Czym jest wąsik?

Wąsik to owłosienie, które występuje nad górną wargą. U większości osób wąsik jest naturalnym elementem ich fizjonomii. Włosy w tym obszarze mogą mieć różne kolory, grubość i gęstość, a zależy to od indywidualnych cech genetycznych. U mężczyzn wąsik często jest bardziej widoczny i gęstszy niż u kobiet, co jest wynikiem różnic hormonalnych.

Potęgować widoczność wąsika mogą m.in. zaburzenia hormonalne spowodowane menopauzą lub PCOS, hirsutyzm, przyjmowanie niektórych leków, a także naturalnie postępujący proces starzenia się skóry. 

Wąsik - depilacja - dla kogo?

Depilacja wąsika jest zabiegiem, na który może zdecydować się każdy, bez względu na płeć. Decydując się na nią najczęściej kierujemy się estetyką, którą widoczny wąsik może zaburzać. Niektóre osoby preferują regularne usuwanie wąsika z powodu nadmiernej widoczności owłosienia, innym utrudnia on wykonywanie makijażu. Nie jest to jednak regułą, a sama depilacja wąsika jest w stu procentach osobistą preferencją i podczas podejmowania decyzji o tym, czy jest nam potrzebna, należy kierować się wyłącznie własnymi odczuciami. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na przeciwskazania do depilacji, które znajdziecie w ostatnim akapicie tego artykułu.

Wąsik - depilacja. Metody i sposoby

Istnieje wiele metod depilacji wąsika. Te najpopularniejsze to: depilacja woskiem, nitką, czy usuwanie go za pomocą lasera. Wybór metody depilacji zależy od osobistych preferencji. Pod uwagę należy wziąć m.in. swoją tolerancję na ból, czy typ skóry. 

Wąsik - depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najefektywniejsza metoda usuwania wąsika. Podczas zabiegu depilacji laserowej, wiązkę światła kieruje się na obszar, z którego chcemy pozbyć się włosków. Światło jest absorbowane przez melaninę, która znajduje się w cebulkach włosów, a następnie dochodzi do zniszczenia cebulek, a co za tym idzie - zapobiegnięcia ich ponownemu wzrostowi.

Depilacja laserowa jest szczególnie skuteczna na ciemnych włosach i jasnej skórze, ponieważ kontrast między kolorem włosów a kolorem skóry umożliwia skoncentrowanie energii laserowej na cebulkach włosów. Dla osiągnięcia pełnych, zadowalających rezultatów, warto odbyć kilka sesji depilacji laserowej.

Wąsik - depilacja woskiem

Depilacja wąsika woskiem to jedna z najpopularniejszych metod usuwania włosków z twarzy. Jest skuteczna - jej zastosowanie pozwala na usunięcie włosków wraz z cebulkami, w efekcie czego odrastają wolniej i są mniej widoczne.

Zobacz także:

Metoda ma jednak pewne wady, które sprawiają, że nie dla każdego / każdej z nas będzie odpowiednim wyborem. Jest bolesna, a więc nie poleca jej się osobom o niskim progu bólu. Nie będzie również dobrą opcją dla posiadaczy i posiadaczek wrażliwej skóry. Zrywanie wosku (plastrów z woskiem) może powodować dyskomfort, a także widoczne podrażnienie skóry. 

Wąsik - depilacja nitką

Depilacja wąsika nitką, znana również jako threading, to starożytna metoda usuwania włosków z twarzy, wywodząca się krajów Bliskiego Wschodu i Azji. Technika ta polega na wykorzystaniu cienkiej, bawełnianej nici, która jest skręcana i przesuwana po skórze, aby usunąć włoski. Depilacja wąsika nitką ma wiele zalet. Jest to metoda naturalna i nie wymaga stosowania na skórę jakichkowiek substancji, które mogą jej zaszkodzić. To bezpieczna opcja dla osób o wrażliwej i wykazującej skłonność do alergii skórze. Co więcej, depilacja wąsika nitką jest również niezwykle precyzyjna i skuteczna.

Podczas depilacji wąsika nitką usuwa się włoski wraz z ich cebulkami, dzięki czemu efekty utrzymują się dłużej niż przypadku popularnej depilacji mechanicznej. Proces depilacji wąsika nitką jest stosunkowo szybki i nie tak bolesny, jak depilacja woskiem. Osoba wykonująca zabieg skręca nitkę w specyficzny sposób, tworząc pętlę, którą następnie przesuwa po skórze, chwytając i usuwając włoski.

Wąsik - depilacja mechaniczna (pęsetą, nożykiem do włosków, golarką)

Mechaniczna depilacja wąsika to najprostsza i najtańsza metoda usuwania włosków z twarzy. Możemy to zrobić samodzielnie w domu, używając prostych narzędzi kupionych w drogerii lub aptece.

Metoda ma niestety sporo minusów - jest czasochłonna, a efekty nie są szczególnie trwałe - włoski (najczęściej) zaczynają odrastać już po kilku dniach. Istnieje również przekonanie, że włoski odrastają grubsze i mocniejsze. Nie jest w żaden sposób potwierdzona teoria – badania opublikowane na łamach magazynu „Scientific American” udowadniają bowiem, że nie ma na to dowodów.

Wąsik - depilacja kremem

Depilacja wąsika kremem to niedroga, niezwykle prosta metoda, po którą może sięgnąć prawie każda osoba. Dostępne w drogeriach kremy do depilacji wąsika raczej nie wywołują niepożądanych reakcji. Zawierają specjalne substancje, które rozpuszczają keratynę, główny składnik włosków.

Depilacja wąsika kremem jest zazwyczaj bezbolesna, co czyni ją atrakcyjną opcją dla osób o wrażliwej skórze lub obawiających się dyskomfortu występującego w przypadku innych metod depilacji.

Depilacja wąsika w domu krok po kroku

Depilacja wąsika w domu nie jest szczególnie skomplikowana, ale warto wiedzieć, jak poprawnie ją wykonać, aby skutecznie pozbyć się włosków.

Wąsik - depilacja kremem krok po kroku:

 1. Przygotuj skórę do depilacji. Jeśli masz na twarzy makijaż, usuń go, a następnie umyj i wysusz miejsce, które poddasz zabiegowi.
 2. Przed pierwszym użyciem preparatu przeprowadź test uczuleniowy - zaaplikuj niewielką ilość na skórę, odczekaj chwilę, a jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, przejdź do właściwej depilacji.
 3. Za pomocą dołączonej do produktu szpatułki lub palców, nałóż cienką warstwę kremu na wąsik.
 4. Krem pozostaw na skórze tak długo, jak sugeruje producent (zazwyczaj około 5-10 minut). Nie przekraczaj czasu aplikacji, aby nie narazić się na podrażnienia.
 5. Usuń krem za pomocą szpatułki lub wilgotnego ręcznika, a następnie dokładnie umyj wydepilowane miejsce wodą z mydłem lub delikatnym żelem do mycia twarzy.
 6. Po depilacji wąsika zaaplikuj na skórę krem nawilżający.

Depilacja wąsika zapewnia tymczasowe efekty, jednak regularne stosowanie kremu pozwoli zredukować widoczność włosków i sprawić, że skóra stanie się widocznie i odczuwalnie gładsza.

Wąsik - depilacja: przeciwskazania

Przeciwwskazania do usuwania owłosienia to przede wszystkim:

 • stany zapalne i uszkodzenia skóry,
 • trądzik różowaty (rosacea),
 • skłonność do powstawania blizn,
 • świeża opalenizna,
 • wypryski lub wysypka w obszarze występowania wąsika,
 • cera naczynkowa,
 • uczulenie na składniki kremów lub wosków do depilacji,
 • przyjmowanie niektórych leków (m.in. retinoidów),
 • wysoka wrażliwość skóry (m.in. w przypadku depilacji woskiem),
 • ciąża i karmienie piersią (w przypadku depilacji laserowej).

Wbrew pozorom, depilacja wąsika nie jest dla każdego. Jeśli zmagasz się z problemami dermatologicznymi, decyzję o depilacji twarzy skonsultuj ze specjalistą.