Tego lata mieliście odwiedzić najpiękniejsze zakątki świata, ale koronawirus pokrzyżował wam plany? Nie jesteście w tym sami. W tym roku o wiele bezpieczniejszą opcją jest podróżowanie po kraju, unikanie tłumów i najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Póki co lepiej powstrzymać się i nie planować dalekich podróży również w najbliższej przyszłości, bo sytuacja, z jaką wszyscy się mierzymy, może z dnia na dzień ulec zmianie. Mamy jednak pomysł, jak możecie zrekompensować sobie brak urlopu w skąpanej w słońcu Toskanii, czy odwołanie tripu kamperem po wszystkich stanach Ameryki Północnej. Filmy! Dzięki nim przeniesienie się w te i inne miejsca bez wychodzenia z domu. I gwarantujemy wam, że każdy z tych seansów będzie równie niezapomnianym przeżyciem.

Włochy: Włoskie wakacje, reż. James D'Arcy

Włochy chyba większości z was kojarzą się z wakacjami i letnimi destynacjami. W tym roku niestety sporo podróży pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Mimo że latać można, zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie podróż filmowa. Na przykład z najnowszym filmiem Jamesa D'Arcy’ego zatytułowanym właśnie Włoskie wakacje. To pełna humoru opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, by w życiu zacząć coś od nowa. Zwłaszcza, jeśli chodzi o nasze relacje z bliskimi. Do malowniczej Toskanii przyjeżdżają Robert – w tej roli Liam Neeson, oraz jego syn Jack (Micheál Richardson, prywatnie syn Neesona!), by sprzedać rodzinną willę. Ponieważ niespecjalnie za sobą przepadają, chcą zrobić to jak najszybciej. Okazuje się jednak, że dom wymaga gruntownego remontu, więc ich przymusowe wakacje potrwają dłużej niż zakładali. I całe szczęście, bo Toskania latem to zdecydowanie miejsce, gdzie powinno zostawać się tak długo, jak to możliwe! Włoskie wakacje już w sierpniu w kinach!  
 


Filmy oparte na faktach warte obejrzenia. TOP 10 >>>


Stany Zjednoczone: Green Book, reż. Peter Farrelly

Jeżeli jakimś cudem nie widzieliście jeszcze filmu Green Book – a powinniście, bo to oscarowy zwycięzca z 2019 roku w aż czterech kategoriach – musicie czym prędzej nadrobić zaległości! To historia o przyjaźni, ale i podróży. Podróży w głąb południowych Stanów Zjednoczonych lat 60., które w tamtych czasach były szczególnie nieprzychylne Afroamerykanom. A to właśnie jeden z nich w postaci wybitnego muzyka Dona Shirleya (Mahershala Ali), wieziony przez Tony’ego Lipa, (Viggo Mortensen), postanowił, że da tam kilka koncertów. Ich wspólna wyprawa wystawiła na próbę własne przekonania i zachowania oraz zaowocowała więzią, jakiej żaden z nich wcześniej się nie spodziewał. Po obejrzeniu Green Book zapragniecie, aby również każda wasza podróż była właśnie taką lekcją życia.
 


Komedie romantyczne: TOP 10 filmów o miłości, które warto zobaczyć >>>


Turcja: Kedi - sekretne życie kotów, reż. Ceyda Torun

Ten film przypadnie do gustu nie tylko kociarzom! Bo choć pierwszoplanowymi bohaterami Kedi są właśnie te przyjazne czworonogi, to równie istotnym elementem jest miasto, które dzięki nim poznajemy, czyli Stambuł. Kto był w Stambule chociaż raz wiem, że to, co na pewno tam zobaczy, to właśnie koty. Są one nieodłączną częścią lokalnej społeczności i żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizacyjnego. Większość stambulskich kotów nie ma właścicieli, ale bynajmniej nie czują się porzucone. Dzięki temu, że mieszkańcy miasta przyzwyczaili się do ich obecności, zwierzęta mogą liczyć na ich wsparcie. Jasne, że bywają też drapieżne, uparte i zdeterminowane, ale potrafią również okazać wdzięczność, wierność i przynieść sporo radości. Kedi jest tego najlepszym dowodem.
 


Filmy na poprawę humoru. Co warto obejrzeć? >>>


Francja: Nasz najlepszy rok, reż. Cédric Klapisch

Skoro były Włochy, musi być też Francja. I płynąca winem Burgundia. Właśnie tam przenosi nas reżyser Cédric Klapisch w swoim najnowszym filmie Nasz najlepszy rok. To słodko-gorzka opowieść o miłości, rodzinnych perypetiach, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach. Główną bohaterką jest Juliette (Ana Girardot), młoda, pracowita i pełna energii kobieta, która nie spodziewała się, że to właśnie na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, podupadającej rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją dawnej świetności, musi nie tylko na nowo poukładać rodzinny interes, ale i swoje życie.


Najlepsze filmy o macierzyństwie. Co warto obejrzeć? >>>