Byredo to marka, która powstała w Sztokholmie zaledwie w 2006 roku. Kilkanaście lat jednak w zupełności wystarczyło, żeby stała się rozpoznawalna na całym świecie. Największymi fankami szwedzkich zapachów pozostają jednak Skandynawki. Zamknięte w minimalistycznych flakonach kompozycje idealnie współgrają z ich stylem i pozwalają, żeby stylizacje były dopracowane w każdym calu. W końcu na efekt końcowy składają się nie tylko ubrania i dodatki, ale również makijaż, fryzura i właśnie dopełniająca to wszystko woń. Ulubione perfumy Skandynawek można znaleźć w wielu wariantach. My wybraliśmy 5 wód perfumowanych Byredo, które pozwolą każdemu odnaleźć kropkę nad i dla swoich stylizacji.

Ulubione perfumy Skandynawek – Byredo Blanche

O zapachu Byredo Blanche można powiedzieć, że jest ikoną wśród innych kompozycji tej marki. Jest niezwykle naturalny i kojący, bo przywodzi od razu na myśl konkretny wycinek naszego życia. Można zatem powiedzieć, że te perfumy są jak wehikuł czasu. Zanurzenie się w tym zapachu skutkuje przeniesienie do leniwego poranka, w którym do naszych nozdrzy wdzierała się woń ześlizgującej się po skórze świeżo wypranej pościeli. Na początku czuje się czyste aldehydowe nuty, które łączą się z delikatnym aromatem róży. Na kolejnym etapie dołączają do nich akordy piwonii i fiołka, a jednocześnie w kompozycji rozwija się woń piżma i drzewa sandałowego, które z pełną mocą dają o sobie znać przez cały czas wybrzmiewania zapachu na skórze. Woda perfumowana jest prosta i uniwersalna, więc idealnie wpisuje się w filozofię Skandynawek.

Ulubione perfumy Skandynawek – Byredo Black Saffron

Woda perfumowana Byredo Black Saffon to dowód na to, że europejski styl może świetnie współgrać z inspiracjami z dalekich zakątków świata. W tym przypadku wskazówki do stworzenia kompozycji znaleziono w filozofii hinduistycznej. Mnisi i mędrcy hinduscy noszą ubrania właśnie w szafarnowym, pomarańczowo-czerwonym odcieniu na dowód swojej rezygnacji ze wszystkich rzeczy materialnych i przyjemności. Tu jednak szafran staje się źródłem niezwykłych doznań zmysłowych. Na starcie czuje się wyrazisty zapach jagód jałowcowych, soczystego pomelo i wspomnianego już szafranu. Następnie do głosu dochodzą czarne fiołki i skóra. W bazie zapachu wyczuwalne są natomiast maliny, wetyweria i drewno kaszmirowe. To właśnie one najdłużej utrzymują się na skórze.

Ulubione perfumy Skandynawek – Byredo De Los Santos

Zapach Byredo De Los Santos daleki jest od idei skandynawskiego minimalizmu, ale nie przeszkadza mu to w świetnym dopełnianiu go. Kompozycja została stworzona na cześć życia. Jest bogata, energetyzująca i optymistyczna. W hołdzie dla tradycji Día de los Muertos i dnia Wszystkich Świętych, De Los Santos uchwycił transcendentną moc łączenia się w zbiorowe ceremonie, przekładając zapach na nowy rytuał pamięci. Kontakt z tą wonią rozpoczyna się od trzech nut – ambroxanu, piżma i  kadzidła. W akordach serca do głosu dochodzą olejek z czystka i korzeń irysa. Bazą dla całej wody perfumowanej są muszkat i mirabelka.

Ulubione perfumy Skandynawek – Byredo La Tulipe

Zapach tulipanów może kojarzyć się przede wszystkim z Holandią. Królestwo tych pięknych kwiatów zostało jednak przeniesione do Skandynawii za sprawą wody perfumowanej Byredo La Tulipe. Jej kompozycja zapachowa doskonale uosabia okres przedwiośnia, kiedy świat budzi się do życia. Na całość nie składa się wiele nut. Można powiedzieć zatem, że to dość minimalistyczna kompozycja zapachowa, która tym bardziej może zostać doceniona przez Skandynawki. Na początek dociera do nas aromat frezji, cyklamenu i rabarbaru. Kolejny etap odkrywania zapachu należy natomiast do najważniejszych tu tulipanów. Zamknięciem tej wody perfumowanej są białe drewno i wetyweria.

Ulubione perfumy Skandynawek – Byredo Mojave Ghost

Enigmatyczne perfumy Byredo Mojave Ghost to zapach zainspirowany uduchowionym pięknem pustyni Mojave. Kompozycja ma w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że noszące je osoby mogą spodziewać się komplementów i pytań o wybrane przez nie perfumy. Nuty głowy w tym przypadku są zdominowane przez piżmo i bursztyn. Następnie odkrywa się nuty serca wypełnione aromatem fiołka, drzewa sandałowego i magnolii. Bazą jest cedr.