Jak rozmawiać z partnerem?

Komunikacja w związku - szczera, otwarta, konkretna i oparta na wzajemnym szacunku - to klucz do sukcesu. Czasami zapominamy, że zwykła rozmowa może sprawić cuda i ukoić nasze lęki. Mówienie o emocjach i uczuciach powinno być na porządku dziennym w udanej relacji.

Często zdarza się, że nie komunikujemy naszych emocji i liczymy, że druga połówka po prostu się domyśli. “Przecież zna mnie tyle lat” - myślimy. To jednak błędne założenie i zazwyczaj prowadzi do kłótni. Nasze oczekiwania nie spełnią się w magiczny sposób, jeśli nie wypowiemy ich głośno. Nie ma idealnych partnerów, jak z romantycznych filmów, którzy wiedzą, kiedy cię przytulić, a kiedy po prostu pomilczeć.

 

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku – Antoine de Saint-Exupéry.

Szczery i otwarty dialog, to podstawa poprawnej komunikacji

Czasem błędnie interpretujemy zachowania partnera i zniekształcamy jego intencje. W naszych myślach kotłują się nieprzepracowane relacje z przeszłości, kompleksy, lęki i wiele innych “filtrów”, przez które oceniamy drugą osobę. Dlatego warto na moment się zatrzymać i wprost powiedzieć: “Hej, czuję że mnie olewasz/ignorujesz. Możemy o tym pogadać”. Albo przyznać: “Źle się czuję, potrzebuję teraz, żebyś mnie przytulił i był przy mnie”. Tylko tyle i dzieje się magia, bo partner wie już, jakie masz potrzeby i co może zrobić, by je zaspokoić. Proste? Zamiast się obrażać i układać w głowie katastroficzne wizje, wystarczy się otworzyć. 

Czego nie mówić w związku?

Są jednak tematy, których warto unikać, zwłaszcza jeśli nasza relacja jest świeża, ponieważ prawdopodobnie nie znamy jeszcze dobrze granic partnera, a on nie wie, gdzie są nasze. Czego nie mówić w związku?

Nie opowiadaj o poprzednich związkach

Wspominanie poprzednich relacji, może być dla obecnego partnera bardzo trudnym doświadczeniem. Dla niego to sygnał, że wciąż ich nie zakończyliśmy i są one dla nas ważne, a co więcej budzą w nas emocje. Partner ma prawo czuć się nieswojo i nie mieć ochoty na wysłuchiwanie historii o twoich ex. 

Nie obgaduj jego bliskich

Mówienie źle o jego rodzinie lub przyjaciołach, to prosta droga do kłótni. Chyba każdy w takiej sytuacji chce ochronić swoich bliskich i nie pozwoli ich obrażać, czy oceniać.

Nie porównuj go do byłych partnerów

Nigdy nie powinno się zestawiać ze sobą byłych partnerów i obecnego. Takie ocenianie może wyrządzić ogromną krzywdę. To, co się wydarzyło w przeszłości, tam powinno zostać. 

Zobacz także:

Wyrzuć ze słownika: „zawsze” i „nigdy”

Te słowa w zasadzie zamykają drogę do pokojowej i przyjacielskiej rozmowy. Jeśli twój partner je usłyszy, zapewne zareaguje obronnie i zacznie się zamykać na konstruktywny dialog. To oznacza jedno - nie dogadacie się.

Niedojrzała miłość mówi: Kocham cię, ponieważ cię potrzebuję. Dojrzała miłość mówi: Potrzebuję cię, ponieważ cię kocham – Erich Fromm.