Wróżby z wosku - skąd wzięła się tradycja?

Andrzejki nie mogą się odbyć bez wróżb z wosku. Choć pierwsze zapiski o tej tradycji pochodzą z XVI wieku, podobno wosk (a raczej ołów) lali już pradawni Słowianie. W jakim celu wróżono z wosku? Czysto matrymonialnym. Tradycyjnie w ten sposób wróżyły niezamężne panny, doszukując się informacji o nadchodzącym zamążpójściu. Dziś do wróżb podchodzimy zdecydowanie bardziej otwarcie i z przymróżeniem oka. Każda z nas może wziąć udział w zabawie, nawet jeśli niekoniecznie jesteśmy zainteresowane kwestią zaślubin. Przelewając wosk przez dziurkę od klucza, możemy dowiedzieć się czego spodziewać się w nadchodzących miesiącach nie tylko w życiu uczuciowym.

Jak wróżyć z wosku na Andrzejki?

Noc z 29 na 30 listopada to czas magiczny, w którym dusze przodków mają być najbliżej ziemskiego świata. Ma to sprzyjać poznawaniu przyszłości i właśnie temu służą wróżby andrzejkowe z wosku. Znaczenie, jakie skrywają wykonywane tej nocy odlewy, ma pomóc w poznaniu zbliżających się wydarzeń, zwłaszcza w sferze matrymonialnej. Trzeba jednak podkreślić, że z biegiem lat tradycja lania wosku ewoluowała i dziś w rzucanym na ścianę cieniu nie doszukujemy się już wyłącznie zapowiedzi zbliżającego się zamążpójścia. Mało tego, woskowe wróżby przestały być już zarezerwowane wyłącznie dla kobiet stanu wolnego, czyli zgodnie ze współczesną mową - dla singielek.

Tradycja wróżenia z wosku należy do najstarszych, jednak nie jest do końca jasne, kiedy się narodziła. Wiemy natomiast, że w dawnych czasach wyglądało to nieco inaczej - do tworzenia odlewów, w których miały być zawarte symbole magiczne, nie używano roztopionej świecy a ołowiu. Aby mieć pewność, że w metalu będzie zawarta moc zaświatów, pozyskiwano go ze starych okiennic kościelnych. Dlaczego akurat ołów? Ponieważ w słowiańskiej tradycji symbolizuje on trwałość związku dwojga ludzi.

Dziś jest znacznie łatwiej. Przeprowadzenie wróżby nie wymaga żadnego zachodu, bo wszystko, co jest niezbędne do wykonania andrzejkowego rytuału, każda z nas z pewnością zawsze ma pod ręką. Sam zwyczaj wróżenia też znacząco się zmienił, bo o ile kiedyś lać wosk mogły wyłącznie niezamężne kobiety, to dziś traktujemy to przede wszystkim jako dobrą zabawę. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, żeby także kobiety w związkach, mężatki, a nawet całe rodziny wróżyły z wosku. Chodzi przecież o to, żeby miło spędzić wieczór.

Linie papilarne - czy mają znaczenie?

Andrzejkowe wróżby z wosku - świeca i klucz

Jak wygląda obrzęd wróżenia z wosku? To naprawdę łatwe. Zacznij od przygotowania niezbędnych rzeczy. Do wykonania odlewu będzie ci potrzebna duża świeca (jeżeli takiej nie masz, tak samo dobrze sprawdzą się dwie mniejsze), niewielki rondelek, miska i klucz, koniecznie z dziurką. Przyda się też druga świeca, która w trakcie wykonywania wróżby będzie rozświetlać pokój.

Wszystko przygotowane? Więc zaczynamy. Najpierw napełnij miskę wodą, koniecznie zimną, by woskowa masa mogła szybko zastygnąć. Teraz należy roztopić wosk - kawałki świecy umieść w garnku, postaw naczynie na kuchence i podgrzewaj na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Gdy uzyskasz już płynną masę, zacznij lać wosk do wody, koniecznie przez dziurkę od klucza. Tak samo musi postąpić każda osoba, która bierze udział w zabawie. Gdy odlewy będą już gotowe, zapal drugą świecę i postaw ją blisko ściany. Odlew umieść tak, żeby rzucał na nią cień. W obrazie rzucanym na ścianie postaraj się rozpoznać znajomy kształt. Pamiętaj, liczy się pierwsza myśl.

Zobacz także:

Czytaj również >>> Wróżenie z kart klasycznych

Co można wywróżyć z wosku? Lanie wosku i znaczenie figur

O czym mogą nam powiedzieć cienie rzucane przez woskowe odlewy? Co oznaczają konkretne symbole? Tradycyjnie zawarta była w nich przepowiednia zamążpójścia - niezamężne kobiety szukały w nich symboli, które miały im udzielić odpowiedzi na trapiące je pytanie - czy w tym roku wyjdę za mąż? Niektóre znaki były pozytywne i zwiastowały szybkie zamążpójście, inne przepowiadały, że kobieta zadająca pytanie będzie jeszcze musiała poczekać na tego jedynego.

Dziś andrzejkowe wróżby z wosku są bardziej dostosowane do czasów współczesnych. Oczywiście, nadal mogą mieć znaczenie matrymonialne, ale równie często doszukujemy się w nich przepowiedni związanych z innymi sferami życia - przyjaźnią, finansami, pracą, rodziną. Każdą z nas trapią przecież inne pytania i nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby w cieniu odlewu poszukać odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, że lanie wosku to przede wszystkim dobra zabawa, więc w oparciu o przepowiednię raczej nie powinnyśmy podejmować decyzji mogących mieć wpływ na nasze życie.

Symbole z wosku - sprawdźmy, co mogą oznaczać

Biorąc pod uwagę powyższe, każda z nas może interpretować wróżbę indywidualnie i nie ma w tym nic złego. Warto jednak wiedzieć, że na przestrzeni lat do woskowych symboli przylgnęły konkretne znaczenia. Przykładowo, jeżeli w cieniu dopatrzysz się kształtu dziecka, wcale nie musi to zapowiadać powiększenia się rodziny. Zastanawiasz się co oznaczają andrzejkowe wróżby z wosku? Poniżej rozszyfrowujemy najpopularniejsze kształty.

Wróżby z wosku - znaczenie: smok

W nadchodzącym roku nie zabraknie ci wewnętrznej siły i pewności siebie, ale musisz uważać, bo swoją postawą możesz zrazić do siebie kogoś nieśmiałego. Szczęście będzie po twojej stronie, ale wyłącznie pod warunkiem, że będziesz liczyła się z uczuciami innych osób.

Wróżby z wosku - znaczenie: jeż

Będziesz nieufna i niedostępna, ale pamiętaj - nie każdy ma wobec ciebie nieuczciwe zamiary. Zamiast zamykać się w sobie, otwórz się na ludzi, bo gdzieś tam czeka na ciebie właśnie ten, którego szukasz.

Wróżby z wosku - znaczenie: niedźwiedź

Nadchodzący rok będzie dla ciebie wyjątkowo dobry. Fortuna będzie po twojej stronie, co odczujesz zwłaszcza w sferze finansowej. Pamiętaj jednak, że sukces nie przyjdzie do ciebie ot tak. Będziesz musiała ciężko pracować, jednak to ci się opłaci. 

Wróżby z wosku - znaczenie: ryba

To jeden z najbardziej pozytywnych symboli! Zbliżający się rok otworzy przed tobą mnóstwo nowych możliwości. Sprawnie poradzisz sobie z każdą przeszkodą na swojej drodze. Twój związek będzie obfitował w romantyczne uniesienia, a jeżeli jesteś samotna, na pewno znajdziesz tego jedynego.

Znaczenie wróżb z wosku: dziecko

Symbol dziecka wzbudza jednoznacznie pozytywne skojarzenia, ale uwaga - w tym przypadku pozory mylą! Dziecko jest zapowiedzią zbliżających się problemów - ktoś ma wobec ciebie nieuczciwe intencje. 

Wróżby dla par: ciekawe pomysły na wróżby dla osób w związku >>>

Wróżenie z wosku, a inne wróżby andrzejkowe

Jeżeli nie chcesz w andrzejkową noc lać wosku, a akurat nie masz przy sobie wróżki, która mogłaby postawić Ci karty tarota, nic straconego. Choć samo wylewanie wosku i interpretowanie woskowych kształtów jest niezwykle satysfakcjonujące, inne zabawy andrzejkowe przynoszą równie dużo frajdy. Jedna z popularnych wróż to zabawa z sercem i szpilką. Zamiast lać wosk wytnij z kartki papieru duże serce, zapisz na nim imiona, a następnie przebijaj, aby dowiedzieć się, kto jest bliski twojemu sercu. Alternatywą do wróżb z wosku jest również wróżenie ze skórki jabłka - rzucaj ją za siebie (koniecznie przez lewe ramię), aby poznać inicjały ukochanej osoby. Możesz również wróżyć z obrączki, niekoniecznie aby poznać swój przyszły stan cywilny, bo ostatecznie to ty decydujesz o swoim losie.