„Wielka woda” – o czym jest serial?

Produkcja skupia się na wydarzeniach z 1997 roku, kiedy to południową i zachodnią Polskę (a także Czechy, niemieckie Łużyce, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię) nawiedziła tzw. powódź tysiąclecia. Lipiec 97 roku, wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze w poszukiwaniu rozwiązania ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer. Czy Jaśmina poradzi sobie z żywiołem, biurokracją i mętną przeszłością? – czytamy w oficjalnym opisie serialu.

„Wielka woda” – reżyseria i scenariusz

Serial „Wielka woda”, określony mianem dramatu katastroficznego, składa się z 6 odcinków. Za reżyserię odpowiada Jan Holoubek, który na swoim koncie ma też inny hitowy serial Netfliksa „Rojst”. A towarzyszył mu Bartłomiej Ignaciuk („Podatek od miłości”). Scenarzystami są Kasper Bajon, który także pracował przy „Rojście” i Kinga Krzemińska.

„Wielka woda” – obsada

Pierwsze skrzypce w serialu „Wielka woda” gra Agnieszka Żulewska, dla której jest to już druga współpraca z Holoubkiem (wcześniej wystąpiła w „Rojście”). Słynna aktorka tym razem wciela się w postać hydrolożki – Jaśminy Tremer. W rolach głównych wystąpili również Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop. Na ekranie możemy też podziwiać Annę Dymną, Jerzego Trelę, Mirosława Kropielnickiego, Tomasza Kota i jego córkę Blankę Kot.

„Wielka woda” – oficjalny teaser

Pierwszy teaser serialu „Wielka woda” ujrzał światło dzienne 12 lipca. Nie jest to przypadkowa data. Dokładnie 25 lat wcześniej, 12 lipca 1997 roku, wielka powódź dotarła do Wrocławia, zalewając prawie 40% miasta. Woda pochłonęła 56 osób, a straty wyliczone zostały na 12 miliardów złotych. Klęska żywiołowa została później nazwana powodzią tysiąclecia.

„Wielka woda” – zwiastun

Na początku września do sieci trafił pełny zwiastun „Wielkiej wody", zawierający m.in. tak samo imponujące, co przerażające ujęcia z dotkniętego żywiołem Wrocławia. Już to krótkie wideo wskazywało, że mamy do czynienia z serialem na naprawdę wysokim poziomie. Zobaczcie:

„Wielka woda” – premiera

„Wielka woda” trafiła na platformę Netflix 5 października 2022, a krytycy i krytyczki z miejsca okrzyknęli ją objawieniem. „Murowany hit”, „arcydzieło”,  „najlepszy polski serial od lat” – zachwycają się recenzentki i recenzenci. I trudno się z nimi nie zgodzić, bowiem ten tytuł ogląda się jednym tchem. 

„Wielka woda” – popularnością pobije inne polskie produkcje na Netfliksie?

Ostatnio dla Netfliksa powstaje coraz więcej polskich seriali i filmów. W 2021 roku głośno było m.in. o „Sexify”. Hitem okazały się również „W głębi lasu” i „Zachowaj spokój” na podstawie bestsellerowych powieści Harlana Cobena oraz drugi sezon „Rojst”, gdzie do obsady dołączyły Magdalena Różczka i jej córka. Niedawno w gronie najchętniej oglądanych produkcji znalazły się natomiast „Królowa” z Andrzejem Sewerynem w roli głównej, a także „Gry rodzinne”. Jeśli chodzi o filmy, wiele osób doceniło „Za dużego na bajki”.

Zobacz także:

Wszystko wskazuje na to, że „Wielka woda” nie tylko dołączy do tych produkcji, ale również ma szansę pobić ich popularność. Czy rzeczywiście tak się stanie? Przekonamy się w najbliższych dniach.