W obecnych czasach trudno uwolnić się od stresujących nas myśli. Pandemia, wojna za wschodnią granicą, katastrofa klimatyczna lub problemy dnia codziennego potrafią odcisnąć piętno nie tylko na naszej psychice, ale w konsekwencji również na skórze. Kiedy pojawiają się wypryski, to właśnie stres może być jedną z przyczyn. Zwłaszcza jeżeli problem nasila się w sytuacjach, które wywołują w nas uczucie niepokoju. Wtedy wprost mówimy o trądziku stresowym. Na szczęście istnieją sposoby, które sprawią, że rozprawisz się z problemem zanim jeszcze bardziej namiesza ci w głowie, bo przecież niechciane zmiany na skórze także mogą stać się pretekstem do kolejnych złych myśli, które tylko zaognią problem. Jak wyrwać się z błędnego koła i pożegnać trądzik stresowy?

Jak to się dzieje, że trądzik pojawia się jako reakcja na stres?

Kiedy doświadczamy stresu i niepokoju, w naszym organizmie wzrasta poziom hormonu zwanego kortyzolem. Sporadyczne skoki kortyzolu są całkowicie normalne, ale jego podwyższony poziom przez dłuższy okres czasu może prowadzić do powstania trądziku.

We współczesnym świecie większość ludzi doświadcza przewlekłego stresu, co oznacza, że ich organizm jest nieustannie zalewany wysokim poziomem kortyzolu, a to jest fatalne dla naszej skóry – powiedział dr Wechsler w rozmowie z „Cosmopolitan”.

Kiedy czujemy się zestresowani, nasze ciała uwalniają także więcej substancji zwanej substancją P (SP), która jest neuroprzekaźnikiem znajdującym się w zakończeniach nerwowych skóry. Ona także może prowadzić do wystąpienia trądziku stresowego. Substancja P może powodować nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe, co prowadzi do zatykania porów i powstawania wyprysków, a także zwiększa stan zapalny w organizmie. Zapalenie jest źródłem wszelkiego zła dla skóry i może przyczyniać się do pogorszenia jej różnych dolegliwości. Zaognienie trądziku to jedna z nich.

Jak wygląda trądzik stresowy?

Konkretna diagnoza w przypadku każdej choroby (trądzik nie stanowi tu wyjątku), powinna być pozostawiona lekarzowi. Dermatolog lub dermatolożka nie tylko po obejrzeniu skóry, ale jeszcze przeprowadzeniu wywiadu lub zleceniu dodatkowych badań, może najlepiej ocenić przyczynę problemu. Trądzik stresowy wyglądem może przypominać ten spowodowany zmianami hormonalnymi, złą dietą lub innymi czynnikami. Nie wystarczy zatem spojrzeć na skórę, żeby mieć pewność. U większości pacjentek i pacjentów, którzy borykają się z trądzikiem stresowym, pojawiają się częściej guzki i grudki zapalne, a nie zaskórniki i wągry. Nie jest to też prawidłowość. Jeżeli obserwujesz u siebie takie zmiany i dodatkowo czujesz, że jesteś niespokojna lub niespokojny, to może być to trop, za którym warto podążać.

Jak pozbyć się trądziku stresowego?

Trądzik stresowy to nie tylko przypadłość skóry, bo wpływ na jego powstanie ma stan naszej psychiki. Z tego powodu leczenie zmian powinno odbywać się dwutorowo. Z jednej strony warto skupić się na lekach lub kosmetykach, które będą działać punktowo i zwalczać problem. Z drugiej nie można zapominać o tym, że bez uporania się z przyczyną nigdy do końca nie uleczymy naszej skóry. Dlatego warto skupić się na redukcji stresu. Tu pomocne mogą okazać się różne rozwiązania. Regularna medytacja to tylko jeden za sposobów, który może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu kortyzolu i trądziku w ryzach. Nawet wyciszenie podczas spacerów, odprężająca kąpiel połączona z aromaterapią lub relaks przy ulubionej muzyce mogą być cegiełką, która przyczyni się do odbudowania zdrowej skóry.

Oprócz walki z przyczyną istotne jest skupienie się na objawach. Dermatolog lub dermatolożka mogą przepisać konkretne leki. W walce z trądzikiem świetnie sprawdzają się te bazujące na retinoidach. Jednak o wyborze konkretnego zawsze decyduje lekarz lub lekarka. Bardzo istotna jest także pielęgnacja skóry. Ta na szczęście nie wymaga recepty, a może się okazać wystarczająca i bez leczenia farmakologicznego. Warto zwracać uwagę na skład. W kosmetykach przeciwtrądzikowych często spotyka się kwas salicylowy, siarkę, kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu. Ich obecność może pomóc w odblokowaniu porów, pozbyciu się bakterii wywołujących trądzik na skórze oraz zminimalizowaniu stanu zapalnego.