Nowy rok i nowa kosmetyczka? Trendy urodowe 2023 pokazują, że pielęgnacja zmierza w zupełnie nowych kierunkach. Ma być bardziej oszczędna, wydajna, nieinwazyjna i przyjazna planecie. Widać to chociażby na przykładzie 7 trendów, które już teraz są prognozowane jako urodowe przeboje 2023 roku.

Trendy urodowe 2023 – Pielęgnacja w oparciu o naukę

Urodowe entuzjastki z każdym dniem są coraz bardziej świadome. Szukają konkretnych składników i unikają innych. Dokładnie zdają sobie sprawę z tego, że czysta witamina C, a ekstrakt z owoców zawierających witaminę C, nie dadzą tych samych efektów. Wiedzą też, że naturalne kosmetyki nie zawsze oznaczają lepszych. Ich świadomość jest natomiast motorem napędowym dla wszystkich osób, które opracowują nowe formuły kosmetyków. Nie ma tu już miejsca na chwyty marketingowe i obietnice bez pokrycia. Zamiast tego liczą się składniki, których działanie potwierdzono naukowo. Wyniki badań to jeden z głównych czynników pozwalających potwierdzić skuteczność danego kosmetyku. Rośnie również świadomość tego, że czerpanie z zasobów naturalnych w celu tworzenia produktów do pielęgnacji skóry nie jest zrównoważona, co według przewidywań WGSN będzie oznaczać nową falę marek pielęgnacyjnych opartych na nauce, tworzących produkty z wykorzystaniem inżynierskich składników naturalnych. Zasadniczo, gdy wejdziemy w rok 2023, spodziewajmy się, że w odniesieniu do produktów do pielęgnacji skóry i ich składników będziemy często używać takich haseł jak biotechnologia, wyhodowane w laboratorium i stworzone przez lekarza lub lekarkę.

Trendy urodowe 2023 – Multitaskery

Lockdown sprawił, że wiele osób zaczęło mocno rozbudowywać swoją rutynę pielęgnacyjną. Już w ubiegłym roku specjaliści i specjalistki wskazywali, że w tym przypadku przesada może przynieść więcej strat niż korzyści. Zaczęli zatem przekonywać, że w tym przypadku mniej znaczy więcej. Kluczowe są po prostu odpowiednio dobrano formuły. Wszystko wskazuje na to, że pielęgnacja w 2023 roku pójdzie jeszcze o krok dalej. Świadczy o tym ogromny wzrost zainteresowania multitaskerami. Produkty do zadań specjalnych, bo śmiało można je tak nazywać, to zatem przyszłość pielęgnacji. Chodzi tu o kosmetyki, które możemy używać na kilka sposobów, formuły kilka w jednym i przede wszystkim podkreślenie faktu, że przesada może prowadzić chociażby do reakcji krzyżowych i wywoływać przykre konsekwencje w postaci podrażnień. Na szczęście dobrych multitaskerów nie brakuje. Znaleźliśmy je między innymi u Alkmie i Fenty Beauty.

Trendy urodowe 2023 – Pielęgnacyjny makijaż

W 2022 roku pisaliśmy o modowym trendzie „clean girl”. Odnosił się on do nowego wymiaru minimalizmu, które wylansowało pokolenie Z. Hit z TikToka został przeniesiony już na grunt urodowy. Zmiana systemu pracy dla wielu osób była okazją do przeprowadzenia rewolucji w kosmetyczce. Okazało się bowiem, że makijaż nie jest obowiązkowym elementem ich codziennego wyglądu. Jego miejsce zaczęła zastępować natomiast pielęgnacja, która miała sprawić, że podkład nie będzie miał racji buty, bo zadbana i zdrowa skóra nie będzie potrzebowała warstwy maskującej. Teraz wszystko wskazuje na to, że część osób zatęskniła na make-upem, ale wraca do niego na własnych zasadach. Złotym środkiem w tym procesie okazały się kosmetyki do makijażu o walorach pielęgnacyjnych. Nawilżające podkłady, pudry z filtrem SPF i wiele innych. Może to działać też w drugą stronę – serum z efektem rozświetlającym lub krem koloryzujący. Dzięki temu można podczas jednej czynności dbać nie tylko o chwilowy wygląd skóry, ale także jej kondycję.

Trendy urodowe 2023 – Pielęgnacja skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa jest coraz bardziej podatna na stres, zanieczyszczone środowisko i nadużywanie składników, które nie odpowiadają jej szczególnym potrzebom. Konsekwencje tego były szczególnie widoczne w pandemii. Eksperymenty z nowymi kosmetykami, używanie zbyt wielu produktów i budowanie rutyny pielęgnacyjnej na oślep w rzeczywistości nie przynosiły poprawy kondycji skóry. Te doświadczenia sprawiły, że kolejny rok będzie obfitował w nowe podejście uwzględniające szczególne potrzeby skóry wrażliwej. Kluczowe jest po prostu delikatne obchodzenie się z nią i stawianie na spersonalizowaną pielęgnację. Gdy pojawia się wrażliwość warto natychmiast ograniczyć ilość składników aktywnych i skupić się na tych łagodzących i nawilżających. Dobrze znane składniki, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy, ceramidy i kwasy tłuszczowe omega nadal odgrywają ważną rolę. W 2023 roku do tej listy będzie można dopisać też kilka innych – grzyby, prebiotyki, wodorosty, opuncję, łagodne pochodne witaminy C i peptydy mogą być stosowane przez osoby o wrażliwej skórze, aby uzyskać kojący komfort i korzyści pielęgnacyjne w tym samym czasie.

Trendy urodowe 2023 – Peptydowa pielęgnacja ust

Hailey Bieber ma dużo do powiedzenia w kwestii urody, a jej idealnie wypielęgnowana cera sprawia, że wiele osób chce za tym głosem podążać. My również dzięki modelce odkryliśmy kilka świetnych kosmetyków. Teraz wszystko wskazuje na to, że po glazed donut skin, który Hailey Bieber wylansowała na urodowy przebój 2022 roku, przyjdzie kolej na peptydową pielęgnację ust. Nie da się ukryć, że wzrost zainteresowania tym składnikiem o 400% (raport Beauty Pie) w kontekście warg ma związek z kosmetykiem jej autorskiej marki. Rhode Peptide Lip Treatment to bestseller z jej portfolio. Być może 2023 rok przyniesie dobre wieści i w końcu kosmetyki Rhode będą dostępne w Polsce. Zanim się to jednak stanie, można wybrać inne formuły. Peptydowa pielęgnacja ust może się odbyć chociażby przy pomocy ujędrniającego balsamu do ust 4 w 1 od Laneige lub balsamu do ust Pixi. Dlaczego warto na nią postawić? Zabiegi peptydowe na usta są metodą odbudowującą, która daje efekt wydatnych i miękkich warg, a przy tym minimalizuje wygląd drobnych linii.

Trendy urodowe 2023 – Od botoksu do notoksu

Tweakments to zabiegi medycyny estetycznej, które poprawiają wygląd skóry bez znaczącej ingerencji. Zaliczamy do nich nie tylko zabiegi z użyciem światła LED, ale również baby botox i wiele innych. Wszystko wskazuje na to, że nowym botoksem w 2023 roku zostanie notoks. Na czym konkretnie polega taki zabieg i jakich efektów można się po nim spodziewać? Notox lub GFX (Glabellar Furrow Relaxation) pozwala za pomocą częstotliwości wysłanej wiązki fal wpływać na zmianę struktury tkanek twarzy. Ta nieinwazyjna metoda ma zatem z jednej strony dawać efekty jak botoks, a z drugiej nie jest inwazyjna, co może okazać się jej największą zaletą, którą będzie wygrywać z toksyną botulinową. Prognozujący trendy WGSN nie ma wątpliwości, że to pielęgnacyjny hit 2023 roku. Wskazuje też na ogóle zainteresowanie kosmetykami bez igieł, które będą w stanie poprawiać wygląd i kondycję skórę bez specjalnej ingerencji. Oznacza to, że dalej na fali będą kosmetyki, które są jak botoks z butelki i prasują zmarszczki podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Zobacz także:

Trendy urodowe 2023 – Chebula

Kolejny rok przyniesie nam nowe składniki kosmetyków, które zrewolucjonizują dotychczasową pielęgnację. Przebojem 2022 roku był między innymi retinol. W podsumowaniach często pojawiał się także niacynamid i to właśnie do niego można nawiązać myśląc o największym kosmetycznym odkryciu na 2023 roku. Już teraz ten składnik jest wyszukiwany 922% razy częściej, a ta skala tylko rośnie. O czym mowa? Wszystko wskazuje na to, że pielęgnacyjnym odkryciem 2023 roku będzie chebula. Ten składnik jest ciężko pracującym multifenatem, podobnie jak niacynamid. Jak działa chebula? To ajurwedyjskie zioło o działaniu przeciwstarzeniowym, które jest bogate w antyoksydanty, pomaga nawilżać i rozjaśniać, a nawet korygować fotouszkodzenia i wzmacniać skórę. Można je znaleźć też pod innymi nazwami – migdałecznik chebułowiec, terminalia chebula lub mirobalan czarny lub chebuliczny. Nie ma wątpliwości, że do garstki kosmetyków z chebulą za chwilę dołączy wiele nowych formuł, które będą bazować na potencjale tego naturalnego składnika.