2023 potwierdził, że pielęgnacja skóry wchodzi na zupełnie nowy poziom. Z roku na rok nasza świadomość w tym temacie jest coraz większa. W parze z tym idą też wymagania jakie stawiamy przed branżą beauty, która musi stale wychodzić naprzeciw naszym oczekiwaniom. Wyniki badań naukowych, akcesoria bazujące na najnowszej technologii czy zupełnie nowe składniki – to tylko niektóre tematy, które w 2023 roku stały się ważne dla beauty entuzjastek. Dzięki temu w wielu kosmetyczkach zaszła prawdziwa rewolucja. Obserwując wszystkie tendencje jednocześnie nasuwa się jedno podsumowanie. Rok 2023 był w pielęgnacji czasem refleksji, która poszła w kierunku jakości. Tu mniej znaczy więcej, ale warunek jest jeden: wybrane formuły muszą naprawdę działać. Nam podoba się ta filozofia i fakt, że czasy, kiedy kupowało się wiele zbędnych kosmetyków, odchodzą w zapomnienie.

Skinmalism

Skinmalism, a więc urodowy minimalizm, to trend obecny w pielęgnacji znacznie dłużej niż rok. Jednak dopiero w 2023 przybrał na sile w takim stopniu, że ciężko byłoby go pominąć wymieniając najważniejsze tendencje beauty. Kosmetyczka kapsułowa właśnie podczas ostatnich 12 miesięcy stała się dla wielu osób w zupełności wystarczająca. Minimalistyczna pielęgnacja wyszła bowiem naturalnie ze świadomej pielęgnacji. Wystarczy skupić się na kilku formułach, które dokładnie odpowiadają potrzebom skóry, żeby zobaczyć pozytywną zmianą niemożliwą do uzyskania nawet przy wielu kosmetykach, które nie byłyby tak mocno spersonalizowane. W tym przypadku mniej znaczy więcej i to faktycznie działa. Zmiany w kosmetyczce warto zatem często zacząć od ograniczenia jej zawartości, a nie dodawania kolejnych produktów.

Rok ceramidów

Każdy rok należy do konkretnych składników w pielęgnacji. W 2023 było ich kilka i to dobrze nam znanych – peptydy, kwas hialuronowy i ceramidy. Numerem jeden są jednak te ostatnie. W rozmowie z brytyjskim „Glamour” dr Ifeoma Ejikeme, założycielka Adonia Medical Clinic, powiedziała, że w 2023 roku nacisk zostanie położony na naprawę bariery i nawilżenie. Z tego powodu obecność ceramidów, które są nazywane cementem międzykomórkowym, wydają się być naturalnym wyborem. Powstały mur chroni przed intensywną utratą wody, a także poprawia jej wchłanianie, co przekłada się na lepszy poziom nawilżenia i poprawę ogólnej kondycji. Skąd jednak zainteresowanie właśnie budowaniem bariery? Wynika to w dużej mierze z przesadnego stosowania kwasów i retinolu, które choć przynoszą skórze wiele korzyści, to mają również działanie uboczne, którym właśnie jest osłabienie wspomnianej bariery.

Biomimetyczna pielęgnacja

Biomimetyczny krem, peeling, booster i wiele innych kosmetyków określanych w ten sposób było stałymi elementami nowych linii do pielęgnacji. Co dokładnie to oznacza? Baza biomimetyczna, która się w nich znajduje, to formuła opracowana przez naukowców i naukowczynie, która naśladuje naturalnie wytwarzane przez organizm związki, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby skóry. Poza konkretnymi biomimetycznymi kosmetykami, są też składniki określane w ten sposób. Jakiś przykład? Numerem jeden w 2023 roku były peptydy biomimetyczne. Co kryje się pod tą nazwą? Są to peptydy, które naśladują strukturę i funkcje biologiczne tych istniejących w skórze, dzięki czemu mogą działać podobnie jak te naturalne. W tym przypadku może być mowa zarówno o w pełni syntetycznych peptydach, jak i zmodyfikowanymi tymi naturalnymi. Maksymalne zbliżenie do tych, które tworzy nasz organizm, pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty podczas pielęgnacji.

Pielęgnacja o naukowo potwierdzonym działaniu

Skuteczność to najważniejsza cecha kosmetyku. Jeżeli po jakiś sięgamy to z konkretnego powodu – chcemy, żeby pomógł nam uzyskać upragniony efekt. Z tego powodu w 2023 nie tylko uważnie czytaliśmy etykiety, ale również sprawdzaliśmy badania, które potwierdzają działanie nie tylko pojedynczych składników, ale formuł w całości. Dodatkowo obserwowaliśmy też nowości, które w laboratoriach tworzyli eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach. Z tego powodu jednym z przebojów w pielęgnacji 2023 okazały się czynniki wzrostu, które znalazły się w czołówce odmładzaczy skóry na rynku przeciwstarzeniowym. Już teraz wiadomo, że kolejnym krokiem w pielęgnacji tego rodzaju będzie terapia egzosomami. Potwierdzono, że mają one ogromny potencjał w kwestii naprawy i regeneracji skóry na głębszym poziomie komórkowym niż kiedykolwiek wcześniej. Ich zdolność do stymulowania produkcji kolagenu może sprawić, że ten trend w 2024 roku będzie się tylko rozwijał.

Pielęgnacja high-tech

Zaawansowane technologicznie urządzenia do pielęgnacji to już nie wizja z filmów science fiction, a rzeczywistość. W 2023 roku beauty entuzjastki zachwyciły możliwości, które dają akcesoria high-tech. Okazało się bowiem, że dotychczas używane kosmetyki dzięki nim mogą działać jeszcze lepiej. Oczywiście sprzęty tego typu nie są nowością, ale wymogi użytkowniczek znacznie podniosły poprzeczkę, a efekt jest taki, że nie ma sensu ich porównywać z tymi, które były nam oferowane jeszcze kilka lat temu. Nie ma znaczenia, czy sięgniemy po suszarkę nowej generacji, nowoczesny laser do domowego użytku, czy może maskę ze światłami LED. Na rynku jest masa propozycji, dzięki którym pielęgnacja high-tech wejdzie w zupełnie nowy wymiar. Przykładami może być maska Foreo lub laserowa opaska stymulująca wzrost włosów HairMax.