Ruszyła druga edycja Kreatywnej Randki – warsztatów scenopisarskich organizowanych przez Fundację Gerlsy, czyli aktorki Magdalenę Lamparską i Olgę Bołądź oraz Jowitę Radzińską, change managerkę, badaczkę i trenerkę. Tym razem, z powodu pandemii koronawirusa, wszystkie zajęcia odbędą się online. A jak Gerlsy wspominają pierwszą edycję Kreatywnej Randki? - Zaskoczyła nas niezwykłym odbiorem. Uczestnicy podkreślali koleżeńską, kameralną i budzącą zaufanie atmosferę. Co więcej były też osoby, które miały już doświadczenie z innym warsztatami i powiedziały, że nasza Kreatywna Randka była nowym otwarciem dla nich i nowym spojrzeniem na warsztaty – mówi Magda.

Fundacja Gerlsy organizuje drugą edycję warsztatów scenopisarskich Kreatywna Randka 

Czy organizacja kolejnych, stricte online'owych warsztatów jest jeszcze większym wyzwaniem niż w przypadku zeszłorocznych? - Nie jest trudniej, nie jest gorzej, nawet nie jest to większe wyzwanie. Tak naprawdę jest po prostu inaczej. W zeszłym roku Kreatywna Randka była wyzwaniem, dlatego że była to pierwsza edycji – mówi Jowita Radzińska. - Z pewnością nabywamy nowe kompetencje. Oczywiście trochę zostałyśmy przymuszone na otwarcie się na bycie online, niemniej jest to bardzo inspirujące i kształcące. Dlatego też w drugiej edycji powstał nasz kanał na YouTube. Sytuacja zmobilizowała nas do zmiany i do szerszego podejścia do tematu – a tak naprawdę dzięki temu możemy trafić do szerszej grupy odbiorców. Zatem możesz być w domu, w jakimkolwiek miejscu na świecie z dostępem do internetu i skorzystać z tego, co oferuje Kreatywna Randka – dodaje Magda Lamparska.
 

materiały prasowe


Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji, Kreatywna Randka kierowana jest do osób, które piszą scenariusze i chcą podzielić się swoją twórczością z innymi lub dopiero przymierzają się do napisania swojej historii. Tematy, jakie zostaną poruszone na zajęciach, są dopasowane do obu tych grup. - Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu live na naszym Instagramie, skąd otrzymałyśmy pierwszy pozytywny odzew, że te scenowskazy pomagają urealniać scenariusz. Ogólnym ich założeniem jest to, że mają być elementem praktyki i doświadczenia, gdyż aby skutecznie się uczyć to trzeba integrować praktykę i teorię. Zależy nam na tym, by uczestnicy zdobywali umiejętności, a nie tylko wiedzę. Chcemy integrować działanie z myśleniem, bo często mamy pomysły, a one lądują w szufladzie – mówi Jowita.


Olga Bołądź została reżyserką. Nakręciła film o aborcji – „Alicja i żabka” >>>
 

Kreatywna Randka – jak wyglądają najfajniejsze warsztaty scenopisarstwa, w jakich można wziąć udział?

Instagramowy live, o którym wspomniała Jowita odbył się w ramach pierwszego etapu Kreatywne Randki, czyli cyklu wykładów i spotkań pozwalających uczestniczkom i uczestniczkom poszerzyć umiejętności na temat scenopisarstwa i zainspirują twórców do podjęcia własnych literackich prób. Szczególnie, że wskazówki można chłonąć od ekspertów z filmowej branży. W kreatywnych rozmowach Gerlsów, które już można znaleźć na YouTube, wzięli udział producentka Joanna Szymańska, scenarzysta Wojciech Saramonowicz, reżyserka, scenarzystka i producentka Anna Kazejak, a niebawem także aktorka Gabriela Muskała. - Od 15 sierpnia rozpoczynamy nabór, w którym będziemy prosić o nadesłanie krótkiego opisu filmu, czyli synopsisu wraz z umotywowaniem dlaczego chce się wziąć udział w warsztatach. Z nadesłanych opisów wybierzemy 12 osób, z którymi się spotkamy już indywidualnie podczas warsztatów – tłumaczy Magda Lamparska.

Zobacz także:

Czego Gerlsy będą szukać w zgłaszanych scenariuszach i na podstawie czego będą wyłaniać uczestników warsztatów? - Nadesłane pomysły będziemy czytać komisyjnie, a pod uwagę weźmiemy dwa aspekty: poprawność synopsisu od strony technicznej – czy temat jest przedstawiony poprawnie i czy jest interesujący. Druga rzecz, którą rozważymy będzie z pewnością bardziej intuicyjna i subiektywna. Szukamy z pewnością tematu na HERstorie, które będą spójne z Gerlsową wizją kobiecego filmu, tzn. kobieta i jej historia jest centralna, ma być istotna w pomyśle. Szukamy pomysłów, które będziemy w stanie wesprzeć w rozwoju i dalszym pisaniu – wyjaśnia Jowita. - Historia może dotyczyć też mężczyzny, ale ważne by dla nas jako kobiet było to interesujące. Nie zawsze musimy się odnaleźć w kobiecej bohaterce, bo kobiety przecież robią różne kino gatunkowe. My jako kobiety chcemy czuć, że to jest film też dla nas – mówi Olga Bołądź i dodaje: - Bardzo liczę na to, że będziemy mogły kształtować fajnych, ciekawych twórców, którzy się nie boją


Magdalena Lamparska szczerze o filmie „365 dni”. Jak odnalazła się w roli Olgi? >>>
 

Kto może wziąć udział w Kreatywnej Randce? Każdy!

Olga Bołądź zapewnia też, że warsztaty są dla wszystkich, więc nie należy obawiać się uczestnictwa z powodu braku doświadczenia w branży. Z kolei Magda Lamparska podkreśla, że celem warsztatów nie jest krytyka, a wzajemnie inspirowanie się i dzielenie doświadczeniem. Według Jowity Kreatywna Randka może być okazją do samorozwoju nie tylko pod względem nabycia wiedzy z dziedziny scenopisarstwa. - Mam duże przekonanie do tzw. metody narracyjnej psychologii, czyli tego jak uwalniające, odstresowujące i rozwijające jest samo pisanie. Szczegółowy program Kreatywnej Randki dostępny jest na stronie Fundacji Gerlsy oraz na kanałach społecznościowych na Facebooku, Instagramie i YouTube.

Gerlsy, czyli Olga Bołądź, Jowita Radzińska i Magdalena Lamparska zapraszają na warsztaty Kreatywna Randka