wykorzystujący motyw jaskółki tatuaż był symbolem powszechnie stosowanym przez brytyjskich żeglarzy. Najczęściej lokowali oni ten rysunek na piersi, dłoniach lub szyi. Miał podkreślać ich doświadczenie: według przekazów człowiek z wytatuowaną jedną jaskółką przebył w swojej karierze przynajmniej 5 000 mil morskich (około 9 200 km), zaś ten z dwiema zdołał podwoić ów dystans. Istnieje także inny przekaz, głoszący, że skoro jaskółki co roku powracają w to samo miejsce, aby gniazdować, wytatuowany wizerunek ptaka sprawi, że żeglarz bezpiecznie wróci do domu. Czasami mówiło się także, że w przypadku utonięcia, jaskółka zabierze duszę żeglarza do nieba.

fot. Adobe Stock

Co oznaczają jaskółki w formie tatuażu?

Przytoczona wyżej żeglarska symbolika to tylko jedno znaczenie tatuażu z motywem jaskółki. Na przestrzeni wieków tym ptakom przypisywano rozmaitą, często skrajnie różną symbolikę. Zwykle jednak sens ten zawierał pozytywne konotacje. Najpopularniejsze skojarzenia związane z jaskółkami to:

 • wierność i lojalność - jaskółki słyną z tego, że wybierają partnera na całe życie i każdego roku powracają w to samo miejsce; nic więc dziwnego, że symbolizują stabilne uczucie i przywiązanie do wartości rodzinnych,
 • nieśmiertelność - zwłaszcza w starożytnych wierzeniach bóstwa często przybierały postać jaskółek, aby w ten sposób wmieszać się w tłum śmiertelników,
 • szczęście i pomyślność - jaskółki zwiastowały pozytywne wydarzenia w wielu kulturach ludowych,
 • miłość - starożytni Grecy wierzyli, że jaskółki są posłańcami Afrodyty,
 • odwaga i nieugiętość - te wartości przypisywane są jaskółkom w Chinach; skojarzenie wynika z faktu, że ten gatunek ptaków rzadko odpoczywa, większość dnia spędzając w locie w poszukiwaniu pożywienia,
 • pogranicze życia i śmierci - w wielu kulturach zadaniem jaskółek było przenoszenie dusz zmarłych lub towarzyszenie im w momencie opuszczania ziemskiego padołu,
 • wytrwałość - przypisywana jaskółkom szczególnie w kulturze muzułmańskiej,
 • nadzieja - ponieważ jaskółki nie zapuszczają się w dalekie morze, stały się symbolem wytchnienia dla marynarzy wypatrujących stałego lądu,
 • powrót do domu lub do korzeni - jaskółki zawsze wracają do swojego gniazda, niezależnie od tego, jak daleko zawędrują.

Warto wiedzieć, że zabijanie jaskółek przynosi nieszczęście. Ptak z przebitym sercem natomiast symbolizuje utratę bliskiej osoby.

Kultura japońska, jako jedna z niewielu, nadała jaskółkom negatywne znaczenie. W legendach kraju ten gatunek ptaków przedstawiany jest nie tylko jako symbol zdrady, ale również zwiastun strasznych wydarzeń. Kiedy japońscy bogowie byli rozgniewani, wysyłali właśnie jaskółki do domostw ludzi, którzy ich w jakiś sposób rozczarowali.

Czytaj więcej >>> Tatuaże na nadgarstku. Na jaki wzór się zdecydować?

Zobacz także:

Jaskółka - wzór tatuażu

Różne wzory tatuażu jaskółki mogą generować różne znaczenia, ponieważ o symbolice mówi się zawsze w kontekście całego obrazu. Możliwości jest całkiem sporo: najczęściej ptaki przedstawiane są solo, jako wzbijające się do lotu lub szybujące. Bardzo często towarzyszą im dodatki w postaci kart do gry, pióra, kwiatów, kotwic. Jak odczytywać popularne wzory?

 • Jaskółka w locie - służy jako talizman, przynoszący powodzenie, bogactwo i szczęście.
 • Jaskółka z kwiatem - symbol nowego początku, odnowy, odrodzenia albo początku ważnego etapu w życiu.
 • Para jaskółek - miłość, wierność, trwałość uczuć, lojalność. Ten symbol chętnie wybierany jest przez zakochanych.
 • Jaskółka z sercem przebitym strzałą - pamiątka po stracie bliskiej osoby. Motyw chętnie wykorzystywany był przez marynarzy, pragnących upamiętnić tych, którzy zginęli na morzu.
 • Jaskółka z kostką do gry, kartą lub żetonem - ma przynieść powodzenie w grach hazardowych.
 • Jaskółka uwięziona, na przykład w klatce lub za kratami - w dawnej Polsce była symbolem walki z systemem. Dzisiaj ma znaczenie szersze, wskazujące po prostu na umiłowanie wolności i decydowania o sobie samym.

Komu polecany jest tatuaż jaskółki? Interpretując go jako symbol, warto polecić motyw przede wszystkim osobom zmagającym się z problemami i przeciwnościami losu. Wizerunek tego ptaka ma przynieść nadzieję i wiarę w to, że istnieje stały ląd, na którym można zyskać wytchnienie. Po wzory jaskółki chętnie sięgają także zakochani oraz osoby pragnące przyciągnąć szczere, prawdziwe uczucie. Wówczas ptaki te pojawiają się w duecie. Ciekawym pomysłem jest rysunek dla par, polegający na powtórzeniu tego samego motywu na przykład jako tatuaż na przedramieniu w wariancie damskim i męskim. Jaskółka jest jednak symbolem bardzo uniwersalnym, dlatego jeśli przypisujesz jej inne znaczenie lub po prostu lubisz te ptaki, nie wahaj się sięgnąć po taką właśnie ozdobę ciała.

W którym miejscu tatuaż z jaskółką będzie prezentował się atrakcyjnie? W tym przypadku właściwie wszystko zależy od inwencji autora. Małe wzory sprawdzą się jako tatuaż na karku czy tatuaż za uchem. Efektownie prezentują się także niewielkie jaskółki ulokowane na nadgarstkach, dłoniach oraz stopach. Większe formaty znakomicie wyglądają na klatce piersiowej, plecach, ramionach i przedramionach. Znakomity efekt osiągnąć można wykorzystując tatuaż 3d.

Kobiece wzory tatuażu jaskółki

Szczególnie efektownie wyglądają tatuaże kolorowe, urzekające kolorami lub przeciwnie - minimalistyczny tatuaż, przedstawiający jedynie zarys sylwetki ptaka. Jaskółce towarzyszyć mogą kwiaty, serce, inicjały ukochanej osoby. Popularny jest wzór składający się z kilku ptasich konturów, który może symbolizować na przykład dzieci lub ważne etapy w życiu. Mogą one być ulokowane na ciele swobodnie lub tworzyć spójną kompozycję. Warto wspomnieć jeszcze, że jaskółki w wielu kulturach uznawane są za symbol macierzyństwa, dlatego też łączenie takiego tatuażu z potomstwem jest jak najbardziej uzasadnione.

Sprawdź również pomysły na damski tatuaż na przedramieniu >>>

Tatuaż jaskółki wcale nie musi mieć jednoznacznie kobiecego charakteru, nie można jednak zapomnieć, że ten ptak był symbolem bogini Izydy, która nie tylko patronowała marynarzom, odpowiadając za niebo i wiatry, ale także wspierała rodzące kobiety. Dzisiaj jaskółka kojarzy się przede wszystkim z wiosną, młodością i naturalnym urokiem. Dodatkową sensualność zyskać można decydując się umiejscowić tatuaż pod biustem lub w dolnej części pleców.

fot. Getty Images

Inspiracje na tatuaż z jaskółką w roli głównej

Inspiracje na tatuaż z jaskółką płyną także ze świata gwiazd. Na taki motyw zdecydował się chociażby Robbie Williams. Postawił na duet tych wdzięcznych ptaków, kojarzących się z wolnością i nowym otwarciem. Z kolei Harry Styles na stado ptaków unoszących się nad morzem. Agnieszka Szulim z kolei ma wytatuowaną jedną jaskółkę na ręce. Anna Karwan kilka małych w podobnym miejscu. To tylko niektóre z licznych możliwości.

Popularnym wzorem są jaskółki unoszące się do góry, kojarzące się z otwarciem na to, co przynosi życie. Obok nich umieścić można imię ukochanej osoby, swoje motto lub ważną datę. Ciekawie prezentują się zarówno realistyczne sylwetki ptaków, jak i typowo graficzne wyobrażenia. W każdym przypadku wzór wygląda bardzo oryginalnie i efektownie.