Już 15 października 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Niestety wiele osób nie zamierza brać w nich udziału. Powodów jest kilka. Niektórzy uważają, że ich głos się nie liczy i nie będzie miał realnego wpływu na to, co dzieje się w kraju. To, oczywiście, nieprawda. Każdy głos ma znaczenie. Natomiast inni nie wiedzą, na kogo głosować. Jeśli należysz do drugiej z wymienionych grup, mamy dla ciebie pewne rozwiązanie. Powstał bowiem QUIZ, który pozwala sprawdzić zgodność (lub jej brak) swoich poglądów i deklaracji poszczególnych partii. 

Deklaracje której partii jest najbardziej dopasowany do twoich poglądów? Ten test pozwoli ci podjąć świadomą decyzję 

Centrum Edukacji Obywatelskiej stworzyło test, który pozwala sprawdzić, w jakim stopniu deklaracje ogólnopolskich komitetów wyborczych są dopasowane do indywidualnych poglądów, a co za tym idzie: umożliwia podjęcie świadomej decyzji podczas zbliżających się wyborów do Sejmu i Senatu. Latarnika wyborczego, bo właśnie o tym mowa, można porównać do QUIZU albo ankiety. To 20 stwierdzeń dotyczących najbardziej aktualnych kwestii, do których należy się ustosunkować – wybrać jedną z trzech opcji – zgadzam się / nie zgadzam się / nie mam zdania, a następnie doprecyzować, czy dany temat jest dla nas szczególnie ważny czy nie. Jeśli ktoś nie wie, którą opcję wybrać, może przeczytać dodatkowe wyjaśnienie. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi internetowe narzędzie sprawdzi i poda ich procentową zgodność z tymi, które zostały wcześniej udzielone przez komitety wyborcze. Całość zajmuje dosłownie kilka minut.

Latarnik wyborczy uruchomiony przed wyborami parlamentarnymi 2023 

Latarnik wyborczy istnieje od dawna i, co ważne, został już zaktualizowany przed wyborami parlamentarnymi 2023. To narzędzie dostępne online – dla wszystkich i, co ważne, neutralne politycznie. Centrum Edukacji Obywatelskiej, czyli niezależna, apolityczna organizacja pozarządowa, zadała ogólnopolskim komitetom wyborczym pytania dotyczące najbardziej aktualnych kwestii. Wśród nich te związane z gospodarką, życiem publicznym oraz problemami społecznymi. I to właśnie na nich oparła zawarte w teście stwierdzenia. 

Latarnik Wyborczy to stworzone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej narzędzie internetowe, które umożliwia łatwe porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych – czytamy na oficjalnej stronie internetowej. – Celem Latarnika jest wsparcie w podejmowaniu przemyślanych i świadomych decyzji wyborczych. Latarnik jest prosty w obsłudze, a zawarte w nim stwierdzenia przystępne.

Ankieta, która pozwala sprawdzić swoje poglądy oraz ich zgodność z tym, co deklarują poszczególne partie polityczne w Polsce, dostępna jest na stronie internetowej latarnikwyborczy.pl